Home Art 101: Jak używać drewna uszkodzonego przez wodę do malowania?

W tym projekcie wystarczą odpowiednie narzędzia i odrobina cierpliwości. Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać zniszczone przez wodę drewno do malowania, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Niezależnie od tego, czy Twoje drewno zostało wcześniej pomalowane, czy po prostu zwietrzałe w wyniku długotrwałego użytkowania i kontaktu z wodą, istnieje nadzieja, że ​​uda się je uratować i sprawić, że będzie wyglądało na zupełnie nowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przygotowywaniu drewna uszkodzonego przez wodę do ponownego malowania.

Home Art 101: Jak używać drewna uszkodzonego przez wodę do malowania?

Czy można malować na drewnie uszkodzonym przez wodę?

Tak, można malować zniszczone wodą drewno pod warunkiem, że drewno nie jest jeszcze zbyt spróchniałe. W rzeczywistości malowanie drewna to łatwy sposób na zabezpieczenie ich przed wilgocią.

Jest to szczególnie ważne w przypadku drewnianych opraw na zewnątrz. Twoje ogrodzenia, ławki czy stoły są zawsze narażone na różne temperatury i warunki. Najmniej, co możesz zrobić, to stale je pielęgnować poprzez odpowiednie malowanie.

Farba stanowi dodatkową warstwę ochronną na drewnie. Planując przemalowanie drewnianych elementów wyposażenia, należy wiedzieć, jaki rodzaj farby najlepiej nadaje się do tego celu. Na przykład wielu poleca farby na bazie wody, jeśli chodzi o malowanie drewna.

Upewnij się, że drewno jest dokładnie suche przed rozpoczęciem pracy. Jeśli malujesz na wilgotnym drewnie, farba prawdopodobnie nie utrzyma się długo i złuszczy się w krótkim czasie. Gdy uznasz, że drewno jest całkowicie suche, wykonaj poniższe czynności z możliwie największą precyzją.

Przygotowywanie drewna uszkodzonego przez wodę

Przed malowaniem na uszkodzonym przez wodę drewnie upewnij się, że usuniesz wszystkie czynniki, które mogą zakłócić Twój postęp, np. białą pleśń. Do czyszczenia surowego drewna upewnij się, że zrobisz to również właściwie, aby nie zrujnować płótna, które planujesz użyć.

Krok 1. Zeskrob starą farbę

Dotyczy to drewna, które zostało już pomalowane wieki temu. Jeśli drewniana ściana lub powierzchnia są wystarczająco mocne, aby wytrzymać piaskowanie, możesz to zrobić. Jednak skrobanie farby za pomocą skrobaka do farby jest również dobrą alternatywą, mimo że może być bardziej nużące.

Ręczne skrobanie farby z drewna pozwala przyjrzeć się powierzchniom drewnianym. Zwróć uwagę na rodzaj gnicia drewna. Wilgotna i gąbczasta powierzchnia drewna cierpi na mokrą zgniliznę, podczas gdy krucha powierzchnia nazywana jest suchą zgnilizną.

Jeśli zgnilizna dotyczy tylko mniejszej powierzchni, wystarczy ją wyciąć i załatać drewnianymi kołkami. Większe zgnilizny będą wymagały całej wymiany. Miejmy nadzieję, że twoje drewno nie jest zbyt zgniłe, więc nie będziesz musiał uciekać się do tych dodatkowych zadań.

Jeśli zauważysz pęknięcia na drewnie, najlepiej będzie je również wymienić. Jeśli go nie ma, dobrze jest przejść do następnego kroku.

Pamiętaj, że podczas skrobania farby powinieneś być odpowiednio ubrany w odzież roboczą. Załóż maskę, ponieważ farba może zawierać substancje, które mogą negatywnie wpływać na oddychanie, aby zapewnić dodatkową ochronę.

Krok 2. Spłaszcz powierzchnię

Nierówne powierzchnie drewna są nie tylko nieestetyczne, ale także trudniejsze do pomalowania. Aby rozwiązać ten problem, musisz wygładzić powierzchnię drewna papierem ściernym, szczotką drucianą lub, jeśli masz większą powierzchnię, szlifierką taśmową.

Użyj papieru ściernego do malowania małego drewna i szczotki drucianej z większym. Możesz pokusić się o zeskrobanie luźnych włókien drewna tylko paznokciami. Uważaj na drzazgi i załóż rękawiczki przed szlifowaniem powierzchni drewna.

Używanie szlifierki taśmowej do powierzchni, które są już płaskie, może ułatwić pracę. Z drugiej strony użycie papieru ściernego lub szczotki drucianej spłaszcza powierzchnie i czyni je wystarczająco szorstkimi, aby farba lepiej przylegała do drewna. Może to wydłużyć trwałość farby.

Krok 3. Uszczelnij szczeliny i pęknięcia

Zeskrobałeś farbę, określiłeś przydatne części uszkodzonego przez wodę drewna, a nawet udało ci się wygładzić powierzchnię – świetnie! Teraz nadszedł czas, aby nałożyć pierwszą warstwę ochrony, aby drewno nie wchłonęło więcej wody po zakończeniu malowania.

Użyj uszczelniacza, aby uszczelnić wszelkie szczeliny i pęknięcia, które pozostały w drewnie. Dzieje się tak dlatego, że ani powietrze, ani woda nie mogą przez niego przeniknąć i spowodować jego gnicia. Kup wysokiej jakości uszczelniacz, aby chronić drewniane powierzchnie i nadać drewnu czystsze wykończenie.

Oprócz używania uszczelniacza w tym konkretnym projekcie, można go również używać na innych powierzchniach, takich jak krany i armatura wodna, aby zapewnić brak wycieków. Najlepiej, jeśli można nakładać kit w prostej, ciągłej linii. Jeśli nie możesz pomóc, ale zatrzymaj się po drodze, upewnij się, że jedziesz dokładnie tam, gdzie wyszedłeś, aby pokryć wszystkie luki.

Krok 4. Opłucz i wysusz

Poczekaj, aż uszczelniacz dokładnie wyschnie, zanim zastosujesz dobrą kąpiel wodną. Delikatnie, ale właściwie zetrzyj wszelkie zabrudzenia lub kurz, które będą przeszkadzać w aplikacji farby. W tym celu użyj pędzla do szorowania.

Jeśli twoje drewniane ściany są wysokie, zdecyduj się na szczotkę z długim uchwytem. Następnie bądź cierpliwy i pozwól mu ponownie wyschnąć. Gdy to zrobisz, jesteś tylko o krok bliżej do wykończenia warstwy nawierzchniowej.

Krok 5. Zastosuj wybrany podkład

Jedna lub dwie warstwy podkładu mogą zadecydować o tym, czy malowanie jest dobre, czy złe. Chociaż staramy się, aby Twoja farba wodna spełniała swoje zadanie jako warstwa nawierzchniowa, nadal możliwe jest przeniknięcie przez nią substancji.

Dodanie warstwy podkładu zapewnia dodatkową ochronę i zapewnia czyste, równomierne wykończenie. Daje nawet pewność, że farba będzie długo trzymać się drewna bez łuszczenia.

Możesz nałożyć dwie warstwy podkładu, aby upewnić się, że dobrze pokryje drewno i prawidłowo wykona swoją pracę. Zrób rozeznanie w Internecie przed zakupem podkładu, aby określić, co będzie najlepsze dla twojego projektu.

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, jak używać drewna uszkodzonego przez wodę do malowania, możesz teraz rozpocząć swój najnowszy projekt renowacji domu. Cierpliwość jest koniecznością, ponieważ prawdopodobnie zajmie kilka dni lub tygodni, zanim skończysz, w zależności od tego, jak duże masz drewno.

Nie zapomnij nosić odpowiedniej i wygodnej odzieży roboczej. Pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim!