Jak czyścić formę klimatyzatora okiennego: 5 prostych kroków

Przyszedłeś tutaj, ponieważ wolałbyś nauczyć się czyścić formę klimatyzatora okiennego niż kupować nowy klimatyzator. W takim razie odłóżmy fortunę na coś innego i na razie dowiedzmy się, jak pozbyć się tego spleśniałego wyglądu i zapachu stęchlizny.

Co powoduje tworzenie się pleśni w klimatyzatorach okiennych?

Zakup najlepszego i najdroższego klimatyzatora nie pomoże Ci uciec przed możliwym rozwojem pleśni. Pleśnie rozwijają się nie tylko w wilgotnych miejscach, ale także w miejscach o wysokim poziomie wilgotności.

Jak czyścić formę klimatyzatora okiennego: 5 prostych kroków

Jeśli planujesz zainwestować w drogie urządzenie lub już je posiadasz, upewnij się, że spełnia on swoje zadanie. Nie odkładaj go na dłuższy czas i niech zbiera kurz. Może to dostać się do otworów wentylacyjnych i ostatecznie doprowadzić do zanieczyszczenia pleśnią.

Jak czyścić klimatyzatory okienne

Ten krok po kroku proces przyda się zwłaszcza, jeśli mieszkasz w części globu, która doświadcza zimy. Jeśli tak, czyszczenie i konserwacja klimatyzatorów okiennych powinny być częścią listy rzeczy do zrobienia na wiosnę.

Krok 1. Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Co jest bardziej niezawodne niż instrukcja obsługi dołączona do klimatyzatora okiennego? Jeśli to nie dotyczy Twojej sprawy, możesz szybko przeszukać ją w Internecie i sprawdzić, czy jest dostępna wersja miękka dla Twojego urządzenia.

Jest to istotne w tym sensie, że każdy klimatyzator jest inny. Z tego powodu może to oznaczać inne podejście i pomoże uniknąć wpadek podczas sprzątania. Nie chcesz, żeby to przysparzało ci nieszczęść, prawda?

Upewnij się, że przeczytałeś ważne szczegóły w Twojej instrukcji, szczególnie te, które dotyczą czyszczenia pleśni. Twoje urządzenie może zawierać specyfikacje, które będą decydować o tym, które z materiałów czyszczących i jakie czynności mogą nie być konieczne.

Krok 2. Odłącz urządzenie

Aby uniknąć najgorszego scenariusza, należy odłączyć urządzenie od jakiegokolwiek źródła zasilania. Będziesz mieć kontakt z wodą podczas usuwania pleśni z różnych części urządzenia. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest porażenie prądem podczas walki z pleśniami.

Krok 3. Usuń urządzenie z okna

Poproś o pomocną dłoń, aby wyjąć urządzenie z okna. Jeśli nie masz silnej budowy ciała, możesz potrzebować pomocy kogoś, kto bezpiecznie przeniesie urządzenie do żądanego miejsca czyszczenia.

Mając instrukcję w ręku, dowiedz się, jak zdemontować zewnętrzną część urządzenia, aby uzyskać dostęp do części wewnętrznej. Upewnij się, że nosisz sprzęt ochronny, taki jak gogle, rękawiczki i maski N-95, aby uniknąć wdychania toksycznych zarodników pleśni.

Krok 4. Wyjmij filtr i zacznij sprawdzać

Jeśli masz w domu palacza, pamiętaj o wymianie filtra co 1 do 3 miesięcy, szczególnie w przypadku dużych jednostek. Jeśli chodzi o małe jednostki, wykonuj regularne przeglądy co miesiąc, aby upewnić się, że urządzenie jest wolne od brudu, a powietrze może dobrze krążyć po domu bez zacięć.

Następnie możesz rozpocząć przegląd urządzenia. Chwyć latarkę, aby wyraźnie zobaczyć ciemne części, które mogą być domem dla plagi pleśni. Pleśń może mieć różne kolory i rozmiary, a niektóre z nich, jak czarna pleśń, mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Aby uniknąć narażenia na niebezpieczne rodzaje pleśni, dowiedz się, jak zidentyfikować toksyczność pleśni. Musisz również wziąć pod uwagę wielkość wzrostu pleśni, z którą będziesz mieć do czynienia. Jeśli formy zajmują dużą powierzchnię urządzenia, może to wymagać wymiany, ponieważ jest już poza czyszczeniem.

Krok 5. Pozbądź się widocznej pleśni

Wymieszaj wiadro ciepłej wody z ½ szklanki wybielacza. Zanurz gąbkę do szorowania w roztworze i użyj jej do wytarcia formy z wewnętrznych obszarów urządzenia. Wybielacz będzie wystarczająco silny, aby usunąć resztki pleśni.

Aby Twoje urządzenie nie stało się wylęgarnią pleśni, upewnij się, że nauczyłeś się czyścić pleśń na wężownicach klimatyzatora (metalowe rurki w kształcie litery U znajdujące się w pobliżu przedniej i tylnej części urządzenia). Możesz użyć komercyjnego środka do czyszczenia cewek i pozostawić go na chwilę, aby całkowicie usunąć pozostały brud i pleśń.

Kiedy wszystko jest zrobione, pozostaw klimatyzator do całkowitego wyschnięcia. Po mniej więcej dniu możesz zacząć składać urządzenie i ponownie instalować je z powrotem w oknie.

Teraz masz klimatyzator okienny wolny od pleśni! Musisz tylko zwrócić uwagę na to, jak zapobiegać rozwojowi pleśni w twoim AC.

Wniosek

Wiedząc, jak wyczyścić formę klimatyzatora okiennego, musisz upewnić się, że twoje wysiłki związane z czyszczeniem nie pójdą na marne. Wejdź do wewnętrznych części swojej jednostki i postaraj się zastosować to, czego nauczyłeś się z tego przewodnika. Usuwanie pleśni nie musi być stresujące, prawda?