Jak często zmieniać poduszkę. Najlepszy przewodnik, który warto wiedzieć

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak często zmieniasz poduszkę, będzie to zależeć od materiału poduszki. Być może dla niektórych jest to zaskakujące, że poduszki z pianki z pamięcią kształtu nie są jedynym rodzajem, który wymaga wymiany. W rzeczywistości wszystkie poduszki wymagają od czasu do czasu wymiany.

Dlaczego warto się tego nauczyć? Niezależnie od jakości i pielęgnacji poduszek, które mamy, ich codzienne używanie w końcu je zniszczy, a my stracimy wsparcie. Chcesz również mieć pewność, że używasz czystych poduszek dla swojego zdrowia.

Jak często zmieniać poduszkę. Najlepszy przewodnik

Jak często należy zmieniać poduszkę?

Jeśli szukasz określonej osi czasu, najlepiej zmieniać poduszkę co roku lub co dwa lata. Pamiętaj jednak, że poduszki są wykonane z różnych materiałów, a niektóre wytrzymałyby dłużej niż inne. Chcesz również zastanowić się, jak dobrze dbasz o poduszkę i czy producent stworzył produkt dobrej jakości, który wytrzyma zużycie.

Jak długo więc należy czekać przed wymianą konkretnego rodzaju poduszki? Na przykład codzienna poduszka poliestrowa będzie wymagała zmiany od 6 do 24 miesięcy, podczas gdy poduszka z gryki może zająć trzy lata, zanim będzie trzeba ją wymienić. Jaki jest powód tej ogromnej luki między dwoma rodzajami poduszek?

Poliester a gryka

Pamiętaj, że poliester ma tendencję do zlepiania się i szybciej tworzy nierówną poduszkę. Nie będzie już wygodna i wspierająca, więc musisz ją wymienić lub samo wypełnienie. Wręcz przeciwnie, łuski gryki są twarde i przez wiele lat będą nadal stanowić mocną i podtrzymującą poduszkę.

Lateks a pianka z pamięcią

A co z poduszkami lateksowymi i piankowymi? Te syntetyczne materiały mają również doskonałą żywotność, zanim będą wymagały wymiany. Poduszki lateksowe mogą służyć od 3 do 4 lat, a pianka z pamięcią kształtu, w zależności od jakości i konserwacji, może być przydatna przez półtora do trzech lat.

Alternatywa w postaci piór i puchu

Wreszcie, miękkie i puszyste poduszki, takie jak pierze i puch, będą wymagały zmiany po półtora do trzech lat i po dwóch latach lub dłużej. Pamiętaj, że te naturalne materiały nie powinny zamoknąć, bo stracą na jakości. Z drugiej strony, syntetyczna alternatywa będzie zadowalająca tylko przez półtora do dwóch lat.

Jak wiedzieć, kiedy wymienić poduszkę

Chociaż znasz już oczekiwaną żywotność i czasy wymiany dla każdego rodzaju poduszki, nadal może być trudno określić, kiedy jest konkretna data wymiany poduszki. Dlatego oto kilka oznak i testów, które należy wykonać, aby potwierdzić potrzebę nowej poduszki.

Testy

Twoja poduszka powinna być gładka, puszysta i wolna od grudek i wgnieceń. Przetestuj swoją poduszkę, składając ją na pół i czy może się rozszerzyć. Chcesz także trochę uderzyć lub naciskać, aby zobaczyć, czy materiał się odbije.

Jeśli ciągle puszysz poduszkę lub rozprowadzasz grudki, to dobry znak, że wymaga wymiany. Powinieneś także sprawdzić, czy nie ma zapachów i plam, które są trudne do usunięcia, niezależnie od zastosowanych technik. Pamiętaj tylko, że te testy są odpowiednie tylko dla określonych materiałów.

Znaki

Oprócz testowania samej poduszki, powinieneś także monitorować swoje ogólne wrażenia. Poduszka powinna zapewniać prawidłowe ułożenie ciała, więc jeśli budzisz się z bólem szyi lub pleców, jest to dobra wskazówka, że ​​poduszka straciła swój idealny kształt. W rezultacie możesz czuć się zmęczony z powodu przerywanego snu i złej jakości snu, a nawet możesz rozwinąć alergie na roztocza i bóle głowy spowodowane napięciem.

Dlaczego warto zmienić poduszkę?

Dlaczego warto zmienić poduszkę? Czemu nie? Potraktuj to jako niezbędny element higieny i zdrowia.

Choć można to sobie wyobrazić, poduszka ma tendencję do zbierania kurzu, naturalnych olejów, komórek skóry, włosów, potu, ślinotoku, makijażu, wilgoci z mokrych włosów, a czasem nawet sierści zwierząt i resztek przekąsek. Ta kolekcja nieprzyjemnych substancji, wilgoci i alergenów może powodować problemy z oddychaniem, a nawet podrażnienia skóry. Z biegiem czasu czyszczenie nie wystarczy, a poduszka może nawet przyciągać roztocza i grzyby.

Jak pielęgnować poduszki, aby pomóc im przetrwać długo

Używanie poszewki na poduszkę rzeczywiście ochroni twoją poduszkę przed codziennym użytkowaniem. Co więcej, służy jako bariera przed kurzem i innymi rzeczami, które mogą gromadzić się na samej poduszce. W ramach konserwacji możesz co tydzień prać poszewkę, aby otrzymać świeże poduszki.

Możesz również prać poduszkę zgodnie z instrukcją na etykiecie co miesiąc lub częściej, aby zapobiec powstawaniu plam i nieprzyjemnego zapachu. Jeśli nie możesz umyć poduszki, odśwież ją, napowietrzając ją na zewnątrz i pozwól słońcu zabić znajdujące się na niej bakterie i inne patogeny. Następnie posyp poduszkę sodą oczyszczoną, pozwól jej usiąść i odkurz ją przed użyciem.

Wniosek

Nic nie trwa wiecznie, dotyczy to również poduszek, których używamy. Pytanie brzmi, jak często prawidłowo zmieniać poduszkę? Poduszkę trzeba wymieniać co rok lub dwa, aby zapewnić jej optymalne podparcie i wygodną konstrukcję.

Jednak każdy materiał na poduszkę będzie się różnić od oczekiwanej żywotności i obsługi. Niektóre materiały wystarczają na ponad dwa lata, inne wymagają wymiany po sześciu miesiącach. Najważniejsze jest, aby zadbać o poduszkę, utrzymywać ją w czystości i zainwestować w dobrej jakości materiały, aby zapewnić najlepsze wrażenia podczas snu.