Jak czyścić meble z wikliny z pleśń: 5 przydatnych kroków

Jedną z profesjonalnych wskazówek dotyczących czyszczenia mebli z wikliny z pleśnią jest robienie tego na zewnątrz w suchy, słoneczny dzień. Słońce pomoże szybciej zabić pleśń, uniemożliwiając jej dalszy wzrost.

Meble wiklinowe to najlepszy wybór do aranżacji wnętrz i na zewnątrz. Oprócz tego, że wyglądają bardzo przytulnie, ten typ mebli jest również znany ze swojej solidności i wygody.

Jak czyścić meble z wikliny z pleśń: 5 przydatnych kroków

Mają różne wzory splotów, kolory i style, które pasują do dowolnych schematów estetycznych, które możesz chcieć w swoim domu. Ponieważ wiele mebli z wikliny jest wykonanych z naturalnych produktów, takich jak włókna roślinne i trzcina, są one również narażone na rozwój pleśni i pleśni.

Sprawdź te kroki, jak wyeliminować pleśń z mebli wiklinowych i wskazówki, jak je wykryć.

Jak wygląda pleśń?

Zanim przejdziemy do samouczka, powinieneś najpierw wiedzieć, z czym masz do czynienia. Pleśń to rodzaj grzyba, który może rosnąć w każdym wilgotnym środowisku.

Wydaje się, że wiele osób myli pleśń z rozwojem pleśni. Mimo że oboje dobrze sobie radzą na mokrych powierzchniach, główną różnicą jest ich kolor.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do tego poradnika, jaki kolor ma pleśń.

Oprócz koloru, pleśń ma również bardziej pudrową konsystencję niż rozmyty wygląd pleśni. Zawsze wydaje się płaski i nie ma tak silnego zapachu, jak większość pleśni.

Jeśli zauważysz pleśń na swoich wiklinowych meblach, nie martw się, ponieważ ten rodzaj grzyba rośnie tylko na powierzchni. W związku z tym będzie o wiele łatwiejsze do czyszczenia i nie będzie tak bardzo uszkadzać, jak zwykle powoduje pleśń.

Kroki usuwania pleśni z mebli

Krok 1. Usuń kurz i zanieczyszczenia

Przede wszystkim wyjmij ściereczkę do kurzu lub ściereczkę z mikrofibry, aby wyczyścić meble z wikliny z wszelkich zanieczyszczeń i kurzu. Możesz użyć miękkiego pędzla lub małej szczoteczki do zębów, aby dotrzeć do brudu między szczelinami.

Możesz użyć odkurzacza, aby wydajniej wykonać pracę. Ponieważ będziesz czyścić meble na pleśń, równie dobrze możesz posprzątać wszystko, gdy jesteś przy tym.

Wykonywanie ogólnego czyszczenia mebli przyspieszy i ułatwi późniejsze wyeliminowanie pleśni.

Krok 2. Umieść swoje wiklinowe meble pod słońcem

Jeśli pogoda jest jasna i sucha, zalecamy przeniesienie miejsca pracy i uszkodzonych mebli na zewnątrz. Umożliwi to przeniknięcie światła do komórek pleśni i zapobiegnie ich reprodukcji.

Ponieważ pleśń i pleśń uwielbiają rosnąć w ciepłych i wilgotnych miejscach, wystawienie na chłodne świeże powietrze pomoże podnieść wilgoć i zatrzymać dalszy wzrost. Słońce i świeże powietrze mogą również pomóc w wyeliminowaniu zapachów stęchlizny, które utknęły w Twoich wiklinowych meblach.

Jeśli trzymasz w domu zarośnięty pleśnią mebel, istnieje szansa, że ​​twój dom też tak pachnie. Oto post, który może pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie „dlaczego mój dom pachnie jak pleśń”.

Krok 3. Utwórz roztwór czyszczący

Następnym krokiem jest podjęcie decyzji, którego środka czyszczącego chcesz użyć do swoich mebli z wikliny. Możesz użyć amoniaku, wybielacza lub białego octu.

W przypadku białego octu przygotuj roztwór 75% wody i 25% octu. Jednak w przypadku amoniaku i wybielacza spróbuj mieć roztwór 50/50.

Unikaj mieszania amoniaku i wybielacza, ponieważ mogą one wytwarzać toksyczne gazy, takie jak chloramina. Podczas wdychania te toksyczne gazy stanowią zagrożenie dla zdrowia i prowadzą do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Gdy już zdecydujesz się na rozwiązanie, ostrożnie umieść je w butelce z rozpylaczem.

Krok 4. Zastosuj i wyszoruj swoje rozwiązanie

Teraz, gdy masz już przygotowany roztwór czyszczący, ostrożnie spryskaj nim uszkodzone miejsce na wiklinowych meblach. Podczas obchodzenia się z chemikaliami zapewnij sobie ochronę, nosząc okulary, maski i rękawiczki.

Następnie za pomocą pędzla delikatnie zetrzyj pleśń z mebli. Może zadziałać lepiej, jeśli od czasu do czasu zanurzysz pędzel w roztworze czyszczącym.

Możesz użyć bawełnianego wacika, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza tam, gdzie wzory splotu stykają się z drewnem.

Krok 5. Wypłucz i wysusz meble

Nie płucz jeszcze mebli. Umieść go w suchym miejscu z wystarczającą ilością światła słonecznego (nie za dużo!) i pozwól, aby roztwór stwardniał.

Spowoduje to, że mieszanka czyszcząca wykona swoje zadanie i bezpośrednio przeniknie do pleśni, aby go zabić. Po 30 minutach do godziny dokładnie opłucz meble czystą wodą, aby usunąć wszelkie ślady środka czyszczącego.

Następnie wysusz meble na powietrzu. Możesz użyć ręcznika lub ręcznika kuchennego do osuszenia i upewnić się, że wchłaniasz jak najwięcej wilgoci.

Wniosek

Ucząc się, jak usunąć pleśń z mebli z wikliny, należy pamiętać, aby całkowicie wyschły przed ponownym użyciem. W ten sposób można uniknąć wypaczania lub rozciągania wikliny.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wyczyścić mebli na zewnątrz, spróbuj udać się w miejsce z dużą przestrzenią i oknami. Będziesz potrzebować odpowiedniego obiegu, zwłaszcza że będziesz miał do czynienia z chemikaliami.