Gadget Care 101: Dlaczego elektronika jest uszkadzana przez wodę?

Powszechne jest zużycie spowodowane przez wodę; w takim razie czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego elektronika jest uszkodzona przez wodę? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o swoich zapytaniach.

Powody, dla których woda powoduje uszkodzenia elektroniki

Woda destylowana jest stosunkowo nieszkodliwa; jednak zanieczyszczona woda może zniszczyć elektronikę wraz z jej elementami. Kiedy te małe elementy dostaną się do elektroniki, mogą zakłócić jej wewnętrzne obwody.

Gadget Care 101: Dlaczego elektronika jest uszkadzana przez wodę?

Woda może przewodzić prąd. Po upuszczeniu zasilanego urządzenia na wodę wiele zacisków w środku miałoby z nim kontakt; prowadzi to do zwarcia.

Zwarcie może spowodować ekstremalne przegrzanie, a jeśli nie masz szczęścia, może wzniecić pożar. Nie wspominając o tym, że po długim okresie kontaktu z wodą mogą pojawić się ślady korozji, a metal urządzenia może stać się słaby i pękać.

Ekrany wyświetlacza mają panel podświetlenia, który wyposaża luminancję; gdy woda dostanie się i zetknie się, może powodować mętny wygląd lub czarne plamy zniekształcające wyświetlacz. Nawet głośniki mogą wydawać zamglone i przytłumione dźwięki.

W przeciwieństwie do wody, która paruje z czasem, alkohol jest szybszy, np. etanol lub izopropyl. Poza tym alkohol ma inny składnik niż woda, dlatego też urządzenia nasączone alkoholem miały większe szanse na przetrwanie.

Według testu strajkowego trzy rodzaje wody mogą powodować uszkodzenia:

 • Czysta woda – jest to rodzaj uszkodzeń spowodowanych przez zerwane przewody wodne lub wodę deszczową. To jest źródło drobnych szkód.
 • Szara woda – jest to rodzaj uszkodzeń spowodowanych przez wodę zużytą ze zlewów lub wanien. Z czasem może zmienić się w czarną wodę.
 • Czarna woda – to szkody spowodowane przez zanieczyszczoną wodę ze ścieków lub wód powodziowych. Zawiera szkodliwe bakterie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
 • W jaki sposób woda uszkadza twoją elektronikę?

  Oto kilka sposobów, w jakie urządzenie może zostać uszkodzone przez wodę:

 • Zwarcie ma miejsce, gdy urządzenie jest włączone i ma kontakt z wodą. Może to spowodować nadmierne nagrzewanie się i uszkodzenie elementów maszyny.
 • Korozja nie jest skutkiem natychmiastowym; może to pojawić się po upływie tygodnia lub miesięcy, gdy ktoś nie podjął działań i nie oczyścił pozostałych drobnych cząstek.
 • Jak wspomniano wcześniej, istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia diody LED/LCD lub wyświetlacza.
 • Może spowodować fizyczne uszkodzenie elementów wewnętrznych. Mikroskopijne zanieczyszczenia mogą nadal porysować niektóre części.
 • Pleśnienie lub pleśń mogą być najgorszym scenariuszem zaniedbania leczenia elektroniki uszkodzonej przez wodę.
 • Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym uszkodzeniu indywidualnie, możesz przejść do tego artykułu o tym, dlaczego (i jak) woda uszkadza twoją elektronikę.

  Co robić w takiej sytuacji

  Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to ocenić szkody. Na uszkodzenia mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak ilość dostającej się wody, czy jest ona odporna na wodę lub jak długo była podlana.

  Niektóre nowo wykonane urządzenia mają większą odporność na wodę, ale nadal będą miały na nie wpływ, jeśli będą zbyt długo moczone. Dowiedz się, czy możesz sam posprzątać, czy poproś o pomoc profesjonalistę.

  Możesz najpierw wiedzieć, czy nadal jest to wykonalne, czy lepiej będzie kupić nowy i uaktualnić.

  Oto kroki, które możesz wykonać, jeśli upuścisz urządzenie na wodę:

  Krok 1. Natychmiast wyjmij go z wody

  Krok 2. Wyłącz go, jeśli jest włączony.

  Krok 3. Nie potrząsaj nim, ponieważ woda może wniknąć głębiej.

  Krok 4. Osuszyć na zewnątrz tak mocno, jak to możliwe, za pomocą chłonnych ręczników.

  Krok 5. Demontuj, co możesz.

  Krok 6. Połóż zdemontowane części na chłonnych ręcznikach obok okna z dobrym przepływem powietrza, a następnie zostaw je na chwilę.

  Krok 7. Po wyschnięciu wykonaj testy, aby sprawdzić, czy urządzenie nadal działa. Jeśli tak nie jest, najlepiej zostawić to profesjonalistom.

  Środki ostrożności, na które należy zwrócić uwagę

  Po zobaczeniu twojej elektroniki zanurzonej w wodzie, być może twoją pierwszą reakcją było natychmiastowe jej odzyskanie. To powinno być w porządku, jeśli elektronika jest odłączona od zewnętrznego źródła zasilania.

  Najlepiej wiedzieć, jak obchodzić się z elektroniką uszkodzoną przez wodę, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę:

  • Upewnij się, że nie jesteś mokry przed dotknięciem elektroniki uszkodzonej przez wodę.
  • Określ, co spowodowało uszkodzenie.
  • Wysusz zewnętrzną część za pomocą bawełnianej szmatki lub papieru.
  • Jeśli elektronika jest włączona, wyłącz ją. Zmniejszyłoby to ryzyko zwarcia.
  • Wyjmij baterie, jeśli są.
  • Elektroniki, która styka się z wodą, nie należy podłączać do zasilania bez sprawdzenia ich uszkodzeń.
  • Dowiedz się, czy potrzebujesz naprawy lub wymiany.
  • Zestaw naprawę profesjonalistom, jeśli problem jest ogromny.
  • Możesz zwrócić uwagę na zielone lub inkrustowane plamy na elektronice, pamiętaj, aby wyczyścić je, gdy je zobaczysz. Użyj bawełnianego wacika, zanurz go w roztworze czyszczącym, a następnie delikatnie przetrzyj zaatakowane miejsca.

  Dowiedz się więcej, odwiedzając te dwa artykuły dotyczące tego, jak czyścić elektronikę uszkodzoną przez wodę i jaki środek chemiczny działa na uszkodzone przez wodę płytki drukowane.

  Wniosek

  Woda nie jest odpowiednia dla twojej elektroniki, więc możesz chcieć zmniejszyć ryzyko związane z tym zjawiskiem, zachowując większą ostrożność. Mam nadzieję, że ten artykuł dotyczący tego, dlaczego elektronika jest uszkodzona przez wodę, był w stanie Cię oświecić.