Jak czyścić blat ze szkła ceramicznego? W 6 prostych krokach!

Jak czyścić płytę ze szkła ceramicznego? Blaty kuchenne ze szkła ceramicznego są fantastyczne. Płyty te można wyróżnić eleganckim wyglądem i wydłużoną żywotnością, a także ogromną odpornością na ciepło i stabilnością.

Są bardzo wydajne i zdolne do pracy w wysokich temperaturach, nawet do 1300°F. A także jest wykonany z doskonałej techniki topienia. Dzięki temu masz pewność, że ta szklana płyta kuchenna jest przyjazna dla środowiska.

Jak czyścić blat ze szkła ceramicznego? W 6 prostych krokach!

Jednak, aby zachować zalety i jakość płyty witroceramicznej przez wiele lat, należy ją właściwie użytkować i pielęgnować. Gotująca się z garnków woda, przypalony tłuszcz i różne inne plamy mogą z czasem uszkodzić ceramiczny piec. Co gorsza, należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia tego rodzaju pieca. Więc zadajesz sobie pytanie: „Jak czyścić płytę kuchenną ze szkła ceramicznego?” szczęście dla ciebie, ponieważ jesteś teraz we właściwym miejscu, aby uzyskać odpowiedzi!

Kroki czyszczenia blatu ze szkła ceramicznego

Nikt nie lubi gotować na brudnej ceramicznej płycie kuchennej. Czyszczenie ceramicznej płyty kuchennej jest bardzo proste. Oto kroki, jak wyczyścić płytę ceramiczną ze szkła w pigułce:

  • Posyp ją sodą oczyszczoną,
  • Namocz dużą ściereczkę w ciepłej wodzie z mydłem,
  • Za pomocą rąk wykręć go i umieść na wierzchu sody oczyszczonej;
  • Odczekaj 15 minut, a następnie wytrzyj płytę grzejną wilgotnym ręcznikiem. Jeśli czyścisz przypalone jedzenie z płyty kuchennej, zrób pastę z wody i sody oczyszczonej, nałóż na spalone miejsce i pozostaw na 30 minut przed zmyciem

Oto bardziej szczegółowa instrukcja, jak wyczyścić ceramiczną kuchenkę gazową:

Krok nr 1. Nad piec posyp sodą oczyszczoną

Nie jest konieczne odmierzanie dokładnej ilości użytej sody oczyszczonej. Zamiast tego otwórz pokrywkę butelki z sodą oczyszczoną i posyp niewielką ilością sody oczyszczoną powierzchnię kuchenki, którą chcesz wyczyścić. Jeśli twoja płyta kuchenna jest bardzo brudna, nałóż grubszą warstwę sody oczyszczonej.

Możesz również użyć starych pojemników z parmezanem jako zraszaczy do sody oczyszczonej. Pomocne są również podobne pojemniki z wieczkami perforowanymi z otworami. Napełnij słoik sodą oczyszczoną, jeśli ją masz. Na kuchence posyp sodą oczyszczoną z tego pojemnika.

Krok nr 2. Namocz szmatkę w wodzie z mydłem na kilka minut

Napełnij dużą szmatkę do połowy gorącą wodą z mydłem. Ściereczka powinna być na tyle duża, aby pokryć cały obszar, na który nakładasz sodę.

Krok nr 3. Przykryj sodę oczyszczoną szmatką

Spuść wodę z mydłem ze szmatki. Najlepiej byłoby, gdybyś wykręcił dywanik. Powinien być wilgotny, ale nie mokry. Umieść tkaninę na palniku nad sodą oczyszczoną. Odczekaj 15 minut. Jeśli chcesz wyczyścić całą powierzchnię płyty kuchennej, użyj ściereczki pokrywającej całą powierzchnię lub szeregu mniejszych szmat.

Krok nr 4. Usuń sodę oczyszczoną wilgotną szmatką

Użyj ściereczki do naczyń, aby wyczyścić płytę kuchenną po tym, jak stała na palniku przez 15 minut. Poruszaj go szerokim kołem, aby wyczyścić obszar, w którym miałbyś nałożyć sodę oczyszczoną. Po dokładnym wyczyszczeniu ceramicznej płyty kuchennej wytrzyj wszelkie pozostałości sody oczyszczonej wilgotną gąbką lub inną wilgotną ściereczką do naczyń. Pozwól mu wyschnąć naturalnie.

Podczas wycierania możesz użyć rękawiczek.

Krok nr 5. Jak najszybciej usuń wycieki

Jeśli rozlejesz coś na ceramiczną płytę grzejną i nie wytrzesz jej od razu, późniejsze czyszczenie będzie trudniejsze. A jeśli zostawisz wyciek na zbyt długo, może spalić wszystko, co rozlałeś, gdy następnym razem go użyjesz. W rezultacie jak najszybciej wyczyść swoją płytę grzejną.

Załóżmy, że podczas gotowania wylejesz coś na płytę kuchenną, poczekaj, aż ostygnie, zanim ją wyczyścisz. Możesz się spalić, jeśli tego nie zrobisz.

Krok nr 6. Unikaj środków czyszczących na bazie amoniaku

Czyszczenie ceramicznych płyt kuchennych mieszaniną amoniaku i wody lub roztworem czyszczącym z amoniakiem usunie jedynie drobne zabrudzenia i odciski palców. Ponadto stosowanie takich środków czyszczących może powodować opalizujące plamy na powierzchni.

Oszczędnie używać ściernych środków czyszczących. Comet i Ajax to chemiczne środki czyszczące, które uszkadzają Twoją ceramiczną płytę kuchenną. Dlatego nie powinieneś używać tych przedmiotów. Z drugiej strony wełna stalowa i ścierne gąbki do szorowania uszkodzą powierzchnię ceramicznej płyty kuchennej. Niezależnie od tego, oba produkty są różne, więc warto przeczytać ten artykuł „Ajax vs. Comet powder: Co jest lepsze do oczyszczania?” aby dowiedzieć się o nich. I to są wszystkie kroki, aby prawidłowo wyczyścić ceramiczną płytę kuchenną!

Wniosek

Jak czyścić płytę ze szkła ceramicznego? Chcąc cieszyć się wspaniałymi właściwościami płyty kuchennej, należy ją zawsze czyścić natychmiast po zabrudzeniu, najlepiej po każdym użyciu. Regularne czyszczenie kuchenki ze szkła ceramicznego pomaga zapobiegać przekształceniu się rozlanych płynów i resztek po gotowaniu w uporczywe, przypalone plamy. A właściwe czyszczenie utrzyma te smugi na dystans, zapewniając, że Twój piec będzie wyglądał na nieskazitelny.

Pamiętaj też, aby nigdy nie używać garnków i patelni z uszkodzonym lub brudnym dnem, ponieważ może to spowodować niepożądane zadrapania.

Wreszcie, Twoja płyta kuchenna jest najważniejszym elementem wyposażenia kuchennego i powinieneś się z nią obchodzić. W tym momencie zawsze pamiętaj o konkretnych instrukcjach w poprzednich krokach, jak wspomniano wcześniej. To wszystko. Aby uzyskać więcej artykułów dotyczących pieców, możesz wstąpić i przeczytać następujące artykuły: jak naprawić palniki pieców gazowych lub jak działa piec na pellet?