Home Care 101: Jak pozbyć się zapachu pleśni z wykładziny dywanowej?

Czy planowałeś dokładnie wyczyścić dywan w swoim mieszkaniu? Prawdopodobnie potrzebujesz wiedzieć, jak pozbyć się zapachu pleśni z wykładziny dywanowej po odkryciu, że niektóre organizmy mnożą się teraz pod spodem.

Nie ma wątpliwości, że nasze obuwie to strój, który zwraca najbrudniejsze po dniu spędzonym na zewnątrz. W końcu zabierają cię wszędzie, dotykając chodników, przez które przechodzą dziesiątki ludzi, zwierząt i pojazdów.

Home Care 101: Jak pozbyć się zapachu pleśni z wykładziny dywanowej?

Teraz masz szczęście, jeśli ty i wszyscy, z którymi przebywasz, jesteście tak zdyscyplinowani, aby zostawić takie obuwie za drzwiami. Jeśli tak nie jest, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dywany stają się atrakcyjnym miejscem gromadzenia się bakterii, brudu i pleśni.

Łatwe kroki dla majsterkowiczów dotyczące usuwania zapachu pleśni z wyściółek dywanowych

Pleśń nie powinna być problemem, jeśli Twoje dywany są często czyszczone. W końcu grzyby wytwarzają pleśń po pewnym czasie zakorzenienia się na określonej powierzchni.

Jeśli jednak pleśń już na jakiś czas utknęła w dywanie, zapach jest pierwszą flagą, która może ostrzec o ich obecności. Jeśli zapach stęchlizny zaczyna unosić się w twoim nosie za każdym razem, gdy wracasz do domu, oznacza to, że pleśń może znajdować się poza powierzchnią dywanu.

Sprawdź poniższe kroki, aby usunąć zapach z wyściółki dywanu.

Krok 1. Zidentyfikuj całą wyściółkę za pomocą pleśni

Kiedy zapach stęchlizny pojawia się często i intensywnie, może to oznaczać, że minęło dużo czasu, odkąd zadomowiły się na dywanie. Proces radzenia sobie z zapachem pleśni rozpoczyna się od znalezienia źródła zapachu.

Pierwsze miejsca, które należy sprawdzić, znajdują się w pobliżu źródeł wody, takich jak kuchnia i łazienka. Powinieneś także zajrzeć pod dywany biegnące po rurach, które mogą przeciekać.

Wykładziny dywanowe są instalowane pod dywanami, więc jeśli to możliwe, zroluj dywany, które ostatnio zamoczyły się lub wylały, i wynieś na zewnątrz. Następnie możesz wyraźnie zobaczyć i sprawdzić, które obszary wyściełania mają pleśń.

Możesz sprawdzić ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak pachnie pleśń, więc masz pewność, że tak naprawdę to pleśń Ci przeszkadza.

Krok 2. Wyczyść pleśń

Po ustaleniu, która wyściółka wymaga uwagi, możesz rozpocząć czyszczenie. Chociaż pleśń i pleśń technicznie nie zjadają materiałów, zwykle towarzyszą im inne szkodliwe organizmy.

Jeśli obicia są w dobrym stanie pomimo pokrywającego je pleśni, przystąp do czyszczenia. Jeśli jednak wyściółka jest uszkodzona, z dziurami, nadmiernymi rozdarciami lub deflacji, najpierw oceń, czy nadal nadaje się do użytku.

Czyszczenie wykładzin dywanowych powinno przebiegać zgodnie z procesem odpowiednim do typu, który posiadasz. Jednak ogólna procedura polega na namoczeniu go wodą z białym octem, wyszorowaniu wodą z mydłem, a następnie całkowitym wysuszeniu.

Krok 3. Dezodoryzuj wyściółki

Stęchły zapach pleśni często ustępował po dokładnym i krytycznym czyszczeniu. Może się zdarzyć, że wyściółka jest długo przesiąknięta pleśnią, przez co zapach wbija się w tkaninę lub materiał dywanu i wyściółek.

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności zalecamy wywieszenie wyściółki na słońcu, co oznacza, że ​​trzeba je najpierw zdjąć z zapięcia. Zapach może pochodzić od grzybów tkwiących w ich wewnętrznych częściach.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to zdobyć do tego dezodoranty. Na rynku dostępnych jest kilka produktów dezodoryzujących, przeznaczonych specjalnie do padów dywanowych.

Naturalnym lekarstwem na stęchły zapach jest węgiel aktywowany (najczęściej z kokosa) i żele krzemionkowe. Możesz ich użyć, umieszczając wyściółki na torbie, a następnie umieszczając tam dezodoranty i zamykając je.

Po całkowitym zniknięciu zapachu możesz prawidłowo odłożyć wyściółkę i dywan na wierzch, który również powinien być czysty.

Czy pleśń może przenikać wykładziny dywanowe?

Tak, jeśli zostawisz sam pleśń na dywanie, grzyby mogą rozszerzyć swoje terytorium w kierunku wyściółki i tam zasiedlić pleśń. Mówiąc najprościej, im dłużej je zostawisz, im więcej ich będzie, tym gorszy będzie zapach.

W twoim domu mogą znajdować się inne miejsca, które są źródłem pleśni, inne niż twoje obuwie. Zobacz ten artykuł, jak umyć dom pleśnią pod ciśnieniem i wykonać pełne zamiatanie.

Czy możesz odczepić wyściółkę od dywanu w domu?

Nawet jeśli były obecne, zanim wszedłeś w posiadanie domu, te wyściółki nie zawsze tam były. Jeśli można je przymocować, z pewnością można je usunąć!

Pytanie, które powinno się tam pojawić, powinno brzmieć, czy możesz to zrobić poprawnie samodzielnie i dobrze je zwrócić.

Wykładziny dywanowe można przymocować w domu z niewielką pomocą. Jednak pomogłoby, jeśli masz cierpliwość i uwagę na trochę mniej niż idealne, jak robią to profesjonaliści.

Wniosek

Dokładnie omówiliśmy proces usuwania zapachu pleśni z wykładziny dywanowej, co możesz zrobić w dowolnym momencie w domu. Wykonanie tego zadania może zająć wiele godzin, szczególnie w przypadku rozległej inwazji, więc upewnij się, że zarezerwowałeś wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia.

Jeśli regularnie utrzymujesz dywan w suchym i czystym stanie, istnieje małe prawdopodobieństwo, że będziesz musiał ponownie walczyć z pleśnią na wyściółce.