HVAC 101: Co powoduje pleśń w klimatyzatorach?

Jeśli chcesz mieć dobrą cyrkulację powietrza w swoim domu, musisz wiedzieć, co powoduje pleśń w klimatyzatorach. Dlatego kluczem do zapobiegania jest uzyskanie wystarczającej ilości informacji o tym, z czym masz do czynienia.

Zarodniki pleśni można znaleźć prawie wszędzie. Niestety, wyeliminowanie wszystkich zarodników pleśni z domu jest trudne, a nawet gdybyś to zrobił, za każdym razem, gdy otworzysz drzwi lub okno, pojawi się ich więcej.

HVAC 101: Co powoduje pleśń w klimatyzatorach?

Więcej zarodników jest uwalnianych, gdy zarodniki zamieniają się w pleśń, a te większe gęstości zarodników powodują problemy zdrowotne związane z pleśnią. W rezultacie celem jest przede wszystkim uniknięcie rozwoju pleśni.

Przyczyny pleśni w klimatyzatorach

Pleśń wymaga obecności sześciu różnych składników, aby mogła się rozwijać. Kultury pleśni nie będą w stanie utrzymać się ani rozkwitnąć, jeśli w jakiejkolwiek sytuacji przeoczy się jakiś niedobór.

Jeśli jeden lub więcej czynników zostanie wyeliminowanych po wystąpieniu kolonizacji pleśni, zabiją one kolonię pleśni.

Zapobieganie pleśni zaczyna się od zmniejszenia lub wyeliminowania tych czynników. Jest to również podejście do zwalczania kolonii pleśni, która już istnieje.

1. Wilgoć

Pleśń nie może przetrwać bez wilgoci. Całe życie potrzebuje wody, a pleśń nie jest inna.

Pleśń nie ma dokładnej wilgotności ani bariery dla wilgoci, poniżej której nie może się rozwijać.

Decyduje o tym kombinacja wszystkich czynników. Możesz być pewien, że istnieje możliwość wyhodowania pleśni, jeśli jest wilgotno lub nawet lekko wilgotno.

Im dłużej utrzymują się wilgotne warunki, tym bardziej prawdopodobne jest, że zacznie tworzyć się pleśń. Większość pleśni w domach zaczyna się w trudno widocznych miejscach.

Wilgoć może być spowodowana wysoką wilgotnością, wyciekiem lub rozlaniem, które nie zostały odpowiednio oczyszczone. Głównymi przyczynami kondensacji są wężownice skraplacza i parownika, które mogą prowadzić do wycieków wody, jeśli nie zostaną odpowiednio opróżnione.

2. Ekologiczne źródło żywności

Pleśń to żywy organizm, który potrzebuje pożywienia, aby istnieć i rozmnażać się. Na zewnątrz, gdzie kwitną flora i inne elementy organiczne, źródła pożywienia są praktycznie nieskończone.

Pleśń można znaleźć wszędzie w lasach, od starych pni po pnie drzew. Można go znaleźć w glebie i trawie.

Pleśń można znaleźć nawet na skałach. Z drugiej strony Twój dom to inna historia.

Jest również pełen spleśniałego jedzenia, którego nie spodziewałbyś się znaleźć. Żywi się mikroskopijnymi ilościami kurzu i brudu, które są tam niezależnie od tego, jak dokładnie czyścisz.

Pleśń może również otrzymywać pożywienie z powietrza. Zarodniki nie są jedynymi mikroorganizmami znajdującymi się w powietrzu, które przepływa przez Twój dom i które wdychasz.

Pleśń może rozwijać się na różnych unoszących się w powietrzu cząsteczkach, w tym kurzu i pyłkach. W powietrzu można również znaleźć zarodniki innych gatunków pleśni, które wzbogacają ich dietę.

W większości przypadków klimatyzatory i kanały HVAC nie sprzyjają rozwojowi pleśni. Pleśń nie może rozwijać się w kanałach blaszanych lub kanałach styropianowych wewnątrz jednostek okiennych. Niemniej jednak w tych miejscach często gromadzi się kurz, co pozwala na tworzenie się pleśni.

Eliminacja pleśni w klimatyzatorach

Czyszczenie formy z klimatyzatora może być trudne i brudne, a technika różni się w zależności od typu maszyny. Zasoby wymagane do czyszczenia pleśni z klimatyzatorów samochodowych, klimatyzatorów okiennych i klimatyzatorów centralnych znacznie się różnią.

Niezależnie od tego, co czyścisz, upewnij się, że obszar jest odpowiednio wentylowany i nosisz nieporowate rękawiczki i maskę na twarz z goglami, szczególnie jeśli masz alergię na pleśń. Do usunięcia pleśni można użyć domowego środka dezynfekującego oraz szmatki lub gąbki.

Pleśń można usunąć bez użycia wybielacza. Jeśli pleśń narosła na porowatej powierzchni, takiej jak drewno, tynk, dywan lub tapicerka, jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie całkowicie usunąć pleśń.

Zazwyczaj jest już za późno, kiedy na łopatkach lub ruszcie klimatyzatora okiennego pojawiają się małe plamy pleśni. Wierzchołek góry lodowej widziałeś tylko, jeśli chodzi o pleśń.

Możesz zdemontować urządzenie i spróbować usunąć pleśń z wewnętrznych kanałów powietrznych, wężownic, parowników i innych elementów, ale nadal istnieje możliwość, że coś przeoczysz, a pleśń po prostu odrośnie. Zgniłą jednostkę okienną należy jak najszybciej wymienić.

Rozwój pleśni w przewodach centralnego systemu klimatyzacji prawie prawdopodobnie będzie wymagał profesjonalnej interwencji. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśni, EPA zaleca wyłączenie systemu, gdy tylko go zobaczysz.

Konieczne będzie odkurzanie i czyszczenie kanałów, co może stać się dość kosztowne i trudne, jeśli problem rozszerzy się na cały system. W przeciwieństwie do kanałów z włókna szklanego, plastiku lub wykładzin, kanały blaszane są znacznie łatwiejsze do czyszczenia.

Aby zabić lub zredukować pleśń w przewodach, EPA nie zaleca stosowania biocydów ani czyszczenia powierzchni. Nie pomoże to w rozwiązaniu problemu, z którym się borykasz.

Jeśli chcesz zapoznać się z przewodnikiem, przejrzyj te artykuły na temat tego, dlaczego mój klimatyzator samochodowy pachnie pleśnią i jak usunąć pleśń z otworów wentylacyjnych. Dzięki temu nie będziesz już musiał martwić się walką z pleśnią.

Wniosek

Wiedza o tym, co powoduje pleśń w klimatyzatorach, gwarantuje połowę procesu zapobiegania pleśni. Więc nie musisz się martwić następnym razem!