Jak czyścić przedmioty tapicerowane z pleśń: 4 proste kroki

Wszędzie zdarzało się straszne występowanie pleśni, więc musisz zrozumieć, jak teraz usuwać pleśń z artykułów tapicerowanych i wszystkiego, co jest wykonane z tej samej tkaniny. Niech będzie w twoim domu, garażu, a nawet samochodzie, pleśń może dostać się do prawie wszystkiego.

Tapicerka jest powszechnie określana jako pokrycie z tkaniny, wyściółki i sprężyny w meblach, które zwykle znajdują się w twoim domu. Czasami tapicerka może odnosić się również do poduszek mocowanych do foteli samochodowych, a nawet pokryć naszej pościeli.

Jak czyścić przedmioty tapicerowane z pleśń: 4 proste kroki

Ponieważ są to tekstylia, tapicerka jest dość chłonna; kiedy przypadkowo wylejesz na nie wodę, ta woda może zostać zatrzymana i sprowadzić nieszczęście. Jednym z powszechnych jest pleśń, która może rozprzestrzeniać się pod powierzchnią, którą zwykle widzimy.

Kroki czyszczenia pleśni z artykułów tapicerowanych

Podczas gdy niektóre tapicerki mają ten pozornie skórzany lub plastikowy materiał, który nie wydaje się przepuszczać wody, większość z nich ma na celu zmaksymalizowanie komfortu i estetyki. Może to często oznaczać, że ostatnia tkanina, która zetknie się ze skórą, jest miękka i zmywa wodę i inne płyny.

Kiedy tak się dzieje, a tapicerka nie wysycha od razu i odpowiednio, grzyby mogą ogarnąć i zacząć wytwarzać nieprzyjemne pleśni w niepokojących masach. Jeśli tego doświadczasz, wykonaj następujące kroki, aby się ich pozbyć.

Krok 1. Odepnij materiał od ramy

Może być kuszące, aby podnieść trochę chusteczki i wytrzeć widoczny obszar pleśnią i uznać, że problem został rozwiązany. Problem z taką metodą polega jednak na tym, że zadziała tylko wtedy, gdy pleśń i grzyby będą tylko na powierzchni.

Jednak woda niesie ze sobą swój ciężar. Jeśli jest jakiś dostępny na powierzchni, na pewno jest go w wewnętrznych częściach.

Rzecz w pleśni polega na tym, że preferują ciemne, ukryte, wilgotne i zimne miejsca.

Jeśli zostawisz grzyby, aby kwitły na wyściółkach tapicerki, poddasz się powtarzającym się pracom porządkowym. Nie wspominając o tym, że tapicerka może wydzielać niesamowicie okropny zapach za każdym razem, gdy na niej usiądziesz, a na dłuższą metę może nawet powodować swędzenie i podrażnienie.

Aby prawidłowo usunąć pleśń, należy wydobyć element, w którym jest przymocowany na zewnątrz, a następnie zdjąć tkaninę i wyściółki z ramy. Zawsze możesz poprosić o pomoc i dodatkowe ręce, jeśli masz z tym trudności.

Upewnij się, że zachowałeś notatkę (lub zdjęcie) tego, jak wyglądał twój przedmiot, zanim zaczniesz tracić części, dzięki czemu będziesz mieć przewodnik, gdy będziesz je później zwracać.

Oto artykuł o tym, jak przykleić krzesło do procesu zwrotu. Możesz również poprosić specjalistę, aby zrobił to za Ciebie.

Krok 2. Namocz tkaniny w wybielaczu lub occie

Przetestuj końcówkę tapicerki, wlewając ją lub zanurzając w jakimś wybielaczu. Jeśli nie ma ekstremalnej reakcji (tj. przebarwienia lub zbrylania), możesz rozcieńczyć trochę wybielacza w wodzie, aby uzyskać 10% roztwór.

To rozwiązanie będzie służyć jako płyn zabijający pleśń.

Jeśli jednak na tkaninie wystąpią negatywne skutki, wybierz trochę białego octu i rozcieńcz go do co najmniej 30% roztworu. Ocet może również zabijać grzyby powodujące pleśń.

Upewnij się, że zrobiłeś wystarczającą ilość roztworu, a następnie zanurz w nim tkaninę i wyściółkę. Możesz również przetrzeć sprężyny i ramę tą samą mieszanką, ale zminimalizuj oddziaływanie wody, jeśli rama jest drewniana.

Dobrze wysusz ramę i wszystkie sprężyny.

Krok 3. Umyj szmatkę i pianki

Po nasączeniu wybielaczem lub octem, ściereczkę i nakładki można umyć wodą z detergentem i mydłem. Pamiętaj, aby najpierw sprawdzić, czy piankę można bezpiecznie prać – to znaczy, że po zamoczeniu wróci do pierwotnego kształtu.

Sprawdź również, jaki rodzaj detergentu jest bezpieczny dla każdego rodzaju tkaniny, aby później nie uszkodzić ich tekstury.

Krok 4. Wysuszyć i zwrócić prawidłowo

Kiedy skończysz czyszczenie wszystkich części, musisz każdą z nich wyjątkowo dobrze wysuszyć. Nadmiar wody jest krytycznym warunkiem pojawienia się pleśni i musisz upewnić się, że w twoim przedmiocie nie ma tego w ogóle.

Używasz do tego mokrego odkurzacza lub pozostawiasz tapicerkę do wyschnięcia na słońcu.

Po dokładnym wysuszeniu wszystkich części, należy ponownie umieścić tapicerkę w ramie tak, jak początkowo wyglądała, lub można zaktualizować jej wygląd i dodać do niej kilka swoich zwrotów akcji. Sprawdź ten artykuł, jak naprawić zwisającą poduszkę na krzesło, jeśli stanie się to z twoim krzesłem.

Co zabija pleśń w tkaninie?

Możesz usunąć pleśń z tkaniny wybielaczem lub octem. Niektórzy używają do tego celu komercyjnych produktów przeciw pleśni, sody oczyszczonej i wody dejonizowanej.

Pamiętaj tylko, że oprócz pleśni, tekstylia Twojej witryny mogą również zostać dotknięte przez to, co na niej umieścisz, więc upewnij się, że najpierw sprawdziłeś bezpieczeństwo przed pełnym zastosowaniem.

Czy biały ocet może usunąć plamy z tapicerki?

Chociaż biały ocet może zabić plagę pleśni, nie ma gwarancji, że wraz z nim pojawią się plamy. W końcu usuwanie plam zależy od tego, co spowodowało plamę i jak długo się tam znajdowało.

Wniosek

Usuwanie pleśni może być kłopotliwym zadaniem, ale nasze kroki, jak usunąć pleśń z tapicerowanych artykułów, powinny odciążyć Twoje plecy. Pleśń można usunąć przy minimalnym wysiłku, jeśli wiesz, jak to zrobić poprawnie.

Więc upewnij się, że sprawdziłeś poprawny sposób wykonania tego przed przejściem do ruchu!