Jak czyścić rurę pieca? W 2 niesamowitych krokach!

Zastanawiasz się i pytasz: jak wyczyścić rurę pieca? Istnieją dwa proste sposoby, którymi powinieneś się kierować – pierwszy to przygotowanie, a drugi to właściwe czyszczenie – tak proste, jak te kroki!

Chodzi o to, że bezpieczna i wydajna praca Twojego pieca na drewno zależy od jakości rury kominowej. Przedłużenia rury kominowej łączą rurę wydechową pieca na drewno ze ścianą lub rurą kominową poniżej.

Jak czyścić rurę pieca? W 2 niesamowitych krokach!

Przed piecem na drewno nie powinno być żadnych przeszkód, jeśli znajduje się on na parterze domu. W przeciwnym razie bezpośrednio ogrzejesz pomieszczenie. W przeciwieństwie do pieców elektrycznych, piece opalane drewnem nie potrzebują rur ani kanałów do przenoszenia ciepła. W zależności od rodzaju komina dostępnych jest kilka długości i grubości rur kominowych na drewno. Duży piec może wytwarzać powolne, tlące się pożary, które stają się dość gorące, więc upewnij się, że ma odpowiedni rozmiar dla obszaru. Niewystarczająco duży piec będzie musiał zostać przepalony, aby zaspokoić potrzeby grzewcze mniejszego pomieszczenia.

Aby zapewnić długowieczność rury pieca, musisz utrzymywać ją w czystości. W tym artykule zrozumiemy najlepsze sposoby czyszczenia rur piecowych. Więc bez zbędnych ceregieli zagłębimy się w szczegóły.

Czyszczenie rur grzewczych

Bardzo ważne jest, aby rura była zawsze bez skazy. Smoła i osady gromadzą się w kominku i rurze pieca na drewno, niezależnie od tego, czy używasz drewna miękkiego, twardego czy prasowanego. Twoja rutyna czyszczenia będzie podyktowana tym, jak często i jak Twój piec jest używany. Ogień może się zapalić, jeśli nie jest to robione regularnie.

Czyszczenie kominka lub metalowego komina pieca na drewno ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jego prawidłowego działania, a nagromadzenie kreozotu lub popiołu nie spowoduje pożarów. Nie jest to praca dla osób niepełnosprawnych fizycznie lub starszych, ponieważ wymaga wspinania się po drabinie. Zamiast płacić kominiarzowi, właściciele domów mogą zaoszczędzić pieniądze, wykonując pracę samodzielnie przy użyciu niedrogiego sprzętu. Teraz nadszedł czas, abyś poznał proces czyszczenia rury pieca.

Kroki czyszczenia rury pieca

Przestańcie się martwić, moi przyjaciele. Czas nauczyć się, jak czyścić rury pieca. Oto następujące:

#1. Przygotowanie rury pieca

Jeśli na ruszcie nie ma ognia lub gdy jest wystarczająco chłodno, zacznij od razu czyścić metalowy komin. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że komin będzie zbyt gorący i spowoduje wypadek, gdy zaczniesz go czyścić. Przed czyszczeniem komina umieść szmatki na całym obwodzie, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i zanieczyszczeń na podłodze. Wpuść jak najwięcej świeżego powietrza otwierając okna i drzwi. Istotnym problemem będzie gromadzenie się popiołu i kurzu w metalowym kominie.

Przed rozpoczęciem prac przy kominie załóż okulary ochronne, maskę na twarz i rękawice robocze, aby chronić się przed wdychaniem kurzu lub popiołu, a także chronić oczy przed latającymi odłamkami.

Zdejmowanie płyty przepustnicy z dołączonej metalowej ramy zapobiegnie wydostawaniu się ciepłego powietrza z góry komina. Ponadto możesz usunąć zestaw „zawleczek” utrzymujących tę część na miejscu w ramie amortyzatora. Odłóż bezpiecznie szpilki i talerz po ich zapamiętaniu.

Aby sprawdzić dno komina pod kątem gniazda zwierząt lub innych przeszkód, będziesz potrzebować mocnej latarki z długim promieniem. Najpierw dowiedz się, czy nagromadził się kreozot, a jeśli tak, to ile. Ustaw drabinę na zewnątrz komina przed próbą dotarcia na szczyt i pamiętaj o przestrzeganiu wszystkich środków ostrożności. Poświeć też latarką w dół komina, aby sprawdzić, czy nie ma dziwnych rzeczy.

Powinieneś umieścić płachtę lub plandekę na otworze rury pieca opalanego drewnem, aby powstrzymać szkodniki. Użyj podobnej techniki podczas czyszczenia kominka, aby zapobiec przedostawaniu się kreozotu i popiołu do domu. Możesz przeczytać, gdzie kupić drewno do pieca opalanego drewnem.

#2. Czyszczenie

Gdy szczotka kominowa jest już na miejscu, aby wyczyścić całą długość komina, zacznij zamiatać go w górę iw dół. Przed kontynuowaniem upewnij się, że górna część komina jest wolna od kreozotu i innych nagromadzeń.

Zamontuj wydłużony pręt szczotki kominowej w kominie. Po dokładnym wyczyszczeniu komina dodaj więcej prętów, jeśli to konieczne, aby upewnić się, że dotarłeś do każdej ostatniej szczeliny, w tym tych, które są całkowicie zamknięte zewnętrzną ścianą komina, do przewodu kominowego.

Ostrożnie usuń plandekę lub płachtę z wejścia komina i domu. Po usunięciu gruzu wokół klapy za pomocą odkurzacza warsztatowego odkurz wszystko, co się wokół niego nagromadziło, uważając, aby sięgnąć zarówno do wnętrza komina, jak i do niego. Teraz weź drucianą szczotkę, usuń kreozot z dna metalowego komina. Następnie wyczyść obszar odkurzaczem.

Sprawdź metalowy komin pod kątem pęknięć lub wiórów i uszczelnij je. Przed wymianą płyty amortyzatora i zawleczek wykonaj wszelkie niezbędne naprawy. Po wyczyszczeniu rury pieca na zewnątrz, zainstaluj ją ponownie w piecu opalanym drewnem. Dowiedz się, jak czyścić komin.

To okładka!

Widzieć? Skończyliśmy. Na dwa proste sposoby możesz dokończyć czyszczenie rury pieca. Po pierwsze, pamiętaj, że konieczne jest utrzymanie go w czystości. Jak mówią, „czystość jest obok pobożności!” Teraz wiesz, jak wyczyścić rurę pieca. Możesz przeczytać, jak uszczelnić rurę kominową pieca na drewno oraz jak wyczyścić piec ze szklanym blatem sodą oczyszczoną i nadtlenkiem. Aż tutaj, moi przyjaciele.