Ile świec jest w menorze

Menora jest jednym z najbardziej znanych symboli judaizmu, zwłaszcza Chanuki.

Chanuka upamiętnia historyczny cud, w którym Juda Machabeusz i jego oddział wojowników skutecznie walczyli z prześladowaniami i odzyskali Świętą Świątynię w Jerozolimie. Dzisiaj omówimy niektóre pytania, takie jak ile świec jest w menorze i wiele innych!

Ile świec jest w menorze

Musieli spalić olej w świecznikach, zwanym po hebrajsku menorą, aby ponownie poświęcić Świątynię. Odkryli niewielką ilość — wystarczającą tylko na jedną noc — ale magicznie paliła się przez osiem nocy. Zapalenie chanukowych świateł na menorze to jeden z najczęstszych sposobów, w jaki dziś pamiętamy o cudzie.

Co reprezentują świece chanukowe?

Światła, które palimy podczas Chanuki, reprezentują cudowny olej odkryty w Świątyni. Zapalamy świece przez osiem kolejnych nocy, z każdą nocą zwiększając ilość światła. Ponieważ spłonął przez osiem nocy, co dało Machabeutom czas na zlokalizowanie dodatkowej świątyni i jej ponowne poświęcenie.

Pierwszej nocy zapalamy jedną świecę plus „pomocniczą” świecę znaną jako szamasz. Zapalamy dwie świece drugiej nocy, trzy trzeciej nocy. Rób to, aż wszystkie dziewięć świec zostanie zapalonych ósmej i ostatniej nocy. Dlatego Chanuka znana jest również jako „festiwal świateł”.

Czym dokładnie jest menora chanukowa?

To rodzaj kandelabrów, które są szczególnie przeznaczone do przenoszenia świec chanukowych. Zgodnie z prawem żydowskim musi mieć osiem dokładnie dopasowanych gałęzi na tej samej wysokości w linii prostej. Gałęzie muszą być wystarczająco rozdzielone, aby płomień jednej świecy nie nakładał się na płomienie pozostałych.

Dziewiąta gałąź szamasza powinna być wyższa, niższa lub na bok. Menora chanukowa jest również znana jako chanukija, chociaż to wyrażenie zyskało ostatnio popularność. Wzmożone użycie tego terminu jest prawdopodobnie spowodowane odrodzeniem hebrajskiego jako języka mówionego w XX wieku.

Jak prawidłowo zapalić menorę?

W pierwszą noc Chanuki zapalamy świeczkę w uchwycie po prawej stronie. Drugiej nocy ustawiliśmy świeżą świecę w miejsce pierwszej, a po jej lewej stronie drugą świecę. Każdej nocy postępujemy w ten sposób, umieszczając świece od prawej do lewej.

Zapalamy szamasz i recytujemy sekwencję błogosławieństw po zapaleniu świec. Następnie za pomocą szamaszu zapalamy wieczorne świeczki od lewej do prawej, zaczynając od najnowszej. Świece można zapalić w dowolnym momencie po zmroku i powinny się palić przez co najmniej 30 minut.

Ile świec jest w menorze?

Łącznie 44 świece są potrzebne, aby każdego wieczoru zapalić odpowiednią ilość świec na cały okres świąteczny. Jednak większość pudełek zawiera co najmniej jeden dodatek na wypadek stłuczenia. Przykładem są piękne, niekapiące świece z Ner Micwy.

Dlaczego niektóre menory mają dziewięć świec, a inne tylko siedem?

Menory z dziewięcioma gałązkami świec są używane tylko na Chanukę. Ale rozumiemy, dlaczego zapalamy menory podczas Chanuki, nikt nie wie, kiedy powstała tradycja używania chanukijów. Choć najprawdopodobniej było to co najmniej 250 lat po zwycięstwie Machabeuszy.

Na długo wcześniej wykorzystywano siedmioramienną menorę. „To było biblijnie w Exodusie, ze szczegółowym opisem”, wyjaśnia rabin Patz. Tekst opisuje Boże wskazówki dla Mojżesza dotyczące budowy menory. Zawiera piękne kwiaty, cebulki i kielichy, których należy użyć, aby go ozdobić.

Menora została zbudowana na pustyni, aby arcykapłan Aaron mógł ją codziennie zapalać w Przybytku. Następnie w Świątyni. Według niektórych badaczy gałęzie symbolizowały sześć rodzajów świeckiej ludzkiej mądrości oraz jeden, który przypominał nam o znaczeniu Boga.

Kiedy zapalasz świece chanukowe, jakie błogosławieństwa wypowiadasz?

Pierwszego wieczoru Chanuka wypowiadane są trzy błogosławieństwa, ale w pozostałe wieczory tylko dwa. Powinny być wypowiadane po zapaleniu szamaszu, ale przed zapaleniem pozostałych świec. Pierwsza modlitwa uznaje, że Bóg dał nam mandat do zapalania świec chanukowych.

Drugi wyraża wdzięczność Bogu za cuda dokonane na naszych przodkach. Trzecia, powtarzana tylko pierwszej nocy, wyraża wdzięczność Bogu za to, że zachował nas przy życiu. Podtrzymuje nas i przenosi nas do tego sezonu.

Gdzie należy umieścić menorę?

Oprócz pytania, ile świec jest w menorze, niektórzy z was mogą zapytać, gdzie należy je umieścić. Menorę należy umieścić w oknie widocznym od strony ulicy po jej oświetleniu. „Według Talmudu, musimy ogłosić cud” – wyjaśnia rabin Patz. Dalej mówi, że starożytni rabini mogli postanowić uczynić cud oliwy centralnym punktem uroczystości.

To raczej nie sukces na polu bitwy polegający na wypędzeniu Greków Seleucydów z Jerozolimy. Również Świątynia z czystego przetrwania. „Kiedy Rzymianie wyparli Greków, Rzymianie zniszczyli wszelkie oznaki buntu”.

Obchodzenie święta było dla Żydów całkiem niestosowne. Zwłaszcza jeśli upamiętnia zwycięstwo nad władcą. Być może więc przesunęli nacisk na cud oleju.

Wniosek na temat liczby świec w menorze

Światła, które palimy podczas Chanuki, reprezentują cudowny olej odkryty w Świątyni. Menora jest jednym z najbardziej znanych symboli judaizmu, zwłaszcza Chanuki. Z pewnością ten artykuł obejmuje nasze pytania dotyczące liczby świec w menorze i wiele innych! Na naszej stronie mamy więcej artykułów o świecach, więc koniecznie je przeczytaj.