Ile tkaniny na zasłony należy użyć

Wiedza o tym, ile materiału na zasłony należy użyć, jest pierwszym krokiem do dostosowania wyglądu okna do domu. Niezależnie od tego, czy jesteś gotowy na wyzwanie, czy też pokochałeś projekty DIY, zawsze musisz najpierw zapoznać się z podstawami.

Oczywiście nie można pominąć procesu robienia zasłon i od razu przystąpić do szycia kawałków. Skończysz z niewłaściwie skrojoną lub zmierzoną tkaniną zasłonową, która może być za długa lub za krótka dla twoich okien.

Ile tkaniny na zasłony należy użyć

Zasłona pomiarowa

Ogólna zasada pomiaru tkaniny zasłonowej jest taka, że ​​musisz oprzeć ją na swoich oknach. Twoje panele powinny być w stanie pokryć całą szerokość i długość okien pomnożoną przez współczynnik wypełnienia wynoszący od dwóch do trzech.

Innymi słowy, tkanina musi być dwa lub trzy razy szersza niż rzeczywista szerokość okna, a długość zależy od tego, jak długo chcesz. Pomogłoby, gdybyś wziął również pod uwagę wysokość karnisza i sposób zawieszenia, ponieważ będzie to miało wpływ na całkowitą długość zasłony.

Zanim udasz się do sklepu, najlepiej usiądź i ustal wymiary. Chcesz uniknąć kupowania za dużo lub za mało materiału, robiąc własną zasłonę. Ponieważ sprzedają materiał na jard, lepiej kupować tylko niezbędną ilość.

Krok 1: Zmierz okno

Jak już powiedzieliśmy, ogólna zasada jest taka, że ​​wymiary tkaniny zasłonowej zależą od wymiarów okna. Wyjmij taśmę mierniczą i określ szerokość okien. Możesz również zwrócić uwagę na wysokość między górną krawędzią okna a prętem oraz wysokość dolnej krawędzi okna do podłogi.

Krok 2: Wybierz wysokość.

Aby uzyskać początkową wysokość tkaniny zasłonowej, dodaj rzeczywistą długość okna i odległość od pręta. To powinno dać ci standardową krótką długość okna. Jeśli chcesz, aby zasłony kończyły się tuż nad parapetem, możesz przejść do kroku trzeciego.

W przypadku dłuższych okien zdecyduj, jak daleko poniżej parapetu chcesz się zejść. W tym przykładzie obliczymy długość tkaniny zasłonowej, która kończy się cal nad podłogą. Odejmij jeden cal od pomiaru wysokości od okna do podłogi i dodaj tę wartość do początkowych obliczeń.

Teraz powinieneś mieć całkowitą długość paneli okiennych, które zakrywają karnisz i opadają w dół, aż do cala nad podłogą.

Krok 3: Oblicz szerokość.

Korzystając z pomiaru szerokości okna, który uzyskałeś w kroku pierwszym, określ współczynnik wypełnienia zasłony. W przypadku standardowej pełni użyj współczynnika pełni dwa i trzy, aby uzyskać maksymalną pełnię.

Po ustaleniu współczynnika wypełnienia pomnóż go przez rzeczywistą szerokość okna. Teraz powinieneś mieć wymagane wymiary dla długości i szerokości twoich zasłon.

Krok 4: Dostosuj górę.

Jak już powinieneś wiedzieć, możesz użyć wielu okuć do zasłon, aby powiesić zasłony. Każdy sprzęt do zasłon tworzy inny efekt wydłużenia. Na przykład pierścienie zasłony dodają co najmniej pół cala do całkowitej długości zasłony, więc możesz chcieć odjąć to od początkowej obliczonej wysokości.

Zwiększ pomiar wysokości zasłony w zależności od sposobu wieszania. Aby to ułatwić, obliczmy na zasłonę w kształcie pręta. Określ obwód pręta i zmierz, ile materiału będzie potrzebne do wykonania kieszeni. Dodaj to do początkowej obliczonej wysokości tkaniny.

Krok 5: Dodaj dodatki na szwy

Do tej pory powinieneś mieć całkowitą szerokość i długość zasłony, w tym tkaninę, aby zrobić kieszeń na pręt. Powinieneś już mieć wstępny pomysł na to, ile materiału na zasłony będziesz potrzebować. Cyfry są blisko, ale nie do końca.

Pamiętaj, że nadal musimy obszyć boki naszych zasłon. Użyjemy standardowego jednocalowego obszycia ze wszystkich stron. Możesz dostosować naddatek szwu o 1 cal, jeśli uważasz, że jest za duży lub za mały.

W przypadku szwów bocznych pomnóż naddatek 1 cala przez liczbę paneli, które wykonasz z tkaniny. Pamiętaj, że obszyjemy obie strony, więc pomnóż liczbę ponownie przez dwa. W przypadku górnego i dolnego rąbka dodaj naddatek na szew do całkowitej długości (1 cal na górze i 1 cal na dole).

Podsumowanie

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać dwa razy, aby upewnić się, że masz prawidłowe obliczenia. Powinieneś już mieć dokładny pomiar materiału, którego będziesz potrzebować do wykonania zasłon.

Sprzedawcy tkanin zwykle sprzedają je na podwórku, które ma około 36 cali. Oblicz całkowitą potrzebną liczbę cali i przelicz ją na najbliższą liczbę całkowitą w jardach. Nie bój się dodać kilku dodatkowych centymetrów, na wszelki wypadek.

Możesz również skonsultować się ze sprzedawcą w sprawie wymiarów okna. Jeśli masz szczęście, znajdziesz kogoś, kto pomoże Ci znaleźć wystarczającą ilość materiału, którego będziesz potrzebować. Ale zawsze najlepiej, jeśli wiesz, jak to zrobić samemu.

Ogólnie rzecz biorąc, określenie, ile materiału na zasłony potrzebujesz, w dużym stopniu zależy od okna, które zasłaniasz. Zależy to również od stylu, który chcesz. Upewnij się, że przed wykonaniem pomiarów zdecydujesz o wyglądzie i długości.