Jak cerować za pomocą maszyny do szycia dla początkujących

Nauczysz się cerowania za pomocą maszyny do szycia w zaledwie dwóch krokach. Nauczymy Cię, co zrobić z maszyną do szycia i jak samodzielnie szyć ściegi do cerowania.

W tym artykule znajdziesz również więcej wskazówek dotyczących cerowania, które pomogą Ci zrobić to doskonale, nawet jako początkujący. Ale czy wiesz, że dzięki maszynie do szycia robienie różnych technik jest stosunkowo łatwe?

Jak cerować za pomocą maszyny do szycia dla początkujących

Przejrzyj nasz blog, aby znaleźć różne samouczki dotyczące szycia, takie jak szycie na maszynie do szycia i nie tylko.

Jak cerować maszyną do szycia

Krok 1. Ustaw maszynę

  • Przymocuj stabilizator pod otworem lub rozdarciem, które będziesz cerować, zwłaszcza gdy jest to duża dziura, ponieważ szwy będą wymagały większego wsparcia
  • Zainstaluj stopkę do cerowania na maszynie do szycia
  • Alternatywnie możesz również użyć stopki zygzakowatej do cerowania, jeśli nie masz stopki do cerowania
  • Zamocuj igłę zgodną z materiałem, który cerujesz
  • Nawlecz maszynę do szycia nitką w tym samym kolorze co tkanina
  • Ustaw maszynę do szycia na ścieg cerujący lub, jeśli używasz stopki zygzakowej, trzystopniowy ścieg zygzakowy

Krok 2. Szyj ściegi do cerowania

  • Zacznij robić ściegi, aby zakryć dziurę lub rozdarcie, które naprawiasz
  • Zszyj ściegi blisko siebie, tak jakbyś robił nowe włókna w celu zastąpienia uszkodzonych lub brakujących na obszarze, który naprawiasz
  • Po zakończeniu naprawy dziury lub rozdarcia odetnij umieszczony wcześniej stabilizator

Jak prawidłowo cerować?

Najlepszym sposobem cerowania dziury jest użycie stopki do cerowania przy użyciu ściegów do cerowania na maszynie do szycia. Możliwe jest jednak również zastosowanie stopki zygzakowatej lub uniwersalnej.

Cerowanie stopą uniwersalną

Otwór zamknij w prostokącie, obszywając go stopką uniwersalną lub zygzakowatą. Następnie przeszyj w poprzek cerowanego obszaru i powtarzaj, aż zostanie całkowicie pokryty.

Możesz zatrzymać się po zakryciu dziury, ale możesz też szyć prostopadle do poprzednich ściegów, które wykonałeś, aby wzmocnić ściegi cerujące. Aby to zrobić, po prostu obróć tkaninę o 90 stopni i zszyj.

Cerowanie stopą do cerowania

Możesz zastosować opisaną powyżej dwuetapową metodę, szczególnie jako początkujący, ale możesz również obszyć materiał podczas cerowania stopką do cerowania. W tym celu opuść ząbki i umieść tamborek pod trzonkiem przed przymocowaniem stopki do cerowania.

Następnie przeszyj otwór w tę i z powrotem, aż zostanie zakryty. Najlepiej byłoby również zamknąć otwór, szyjąc wokół niego prostokąt, aby zwiększyć trwałość na dłuższą metę, ponieważ rozdarcie nie będzie mogło się rozprzestrzenić.

Jak przygotować obszar do cerowania

Cerowanie będzie łatwiejsze, jeśli wiesz, jak przygotować otwór przed zaszyciem. Na początek dziura może mieć postrzępione brzegi, więc luźne nitki należy przycinać jak najbliżej materiału.

Pomoże to w tworzeniu trwałych ściegów, ponieważ nie zaczepią się o luźne nitki. Następnie ustabilizuj otwór za pomocą topliwego fizeliny umieszczonej pod tkaniną, aby ściegi miały strukturę.

Czy często masz postrzępione tkaniny na swoich projektach szycia? Przeczytaj, jak powstrzymać strzępienie się materiału w przypadku technik nieszycia i szycia, aby rozwiązać ten problem.

Czy cerujesz wewnątrz czy na zewnątrz?

Cerowanie wewnątrz ubrania, głównie podczas naprawiania projektów, takich jak skarpetki i inne dzianiny. Dlatego podczas cerowania dziury nie zapomnij odwrócić materiału na lewą stronę.

Warto również zauważyć, że istnieje wiele sposobów cerowania. Tradycyjna metoda zakotwicza nić po jednej stronie rozdarcia, przenosi ją w poprzek, aby zakryć rozdarcie, a następnie zabezpiecza ją z drugiej strony szwami biegowymi.

Istnieją również techniki cerowania, które mają na celu uczynienie naprawy niewidoczną, takie jak cerowanie belgijskie i delikatne, które wykorzystują fantazyjne sploty. A w przypadku droższych materiałów, kanał ściekowy może cerować, rozplątując szew lub rąbek, aby użyć oryginalnych nici odzieżowych do naprawy.

Jak cerować prostą łzę?

Cholernie proste rozdarcie z biegnącymi szwami. Na początek zawiąż węzeł w okolicy nie za daleko od prostego rozdarcia i wypełnij rozdarcie szwami blisko siebie.

Najlepiej zrobić małą pętlę podczas obracania na końcu każdego rzędu, aby nić mogła się rozciągnąć w razie potrzeby. Upewnij się jednak, że szwy są wystarczająco ciasne, aby przytrzymać nitki podczas przesuwania ich w tę iz powrotem, aby zakryć rozdarcie.

Czy cerowanie jest jak tkanie?

Cerowanie ma podobieństwa do tkania, ponieważ zasadniczo zszywasz nić w rzędach i na końcu każdego rzędu, odwracając kierunek, tak jakbyś tkał. Ponadto istnieją również techniki cerowania, które wykorzystują fantazyjne sploty zamiast zwykłych ściegów biegowych.

Wniosek

I to wszystko! Właśnie nauczyliśmy się cerować na maszynie do szycia za pomocą ściegów do cerowania lub ściegów zygzakowatych.

Odkryliśmy również dodatkowe techniki, takie jak szycie prostokąta wokół dziury lub wykonywanie ściegów ciągłych podczas naprawy prostego rozdarcia. Nie zapomnij szyć ściegów jak najbliżej siebie i użyj tego samego koloru nici co ubranie, aby naprawa była bardziej subtelna.

A przed cerowaniem najlepiej wyciąć luźne nitki postrzępionych krawędzi otworu, a następnie ustabilizować go pod spodem. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w cerowaniu; zostaw nam jakieś pytania, jeśli nadal masz jakieś.