Jak czyścić rynny z pleśni: 5 właściwych sposobów na to?

Przy urządzaniu zewnętrznych elementów domu, takich jak rynny, nie wystarczy znajomość najlepszych narzędzi i środków czyszczących. Musisz także wiedzieć, jak prawidłowo wyczyścić rynny z pleśni.

Poplamione i wytłoczone rynny nie tylko pozostawiają nieprzyjemne ślady na zewnątrz domu. Może również pozbawić bocznice funkcji odprowadzania wody deszczowej lub wszystkiego, co spada z góry, z dala od ścian, piwnic, drewnianych okien i bocznic.

Jak czyścić rynny z pleśni: 5 właściwych sposobów na to?

Warto więc na nie zwracać uwagę tak samo, jak dbasz o swoje domowe wnętrza.

Chociaż pomysł czyszczenia rynien może sprawić, że będziesz się wahać, możesz całkowicie usunąć pleśń na krawężnikach. Postępując zgodnie z zestawem instrukcji dotyczących czyszczenia, pozbycie się pleśni z rynien może być prostym, nieskomplikowanym zadaniem.

Tutaj damy Ci wiele opcji do wyboru w czyszczeniu domowych rynien. Nie martw się więcej, ponieważ uwzględnimy również krok po kroku proces bezpiecznego i skutecznego usuwania pleśni rynnowej.

Co powoduje pleśń lub pleśń na twoich rynnach?

Po pierwsze, możesz się zastanawiać, dlaczego nawet twoje rynny nie są bezpiecznym miejscem przed inwazją pleśni. Cóż, może to wynikać z regionu lub obszaru, w którym znajduje się twój dom.

Obszary wilgotne są bardzo podatne na rozwój pleśni lub pleśni. Możesz również zauważyć, że rozwój pleśni zwykle następuje po sezonie jesiennym, kiedy liście ociekają i siadają na rynnach.

Zainfekowane szkodnikami opadłe liście mogą powodować zanieczyszczenie pleśnią w rynnach. Pleśń może wydawać się czarna, pozostawiając bardzo nieestetyczne plamy po wewnętrznej i zewnętrznej stronie oblicówki.

Różnice temperatur z zewnątrz do wewnątrz domu mogą również stanowić scenę dla pojawienia się pleśni. Pleśnie rzeczywiście mieszkają we wszystkich miejscach, do których dotrą.

Podobnie jak rynny dachowe, markizy mogą również stać się ofiarą inwazji pleśni. Jeśli kiedykolwiek natkniesz się na infekcję pleśnią na osłonie przeciwsłonecznej w domu, nie musisz się martwić, ponieważ jest pomocny przewodnik, jak czyścić markizę pleśnią.

5 sposobów na pozbycie się pleśni z okopów domowych

Poniżej znajdują się kroki, które poprowadzą Cię do czyszczenia rynien z pleśni, wraz z zestawem narzędzi i rozwiązań czyszczących, które możesz wybrać, aby Twoje prace domowe były łatwe i skuteczne.

Przed przystąpieniem do właściwej pracy należy postępować zgodnie z kilkoma instrukcjami dotyczącymi obróbki wstępnej. Obejmują one:

 • Noszenie odzieży ochronnej, takiej jak gumowe rękawice, gogle, maski na twarz oraz czapki i odzież ochronna, ponieważ możesz mieć do czynienia z ostrymi chemikaliami i niebezpieczną pleśnią.
 • Jeśli masz rośliny na werandzie lub podwórku naprzeciwko rynien, możesz przykryć je plastikową plandeką, ponieważ niektóre środki czyszczące mogą je uszkodzić.
 • Przed usunięciem pleśni, jednym z najważniejszych przypomnień jest zgarnięcie lub wypłukanie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak liście i małe gałązki w rynnach.
 • Załóżmy jednak, że wspinaczka na samą górę tylko po to, aby usunąć nagromadzony brud, jest dość ryzykownym zadaniem. W takim przypadku możesz użyć węża myjki ciśnieniowej z regulowanym drążkiem teleskopowym, który pomoże Ci w czyszczeniu.

  Krok 1. Sprawdzanie narzędzi

  Po upewnieniu się, że postępujesz zgodnie ze wszystkimi instrukcjami wstępnymi, nadszedł czas, aby pozbyć się pleśni z rynsztoków. Będziesz chciał sprawdzić swój magazyn pod kątem wszystkich niezbędnych narzędzi i sprzętu, aby rozpocząć proces.

  Sprawdź drabinę, wiadro, wąż z wodą i solidną, ale miękką szczotkę.

  Krok 2. Wybór mieszanki środków czyszczących

  Wiele przedmiotów ze spiżarni może być najlepszą pomocą w pozbyciu się pleśni. Dzięki różnym właściwościom czyszczącym możesz w łatwy sposób uniknąć uciążliwego sprzątania.

  Niektóre środki czyszczące, z których możesz wybierać, obejmują te kupione w sklepie i domowe:

  • Mieszanka wybielacza i detergentu
  • Biały ocet
  • Soda oczyszczona
  • Krem z kamienia nazębnego
  • Czyszczenie TSP-PF

  Niezależnie od tego, który z tych środków czyszczących wybierzesz, pamiętaj o wymieszaniu ich z wodą przed nałożeniem bezpośrednio na uformowaną powierzchnię.

  Krok 3. Stosowanie środków czyszczących

  Umieść roztwór czyszczący wewnątrz i na zewnątrz rynny i pozostaw na 10 do 15 minut.

  Krok 4. Wyszoruj rynny i powtórz proces

  Wyszczotkuj wszystkie plamy i upewnij się, że nie pozostawisz brudu, powtarzając proces aplikacji i szorowania.

  Krok 5. Wypłucz rynny wodą

  Wreszcie, po upewnieniu się, że nagromadzona pleśń i plamy zostały usunięte, nadszedł czas, aby włączyć dom i spłukać pozostały roztwór czyszczący wraz z brudem pochodzącym ze szczotkowania.

  Jak zapobiegać gromadzeniu się pleśni lub pleśni na rynnach

  Najlepszym sposobem zapobiegania gromadzeniu się pleśni jest czyszczenie rynien po każdej jesieni lub przed nadejściem sezonu śnieżnego. Za pomocą myjki ciśnieniowej możesz myć rzeczy stojące na kanałach co najmniej 3 do 4 razy w roku.

  Będziesz także chciał, aby Twój garaż był wolny od pleśni, gdy nadejdzie zimno. Oto pomocny artykuł o tym, jak zapobiegać pleśni w garażu, który możesz przeczytać.

  Wniosek

  Sposoby czyszczenia rynien z pleśni są rzeczywiście proste i łatwe do naśladowania. Musisz tylko wybrać, które według Ciebie będą najlepsze środki czyszczące i narzędzia do twoich domowych prac związanych z pleśnią.

  Jednak skorzystanie z profesjonalnych środków do usuwania pleśni jest nadal częścią twoich możliwości, szczególnie w przypadku uporczywych i niebezpiecznych rodzajów pleśni.