Jak czyścić dozownik wody w lodówce? W 7 prostych krokach!

Chcesz wiedzieć, jak czyścić dystrybutor wody w lodówce? Ta procedura jest łatwa i zajmie tylko kilka minut. Składa się z siedmiu prostych kroków. I dokładnie je wam wyjaśnimy.

W miarę upływu lat każdy model wypuszczany przez różne marki ma unikalne funkcje oraz zaawansowaną technologię i inżynierię. W dzisiejszych czasach prawie wszystkie lodówki są wyposażone w dystrybutory wody i lodu i nie trzeba ich uzupełniać wodą, ponieważ mogą uzyskać zapas wody.

Jak czyścić dozownik wody w lodówce? W 7 prostych krokach!

Posiada również filtr, który zapewnia bezpieczną i zrównoważoną wodę do picia. Ale czy wymiana filtra wystarczy do utrzymania czystości wody? Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić dystrybutor wody, ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić. Bądź więc na bieżąco!

Kroki czyszczenia dozownika wody

Dystrybutory wody to nie tylko dodatkowa funkcja lub akcent na drzwiach lodówki. Odgrywa jednak kluczową rolę w zapewnieniu zaopatrzenia w bezpieczną wodę pitną bez konieczności kupowania dzbanka czy butelki.

Więc konieczne jest utrzymanie go w czystości. Ale musimy wziąć pod uwagę produkty, których używamy do czyszczenia rurek i kranów. Powinniśmy unikać używania toksycznych chemikaliów. Zamiast tego użyjemy twojego octu. Teraz zacznijmy omawiać kroki, jak wyczyścić dozownik wody w lodówce.

Krok 1. Wyłącz urządzenie i wyłącz dopływ wody

Podczas sprzątania ten krok zapobiegnie zużywaniu zbyt dużej ilości energii i wody. Odcięcie dopływu wody może również pomóc uniknąć bałaganu lub zalania kuchni.

Możesz bezpośrednio wyłączyć lodówkę przez termostat i odłączyć ją od gniazdka. I możesz zatrzymać dopływ wody, odłączając rury, którymi przepływa woda, w zbiorniku na wodę.

Krok 2. Wyjmij tackę ociekową i kratkę

Nieodpływająca woda pozwoli na ewolucję niechcianego brudu i innych zanieczyszczeń. Dlatego upewnij się, że często go spuszczasz. Musimy odłączyć wszystkie zdejmowane części, w tym tę. Dzięki temu możemy w sposób ciągły czyścić dozownik.

Krok 3. Oczyść kanał wodny

Masz możliwość czyszczenia samego kranu lub całej linii wodnej. Ale przeprowadzimy Cię przez oba procesy. Wcześniej musisz przygotować biały destylowany ocet. Jest skutecznym środkiem czyszczącym dzięki swojej kwasowości.

Metoda nr 1. Tylko kran

W tej metodzie ocet należy umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Aby zachować równowagę, możesz nalać na butelkę 50% wody i 50% octu. Dysza spryskująca pozwoli równomiernie rozprowadzić ocet po wewnętrznej i zewnętrznej stronie baterii.

Upewnij się, że spryskałeś wszystkie boki i krawędzie dozownika, łącznie z częścią, w której umieściłeś tackę ociekową. Następnie pozostaw rozwiązanie na kilka minut.

Metoda nr 2. Przez linię wodną

Jak pamiętacie wcześniej, odłączyliśmy rury, aby chwilowo odciąć dopływ wody. Możesz poluzować pierścień, który uszczelnia te rurki razem. Przygotuj ocet i nie musisz przenosić go do butelki z rozpylaczem.

Jeśli jednak otwór tuby jest mały, będziesz potrzebować lejka. Delikatnie chwyć rurkę podłączoną do kranu dozownika. Umieść lejek na otwartym końcu i zacznij wlewać ocet, aż będzie odpowiedni.

Upewnij się, że kran nie jest dostępny, aby zatrzymać tam rozwiązanie. Odstaw ocet na kilka minut. Możesz też przykleić rurkę do ściany lodówki, aby zapobiec rozlaniu octu.

Krok 4. Szorowanie

Użyj małej czystej szczotki lub gąbki i nasącz ją roztworem octu i wody. Pamiętaj, aby wyszorować wszystkie krawędzie i boki dystrybutora wody znajdującego się w drzwiach lodówki. Wyszoruj również powierzchnie miejsca, w którym stawiasz tackę ociekową. Niektóre zanieczyszczenia mogą powodować przebarwienia, jeśli minęło już dużo czasu od czyszczenia dozownika.

Krok 5. Opłucz

Możesz go spłukać za pomocą butelki ze spryskiwaczem z ciepłą i czystą wodą. Jeśli jednak wybrałeś drugą metodę czyszczenia linii wodnej, najpierw dozuj cały roztwór. Następnie włącz dopływ wody i urządzenie, umożliwiając przepływ czystej wody. Na koniec włącz kran, aby wypłukać cały roztwór octu i jego smak z dozownika.

Odsącz nadmiar wody za pomocą mokrego odkurzacza. Jeśli go nie masz, możesz namoczyć czystą szmatkę w wodzie i pozwolić jej trochę zebrać. Następnie możesz go wykręcić w zlewie lub wiadrze. Wytrzeć dozownik do sucha suchą lub lekko zwilżoną czystą ściereczką.

Krok 6. Wyczyść tackę ociekową

Namocz tacę i grilluj na pojemniku z roztworem wody z octem. Pozostaw na kilka minut. Następnie możesz dokładnie wyszorować wszystkie boki i krawędzie. Jeśli pojawią się trudne do usunięcia czarne plamy, pozwól mu namoczyć się jeszcze przez kilka minut i ponownie umyj. Opłucz te kawałki i pozwól im wyschnąć na powietrzu.

Krok 7. Składanie wszystkiego z powrotem

Jeśli wszystkie części i krawędzie są całkowicie suche, możesz ponownie umieścić tackę ociekową i kratkę. I możesz ponownie użyć swojego dozownika.

Zawijanie

I to są wszystkie kroki, które zebraliśmy, aby wyczyścić dystrybutor wody w lodówce. Wykonuj tę procedurę dwa razy w roku lub co miesiąc. To zależy od Ciebie, ale gdy poczujesz najmniejsze zmiany w wodzie, może to oznaczać problem z filtrem lub przewodem wodnym. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na najmniejsze cechy swoich urządzeń. Chcesz przeczytać artykuły o sprzątaniu? Przeczytaj, jak czyścić lodówkę na zewnątrz. Dziękuję za przeczytanie!