HomeCare 101: Jak usunąć pleśń z antycznych mebli drewnianych

Pierwszym krokiem do usunięcia pleśni z antycznych mebli z drewna jest sprawdzenie obiektu i zakresu rozwoju pleśni. Nie zepsujemy reszty, więc miejmy nadzieję, że przeczytasz do końca artykułu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

W jaki sposób pleśń rośnie na zabytkowych meblach z drewna?

Większość właścicieli domów woli używać antycznego drewna do swoich mebli ze względu na jakość drewna. Jednak drewno antyczne jest droższe niż drewno komercyjne i słusznie.

HomeCare 101: Jak usunąć pleśń z antycznych mebli drewnianych

Korzystanie z antycznego drewna zajmuje więcej czasu, a skomercjalizowane nie są w stanie odtworzyć ich luksusowego charakteru. Ich wartość odsprzedaży jest również wysoka na rynku.

Jednak pomimo swojej jakości, stare drewno jest nadal podatne na pleśń. Jak jednak pleśń rośnie na zabytkowych meblach z drewna?

Cóż, pleśń uwielbia materiały organiczne. W przeciwieństwie do pleśni, która może rosnąć na tworzywach sztucznych, pleśń przykleja się do naturalnych towarów, takich jak drewno.

Dlatego nie będzie zaskoczeniem znalezienie pleśni na twoich zabytkowych meblach z drewna. Co więcej, powodem, dla którego osadzają się na twoich rzeczach, jest to, że mogą zostać uszkodzone przez wodę.

Pleśń i pleśń uwielbiają wilgoć. W większości przypadków woda jest ostatnim kryterium, którego potrzebują do wzrostu.

Ponieważ na Twoim zabytkowym drewnie lub w miejscach z nim sąsiadujących prawdopodobnie występuje uszkodzenie przez wodę, musisz sprawdzić konkretny obszar, w którym nastąpiło uszkodzenie przez wodę. Oto artykuł na temat sprawdzania belek konstrukcyjnych uszkodzonych przez wodę, aby dać ci wyobrażenie.

Oznaki wzrostu pleśni na zabytkowych meblach z drewna

To, co najbardziej zauważasz, gdy na twoich starych meblach z drewna jest pleśń, jest zapach. Zapach przypomina ziemisty zapach pleśni.

Czasami ludzie myślą, że zapach jest spowodowany po prostu dusznością w pomieszczeniu. Skłania to większość ludzi do otwierania okien i drzwi, aby zachęcić do przepływu powietrza.

Poprawa wentylacji twojego pokoju jest dobra. Nie rozwiązuje to jednak problemu z rootem, a zapach nadal powraca po zamknięciu okien.

Inną oznaką wzrostu pleśni jest obecność samego pleśni. Możesz odróżnić pleśń po jego fakturze i istnieją dwa rodzaje.

Wzrost pleśni może być pylisty lub puszysty. Nie radzimy jednak dotykać go, aby odróżnić te dwa.

Pleśń nie jest tak dotkliwa jak pleśń, jeśli chodzi o jej skutki zdrowotne. Jednak ten ostatni może nadal wywoływać pewne alergie.

Dlatego konieczne jest noszenie ochraniaczy, gdy masz do czynienia z pleśnią. Odzież ochronna nie musi być skomplikowana; Koszule z długimi rękawami, rękawiczki i maski są już w porządku.

Kroki czyszczenia pleśni z antycznych mebli drewnianych

Krok 1. Sprawdź swoje meble. Jeśli pleśń nie zaprosiła wraz z nią pleśni, Twoje meble są stosunkowo bezpieczne.

Jeśli jednak ma pleśń, może wymagać bardziej poważnego czyszczenia i naprawy. Co więcej, pleśń ma tendencję do rozkładania powierzchni, na której rośnie, co może obniżyć wartość Twoich mebli.

Krok 2. Jeżeli rozwój pleśni jest we wczesnym stadium i nie przyciągnął jeszcze pleśni, można rozpocząć jego czyszczenie. Najpierw umieść meble na zewnątrz, aby zarodniki nie rozprzestrzeniły się w twoim domu.

Ponadto światło słoneczne może zabić niektóre zarodniki, co ułatwi ci pracę. Po umieszczeniu go na zewnątrz zbierz materiały i zacznij sprzątać.

Zdobądź odkurzacz z filtrem HEPA i usuń za jego pomocą pleśń powierzchniową. Przed wyrzuceniem worka filtracyjnego upewnij się, że jest szczelnie zamknięty, aby zarodniki pleśni nie mogły się już rozprzestrzeniać.

Krok 3. Proces czyszczenia nie kończy się po odkurzaniu. Musisz zabić pozostałe niewidzialne zarodniki na meblach.

Musisz także zapobiegać przyszłemu rozwojowi pleśni. Musisz używać produktów, które usuwają i są odporne na pleśń.

Możesz użyć niezawierającego wybielacza środka do usuwania pleśni i pleśni CLR, aby nie poplamił Twojego zabytkowego drewna. Wersja tego produktu w postaci rozpylacza pianki zapobiega również rozprzestrzenianiu się zarodników, dlatego jest zalecana do stosowania.

Oto artykuł o tym, gdzie kupić środek do usuwania pleśni i pleśni CLR, który Cię poprowadzi. Zawiera również pięć opcji do wyboru.

Po usunięciu pleśni za pomocą zmywacza, musisz dokonać niezbędnych korekt, aby zapobiec przyszłemu wzrostowi pleśni. Poniżej napisano kilka wskazówek dotyczących zapobiegania pleśni.

Sposoby zapobiegania wzrostowi pleśni na zabytkowych meblach z drewna (lub dowolnych meblach)

1. Wykonuj rutynowe inspekcje

Pleśń nie wyrasta znikąd; potrzebują kryteriów, aby się rozwijać. Aby zapobiec rozwojowi pleśni, musisz zmniejszyć ich szanse na spełnienie warunków wzrostu.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ich szans jest zapobieganie uszkodzeniom wody. Sposobem na uniknięcie szkód spowodowanych przez wodę jest przeprowadzanie rutynowych kontroli.

Sprawdź swoje rury, sufity i ściany. Sprawdź również swój dach pod kątem uszkodzeń.

2. Użyj osuszaczy

Innym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Możesz to zrobić, inwestując w dobry osuszacz.

Osuszacz jest szczególnie przydatny podczas zmiany pór roku, więc na pewno otrzymasz zwrot pieniędzy.

Wniosek

Napisaliśmy trzy kroki, jak usunąć pleśń z zabytkowych mebli drewnianych i dodaliśmy dwie wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni. Mamy nadzieję, że te krótkie wypowiedzi nadal będą pomocne dla tych, którzy borykają się z problemami z pleśnią.