Greenery 101: Dlaczego rośliny domowe łatwo zbierają pleśń?

Mamy dwie odpowiedzi na pytanie, dlaczego rośliny domowe zbierają pleśń. Są źródłem wilgoci i żywności, o których możesz przeczytać poniżej.

Co to jest pleśń?

Pleśń jest niepożądanym, ale znanym gościem w większości gospodarstw domowych. Jest produktem wilgotnego i zaniedbanego środowiska.

Greenery 101: Dlaczego rośliny domowe łatwo zbierają pleśń?

Głównie rozwijają się z powodu uszkodzenia wody, tak jak pleśnie. Jednak w przeciwieństwie do pleśni, pleśń woli wiktymizować przedmioty organiczne.

Pleśń nie wybiera swoich ofiar. Może rosnąć na kamieniu, plastiku lub roślinach, ale pleśni jest częściej spotykany na roślinach.

Kolejną istotną różnicą między tymi dwoma rodzajami grzybów jest to, że pleśń jest ciemniejsza niż pleśń. Może być zielony, zielonkawo-czarny lub niebieski, w zależności od rodzaju pleśni.

Z drugiej strony kolor pleśni waha się od jasnożółtego do białego.

Istnieją dwa rodzaje mączniaka, różniące się konsystencją: mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy. Aby dowiedzieć się, co powoduje mączniaka rzekomego, kliknij link do artykułu.

Jeśli chodzi o inne mączniaka, możesz łatwo przeczytać o tym, jak leczyć mączniaka prawdziwego na trawie z tego połączonego artykułu.

Jakie są powody, dla których rośliny domowe nabywają pleśni?

Zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu, więc nic dziwnego, że nagle pojawiają się znikąd w twoim domu. Są wszędzie i muszą znaleźć doskonałe środowisko, w którym mogą się osiedlić.

Szczególnie lubią przebywać w środowisku organicznym. Niestety dotyczy to również twoich roślin.

Rośliny są bogate w szczątki organiczne, które służą jako źródło pożywienia dla pleśni. Jeśli nie usuniesz opadłych liści z doniczek, to zarodniki pleśni są źródłem pożywienia.

Istnieje również możliwość podlewania roślin, co prowadzi do zwiększonej wilgotności.

Jak wiadomo, wilgoć jest kolejnym warunkiem rozwoju pleśni. Jeśli wilgotność otoczenia przekroczy 55 ° RH, prawdopodobnie za kilka dni zobaczysz tam pleśni.

Ostatecznie źródła pożywienia i wilgotność to główne powody, dla których rośliny domowe rozwijają pleśń. Chociaż wilgoć nie pojawia się tylko w postaci nadmiernego podlewania.

Rośliny domowe o nierównych i wąskich odstępach będą hamować przepływ powietrza wśród linii roślin domowych. Prowadziłoby to następnie do uwięzionej wilgoci, powodując wzrost pleśni.

2 różne rodzaje pleśni i rośliny, które są ofiarami

Dwa różne rodzaje pleśni generalnie uszkadzają różne rodzaje roślin.

Mączniak rzekomy

Na spodzie liści wykryto mączniaka rzekomego. Czasami mają niebieskawy odcień i rosną w koloniach.

Gdy rośliny mają mączniaka rzekomego, na wierzchniej stronie liści pojawiają się małe żółte plamki. Kiedy mączniak rzekomy zaatakuje twoją roślinę, wzrasta ryzyko wystąpienia chrupiących liści, ataków owadów i gnicia owoców.

Ponadto, gdy zarażony liść obumiera, mączniak ciemnieje do szarego.

Rośliny zagrożone porażeniem mączniakiem rzekomym są bardzo zróżnicowane. Oto niektóre z nich, które możesz nawet zachować jako rośliny domowe:

1. Bazylia

Bazylia jest podatna na mączniaka rzekomego, gdy rośnie w chłodnych i wilgotnych warunkach. Jednak zawsze możesz zdecydować się na sadzenie bazylii później, gdy jest gorąco, aby zmniejszyć ryzyko pleśni.

2. Rośliny ozdobne

Chociaż rośliny ozdobne sprawiają, że Twój dom wygląda pięknie, mogą również stanowić zagrożenie, ponieważ są podatne na mączniaka rzekomego. Biorąc pod uwagę, jak szybko pleśń rozprzestrzenia się z jednego obszaru na drugi, inne rośliny domowe również mogą zostać zainfekowane.

Mączniak rzekomy występuje częściej wśród roślin wegetacyjnych niż w przypadku roślin domowych. Niemniej jednak ten rodzaj pleśni może nadal atakować Twój dom.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy ma tendencję do rozwijania się wiosną, gdy temperatury osiągają 60 ° F. W przeciwieństwie do mączniaka rzekomego, grzyby puszyste nie mają szerokiej gamy żywicieli.

Infekuje pospolite rośliny domowe, ale jest również powszechny wśród roślin zewnętrznych.

Zakażenie mączniakiem prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia gospodarza. Zauważysz to, gdy liście zwijają się, skręcają i odbarwiają.

Czasami nagromadzenie białego proszku nie jest widoczne. Zamiast tego zauważysz niedoskonałości i pogardzane plamy.

Kiedy mączniak prawdziwy zainfekuje kwiaty, nie otwierają się lub nie rozwijają się nienormalnie.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na roślinach domowych

1. Unikaj wysokiego poziomu wilgotności

Brzmi to tak, jakby było poza twoją kontrolą, ale tak nie jest, szczególnie w pomieszczeniach. Chociaż zmieniające się pory roku mogą powodować wzrost poziomu wilgotności w domu, możesz zainwestować w osuszacz, aby utrzymać wilgotność w domu na rozsądnym poziomie.

2. Utrzymuj go w czystości

Nigdy nie wiesz, kiedy zarodniki pleśni mogą uderzyć i przeniknąć do twoich roślin domowych. Dlatego musisz utrzymywać swoje środowisko w czystości, aby nie miało źródła pożywienia.

Obejmuje to usuwanie resztek organicznych z doniczek. Oczywiście obejmuje to również sprawdzenie roślin pod kątem możliwej infekcji i usunięcie części zakażonych pleśnią, zanim rozprzestrzeni się na całą roślinę.

3. Wszystko o odstępach

Na koniec upewnij się, że odstępy między roślinami są równe i że mają miejsce do oddychania. Wąskie przestrzenie prowadzą do uwięzionej wilgoci, co jest straszne.

Ponadto dla roślin niezbędny jest przepływ powietrza, który pomaga wysuszyć glebę.

Wniosek

Podsumowując, odpowiedzią na pytanie, dlaczego rośliny domowe zbierają pleśń, jest wilgoć i źródło pożywienia. Istnieją różne formy wilgoci, dlatego grzyby mogą przedostać się do Twojego domu, mimo że nie są one uszkadzane przez wodę.