Ile skurczu 100% bawełny w suszarce? Przeczytaj te ciekawe fakty!

Ciekawi Cię, ile kurczy się w suszarce ze 100% bawełny? Wstępnie skurczona bawełna może skurczyć się o około 3%-5% lub więcej, podczas gdy bawełna, która nie została wstępnie skurczona, może się skurczyć o około 20%. Jeśli chcesz, aby 100% bawełna się skurczyła, namocz ją w ogrzanym powietrzu, ale nie spłukuj w zimnej wodzie.

Musi istnieć granica tego, jak wiele można zrobić. Może skurczyć się do 20%, jeśli użyjesz przegotowanej wody (130 stopni F lub więcej). Dlatego do prania odzieży bawełnianej zalecamy używanie zimnej wody. Jeśli pierzesz odzież bawełnianą, upewnij się, że nie zawiera ona materiałów syntetycznych, takich jak nylon.

Ile skurczu 100% bawełny w suszarce? Przeczytaj te ciekawe fakty!

Ciepła woda (90°F) to optymalna temperatura do prania, ponieważ ani ubrania, ani tkaniny nie wyblakną. Zalecamy przestudiowanie tagów lub instrukcji, jeśli skurczy się bardziej niż oczekiwałeś. Przyjrzyjmy się bliżej, jak bardzo Twoja koszula ze 100% bawełny kurczy się w suszarce i dlaczego się kurczy?

Czy 100% bawełna kurczy się podczas suszenia?

Absolutnie tak, gdy 100% bawełna zostanie wystawiona na ekstremalną wilgotność lub ciepło, skurczy się. Jest niesamowicie chłonny i może się rozciągać lub kurczyć w odpowiednich okolicznościach, ponieważ jest to tkanina pochodzenia roślinnego lub naturalnego. Bawełna szybko się wchłania, powodując rozciąganie pasm. Właśnie z tego powodu ludzie mogą łatwo rozciągać bawełnę, gdy jest wilgotna. Z drugiej strony bawełna kurczy się po podgrzaniu, ponieważ ściśle zaciągnięte włókna w jej pasmach tracą swoją wytrzymałość i interakcję, powodując, że stają się mniejsze.

Jak bardzo tkanina bawełniana 100% kurczy się w suszarce?

Ile więc kurczy się w suszarce ze 100% bawełny? 100% bawełna, wstępnie skurczona w podgrzewanym cyklu pralki, może się skurczyć nawet o 3%, natomiast odsłonięta bawełna może się skurczyć nawet do 20%. Na kurczenie mogą mieć również wpływ inne elementy, takie jak ciasność lub luźność splotu oraz styl odzieży.

Cóż, przestań myśleć więcej o tym, jak bardzo 100% bawełna kurczy się w suszarce; w tym akapicie otrzymasz szczegółową odpowiedź na to pytanie. Kiedy po raz pierwszy pierzesz bawełnianą tkaninę, zazwyczaj wydaje się to być najbardziej niebezpieczne.

Tarcia, wilgoć i ciepło obracającej się pralki mogą działać razem, aby złagodzić większość sztywności nagromadzonej wewnątrz włókien bawełny, powodując, że ubrania nieco się kurczą.

Chociaż należy unikać korzystania z gorącej wody lub trybu suszarki z mocnym ogrzewaniem podczas prania, będzie to zmniejszone, zwykle stosunkowo niewielkie. W zależności od ilości temperatury, której jest poddawana lub projektu tkaniny, czasami wstępnie skurczona bawełna może się kurczyć. Luźno tkana bawełna będzie podatna zarówno na ciepło, jak i wilgoć.

Dzianina dżersejowa to rodzaj tkaniny, która jest powszechnie stosowana w T-shirtach. Taki materiał tekstylny jest wytwarzany prawie w ten sam sposób, co chusteczka do nosa z węzłami, z pierścieniami tkanych wokół siebie nici, a nie nadmierną strukturą nici obserwowaną w materiale tkanym. Dzianiny są płynne i elastyczne, czego nie zawsze mają tkaniny. Dzięki temu bawełniana koszulka jest miękka i elastyczna. Jednak tworzy również wiele otworów powietrznych, które mogą powodować kurczenie się materiału. W rezultacie bawełniane koszulki należy prać w zimnej wodzie. Kliknij ten link, aby poznać pralkę.

Dlaczego bawełna kurczy w suszarce?

Bawełna może się znacznie skurczyć z powodu tarcia i ciepła w suszarce. Chociaż niekurczliwa bawełna nie reaguje tak silnie, ubrania całkowicie bawełniane muszą być trzymane z dala od nadmiernych temperatur. Bawełna może się kurczyć znacznie bardziej niż pranie w letniej wodzie ze względu na szybką zmianę temperatury i szybki cykl suszenia wewnątrz suszarki!

Trudno jest określić, o ile dokładnie skurczy się bawełniana odzież w suszarce. Można się spodziewać, że koszule z bawełny preshrunk skurczą się nieco, tylko do 3%. W porównaniu z nieskurczoną bawełną. Jednak po drugim włożeniu bawełnianej koszuli do suszarki może się wcale nie skurczyć. Rzeczy bawełniane, zwłaszcza te, które zostały poddane obróbce zapobiegającej marszczeniu się lub zostały wstępnie skurczone, mają tendencję do największego kurczenia się przy pierwszym suszeniu.

Wszędzie w temperaturze powyżej 85°F włókna bawełny zaczynają się rozluźniać. Załóżmy, że cieszysz się wygodą wrzucania ubrań do suszarki. W takim przypadku sugeruję przerwanie cyklu kilka minut wcześniej i powieszenie nieco wilgotnych rzeczy do całkowitego wyschnięcia, głównie na zewnątrz. Wysoka temperatura suszarki ma tak duży wpływ na tkaninę, że może skurczyć ubrania, zwłaszcza jeśli są już suche!

To okładka!

Mieliśmy nadzieję, że czytanie tego artykułu to dla Ciebie po prostu frajda, a z tego artykułu dowiesz się, jak bardzo kurczy się 100% bawełna w suszarce. Bawełniana koszula preshrunk kurczy się tylko o 5%, podczas gdy koszule nieskurczone w suszarce kurczą się do 20%.

Powyżej wspomnieliśmy również, dlaczego kurczy się bawełna i jak często się kurczy. Możesz wszystko zrozumieć, po prostu dokładnie czytając ten artykuł. Dziękuję, przyjaciele, że na koniec byliście z nami. Nie zapomnij podzielić się tym fantastycznym artykułem ze znajomymi, jeśli Ci się spodoba. Możesz również przeczytać o tym, jak szybko suszyć ubrania bez suszarki i jak obkurczać dżinsy bez suszarki.