Jak czyścić piec żeliwny? 3 kroki, aby uzyskać zupełnie nowy wygląd starego i zabrudzonego pieca!

Jak czyścić piec żeliwny? Jak wszyscy wiecie, większość ludzi, którzy posiadają w domu piec opalany drewnem, ma piec wykonany z grubego żeliwa. Czemu? Powszechnie wiadomo, że materiał ten jest skuteczny w radzeniu sobie z ekstremalnymi temperaturami, takimi jak ogień, i zapewnia ciepło w pomieszczeniach. Niestety, też trzeba go bardzo często czyścić. Jak więc czyścić piec żeliwny?

Zazwyczaj piece żeliwne brudzą się po jednorazowym użyciu, ponieważ do rozpalania ognia używa się drewna. W takim przypadku spalanie drewna zamienia się w popiół, co sprawia, że ​​w razie potrzeby trzeba go posprzątać. Niezależnie od tego, zanurkujmy głębiej i dowiedzmy się więcej na ten temat, kontynuując ten artykuł. Możesz także nauczyć się kilku podstawowych terminów.

Jak czyścić piec żeliwny? 3 kroki

Kroki czyszczenia pieca żeliwnego

Jak czyścić piec żeliwny? Ponieważ czyszczenie kuchenki żeliwnej może być dla niektórych nowością, musisz się temu przyjrzeć. Możesz również użyć tego jako przewodnika, aby przeprowadzić proces czyszczenia, aby przeprowadzić go znacznie łatwiej:

Krok 1. Czyszczenie wnętrza pieca żeliwnego

Przede wszystkim będziemy musieli poczynić pewne przygotowania, ponieważ czyszczenie żeliwnego pieca jest brudne. Aby to osiągnąć, będziesz musiał wziąć matę lub gazetę; użyjesz tego do ochrony podłogi, jeśli spadnie popiół, ponieważ trudno jest dotrzeć do niektórych rogów i obszarów. Otwórz również przepustnicę powietrza.

Teraz, gdy teren jest już gotowy i gotowy do pracy, rozpoczniemy proces. Najpierw otwórz drzwi swojego pieca, aby całe ciepło uwięzione w środku zostało utracone. W ten sposób możemy robić rzeczy bez dalszych zmartwień. Podczas robienia tego należy nosić maskę, ponieważ popiół może powodować reakcję alergiczną u niektórych osób.

Najpierw będziesz chciał otworzyć drzwi swojego żelaznego pieca, aby odsłonić popiół. Używając metalowej łopaty do popiołu, zgarnij cały popiół pozostawiony w środku do spalenia lasu. To dużo, bo drewno spala się w wysokich temperaturach, podobnie jak w piecach, popiół. Upewnij się, że przygotowałeś metalowe wiadro do przechowywania go.

Podczas zgarniania całego popiołu pamiętaj, aby powoli wyjmować go z pieca, aby czyszczenie było znacznie łatwiejsze. Można jednak wpaść w ten obszar, ponieważ jest on chroniony osłonami, które można później wykorzystać jako lejek na prochy. Pamiętaj, aby wyczyścić wnętrze, ponieważ następnym razem rozpalenie ognia będzie znacznie łatwiejsze.

Pomogłoby, gdybyś dobrze zakrył popiół w śmietniku, ponieważ będą one przechowywane przez czterdzieści osiem godzin, ponieważ w popiele mogą nadal znajdować się żywe węgle. Trzymaj go szczelnie, zwłaszcza jeśli w twoim domu są osoby wrażliwe na kurz. Popiół może być jednym z powodów wywołania reakcji alergicznej. Zawartość wyrzuć później.

Krok 2. Czyszczenie z zewnątrz

Ponieważ żeliwne piece mogą być narażone na rdzę, brud lub cokolwiek innego, co powoduje ich zabrudzenie, zawsze należy je czyścić, gdy tylko masz na to czas. A do tego będziesz potrzebować ze sobą szczotki drucianej lub wełny stalowej. Dzięki temu cały nagromadzony brud lub rdza zaczyna odpadać. Możesz dowiedzieć się więcej o żeliwnych piecach na drewno.

Gdy pozbędziesz się większości obszarów, w których na zewnątrz nagromadził się brud lub rdza, nadal możesz pozostać do oczyszczenia, a zwykła szczotka druciana nie może ich usunąć.

Teraz, aby to usunąć, będziesz chciał mieć przy sobie papier ścierny. Dzięki temu możesz usunąć cały pozostały brud, który wisiał na kilka dni. Prawidłowo szlifował całą powierzchnię, ponieważ ze względu na starość mogły pozostać szorstkie obszary. Spowoduje to również usunięcie wszelkich śladów lub zadrapań, które ostatnio zrobiła szczotka druciana, ponieważ wiadomo, że papiery ścierne są wystarczająco drobne, aby wygładzić szorstkie obszary. Jako finiszer przetrzyj cały obszar octem, aby wyeliminować zabrudzenia.

Krok 3. Czyszczenie szyby

Okulary mają tendencję do silnego zabrudzenia z powodu popiołu lub innego brudu na ich powierzchni, co z biegiem czasu prowadzi do rdzewienia. Ponownie jednak możemy tego uniknąć za pomocą wody, octu i mydła. Wymieszaj je wszystkie, a teraz masz rozwiązanie na usuwanie brudu ze szklanek. Na początek umieść to w butelce ze spryskiwaczem.

Nie zapomnij również wyczyścić komina i jego nasadki, ponieważ popiół może gromadzić się na szczycie komina, powodując czasami jego awarię. Wiem, że nie chcesz, aby tak się stało, więc otwórz pokrywę komina i wyczyść ją dokładnie za pomocą sztywnej szczotki.

To okładka!

Teraz masz pomysł, jak wyczyścić piec żeliwny. Warto o tym wiedzieć, ponieważ nagromadzenie rdzy może w krótkim czasie zniszczyć urządzenie. Ułatwia to również rozpalenie ognia następnym razem, jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować go do ogrzania swojego pokoju lub siebie. Teraz możesz zagłębić się w artykuły, przeczytać ten i dowiedzieć się, ile czasu zajmuje lodówka, aby się ochłodzić lub dlaczego zamrażasz jedzenie.