Ile czasu zajmuje pleśń do gnicia drewna: 5 kroków usuwania

Czy zauważyłeś zarodniki pleśni czające się w lesie w twoim domu? Oto, ile czasu zajmuje pleśń gnicie drewna, abyś mógł natychmiast zaplanować swoje działania.

Pleśń wraz z innymi grzybami może powodować uszkodzenia drewna. Całkowite przekształcenie mebli i fundamentu w trochę oszołomionych kawałków drewna zajmuje im tylko pewną ilość czasu.

Ile czasu zajmuje pleśń do gnicia drewna: 5 kroków usuwania

Jeśli nie możesz zapobiec występowaniu pleśni, powinieneś przynajmniej zająć się nią, zanim zrobi coś, czego nie da się naprawić. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Drewno i pleśń

Pleśń i drewno to niezbyt dobre połączenie. Pleśń, jeśli zostanie poświęcona wystarczająco dużo czasu, może uszkodzić i zgnić drewno.

Pleśń z czasem zacznie niszczyć powierzchnie drewna, ponieważ pożera składniki odżywcze znajdujące się na jej powierzchni. Jeśli jednak tak się stanie, nadal możesz uratować skażone drewno, o ile uszkodzenia nie są tak poważne.

W ciągu 24 do 48 godzin na mokrych powierzchniach zacznie rosnąć pleśń. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych i stałej wilgotności zarodniki pleśni będą się szybko rozprzestrzeniać i gnić.

Różnica między pleśnią, mokrą zgnilizną i drewnem

Pleśń, mokra zgnilizna i zgnilizna drewna powodują uszkodzenia drewna. Różnią się jednak w pewnych aspektach, co wyróżnia każdy z nich.

Pleśń, mokra zgnilizna i zgnilizna drewna to wszystkie rodzaje grzybów. Wszystkie trzy wymagają wilgoci, aby rosnąć i rozprzestrzeniać się w drewnie.

Pleśnia

Pozwól nam najpierw dowiedzieć się więcej o pleśni. Pleśń to coś, co nie jest nam do końca obce, ponieważ jest powszechnym problemem nie tylko na powierzchniach drewnianych, ale także na prawie wszystkich powierzchniach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Pleśń ma różne formy, kolory i cechy. Trzy z jego powszechnych typów to pleśnie alergenowe, pleśnie patogenne i pleśnie toksygeniczne.

Pleśnie alergenowe mogą powodować rozwój alergii i pogorszenie już istniejących. Pleśnie typu patogennego zaostrzają istniejące schorzenia, podrażniając układ odpornościowy.

Wreszcie, pleśnie toksyczne są typem, który może powodować problemy z oddychaniem u Ciebie i u każdego, kto z Tobą mieszka. Wpływa nie tylko na osoby z historią problemów z oddychaniem, ale także na tych, którzy ich nie mają.

Mokra zgnilizna

W przeciwieństwie do pleśni, która rośnie na różnych powierzchniach, mokra zgnilizna rozwija się tylko na powierzchniach drewna i roślin. Prezentuje się również w plamach brązu i bieli, a pleśń pojawia się w kolorach od bieli do różu.

Co więcej, mokra zgnilizna ma znacznie bardziej rozmyty wygląd niż pleśń, która wygląda na grubszą w konsystencji. Ma również zdolność do gnicia owoców na drzewach w ciągu 24 godzin, podczas gdy pleśń atakuje głównie powierzchnie drewna.

Zgnilizna drewna

Zgnilizna drewna to grzyb naukowo znany jako Serpula lacrymans. Żywi się na odsłoniętych drewnianych podporach twojego domu.

W przeciwieństwie do pleśni, która rozprzestrzenia się z tych podpór, gnicie drewna zwykle nie występuje. Zwykle dostaje się do domu przez otwory wentylacyjne.

Podobnie jak pleśń, potrzebuje do wzrostu odpowiedniej ilości ciepła i wilgoci. Gdy zacznie kiełkować, natychmiast przepłynie przez drewniane podpory w poszukiwaniu składników odżywczych.

Czy możesz leczyć i naprawiać zgniłe drewno?

Na szczęście nadal możemy naprawiać spróchniałe drewno. Oto pięć sposobów na zrobienie tego:

Krok 1. Usuń zgniłe części

Gdy kawałek drewna ulegnie uszkodzeniu, natychmiast usuń zgniłe części. Dzięki temu obrażenia nie będą się dalej rozprzestrzeniać i niszczyć.

Następnie przeszlifuj powierzchnię drewna drobnym papierem ściernym. Następnie nałóż od 4 do 6 warstw preparatu odnawiającego drewno.

Krok 2. Załataj uszkodzony obszar żywicą epoksydową

Po usunięciu uszkodzonych części pomaluj pozostałą powierzchnię drewna środkiem wiążącym. Następnie za pomocą szpachli nałóż i uformuj żywicę epoksydową na drewnie.

Zeskrob nadmiar żywicy epoksydowej z powierzchni drewna. Pozostaw na noc, aby żywica epoksydowa całkowicie wyschła.

Krok 3. Zrób łatę drewna

Usuń uszkodzoną część drewna. Następnie oczyść krawędzie pustego miejsca i utwórz czyste linie za pomocą piły ręcznej.

Odmierz kawałek cedru i pokrój go w zależności od wielkości wypełnianego miejsca. Nałóż klej poliuretanowy na powierzchnię drewna i przymocuj łatę.

Krok 4. Użyj szpachli do drewna, aby załatać

Stwórz mieszankę wypełniacza do drewna i utwardzacza na nieporowatej powierzchni. Nanieść mieszankę na drewno za pomocą szpachli i suszyć przez co najmniej 30 minut.

Krok 5. Przeszlifuj i pomaluj łatane drewno

Po nałożeniu zaprawek na drewno należy je przeszlifować, aby powierzchnia była gładka. Jeśli drewno jest bejcowane, użyj pasującej bejcy i pozostaw do wyschnięcia.

W przypadku lakierowanego drewna nałożyć dwie warstwy podkładu i osuszyć. Następnie użyj pędzla i pomaluj powierzchnię równymi warstwami długimi pociągnięciami, aby uzyskać gładsze wykończenie.

Aby uzyskać wskazówki dotyczące zabijania pleśni, oto artykuł o tym, jak pozbyć się pleśni z drewna opałowego. Bezpłatna usługa jest zawsze dobra, więc możesz również zapoznać się z tym artykułem o tym, jak uzyskać bezpłatną inspekcję formy i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Wniosek

Drewno zawsze było podstawowym materiałem w konstrukcjach domów i budynków. Chociaż udowodniono, że jest wytrzymały, nadal jest podatny na uszkodzenia przez grzyby, takie jak pleśń.

Teraz, gdy odpowiedź na pytanie „jak długo pleśni gnije drewno”, jest pewne, że nie będziesz tracić czasu, gdy zauważysz zarodniki pleśni i zapach stęchlizny na powierzchni drewna. Chyba że chcesz, aby twoje meble i wsparcie domu się zawaliły.