Dlaczego w kominie występuje pleśń? 4 oczywiste powody

Czy masz obecnie problem z pleśnią w swoim kominku? W tym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie „dlaczego w kominie jest pleśń”.

Pleśń to rodzaj grzyba, który rozwija się w wilgotnym środowisku. Może rosnąć niemal wszędzie, od sufitu, przez ściany, po dywany i inne miejsca o dużej wilgotności.

Rozwój pleśni w dowolnej części domu jest z pewnością frustrujący. Jest nie tylko brzydki, ale może również powodować różne zagrożenia dla zdrowia.

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o pleśni w kominach i sposobach na ich pozbycie się.

Jak wykryć pleśń w kominie

Pleśń pojawia się jako szara lub biała plama na powierzchniach. Łatwo go wykryć, jeśli rośnie na widocznych obszarach komina.

Tymczasem trudno wykryć jego obecność, gdy rośnie w ukrytych i trudno dostępnych częściach komina. W takim przypadku można to wykryć za pomocą zapachu.

Pleśń wydziela stęchły zapach. Oprzyj się do kominka i poczuj zapach w kominie.

Uważaj jednak na zapach stęchlizny. Zbyt duża ekspozycja może powodować katar i inne reakcje alergiczne.

Przyczyny wzrostu pleśni w kominie

Pleśń najprawdopodobniej rozwinie się w twoim kominie, gdy wilgoć będzie zbyt duża. Oto najczęstsze przyczyny zbyt dużej wilgoci w kominie:

1. Słaba wentylacja

W przypadku słabej wentylacji kondensacja pary powstającej podczas procesu spalania zostaje uwięziona w kominie. Stwarza to wilgotne środowisko idealne dla pleśni.

Słaba wentylacja jest spowodowana przeszkodami w otworze wentylacyjnym, takimi jak gałązki, liście, gniazda itp. i/lub duża ilość kreozotu w wyściółce komina.

2. Niewłaściwa hydroizolacja

Niewłaściwe nałożenie uszczelniacza wodoodpornego umożliwia przesiąkanie wody przez ceglane ściany komina.

3. Złamana korona komina

Podobnie pęknięcia w koronie komina mogą powodować przedostawanie się wody do komina.

4. Uszkodzony nasadka kominowa

Rdza, niesprzyjająca pogoda lub niewłaściwa instalacja mogą powodować nieszczelności i inne uszkodzenia nasadki komina. Może to spowodować wnikanie wilgoci do komina.

Jak pozbyć się pleśni w kominie

Aby pozbyć się pleśni we wnętrzu komina, należy skontaktować się z profesjonalnym kominiarzem i pozwolić mu wykonać pracę. Kominiarze są przeszkoleni w zakresie identyfikowania i naprawy uszkodzeń w kominie, a także wykonywania innych czynności konserwacyjnych, takich jak usuwanie nagromadzenia kreozotu, naprawa paleniska, przepustnicy, komory dymnej i wiele innych.

Samodzielne usuwanie pleśni, zwłaszcza jeśli nie jesteś przeszkolony do wykonywania tej pracy, nie jest wskazane, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenie komina lub poważne zagrożenie dla zdrowia.

Jeśli jednak pleśń znajduje się na zewnątrz kominka, możesz ją łatwo usunąć za pomocą przeciwgrzybiczego środka czyszczącego, drucianej szczotki i szorowania. Sprawdź ten przydatny artykuł o tym, jak zrobić środek do usuwania pleśni i pleśni.

Podczas usuwania pleśni należy nosić osobiste wyposażenie ochronne, takie jak rękawiczki i maska. Ten grzyb może powodować podrażnienie skóry, reakcje alergiczne i inne choroby u osób wrażliwych, gdy jest traktowany bezpośrednio.

Jak zapobiegać wzrostowi pleśni w kominie

Aby zapobiec powstawaniu pleśni w kominie, należy zająć się przyczynami wilgoci wewnątrz komina. Poniżej znajdują się wskazówki, jak zapobiegać rozwojowi pleśni w kominie.

  • Napraw przecieki i pęknięcia komina – Napraw przecieki i pęknięcia w kominie, aby zapobiec przedostawaniu się wody do wnętrza konstrukcji.
  • Właściwa wodoodporność – Po naprawieniu uszkodzenia konstrukcji komina należy odpowiednio nałożyć wodoodporną szczeliwo.
  • Zaplanuj regularną inspekcję – Zgodnie z National Fire Protection Associate zaleca się sprawdzanie i czyszczenie komina i kominka co najmniej raz w roku. Powinieneś zatrudnić profesjonalistę do sprawdzenia i oczyszczenia komina, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.
  • Suche, wilgotne obszary w kominie – Pleśnia rozwija się w ciągu 1 do 2 dni po ekspozycji na wodę i będzie nadal rosła, jeśli woda jest obecna. Dlatego mokre obszary wewnątrz komina muszą być natychmiast oczyszczone i wysuszone.
  • Utrzymuj wilgotność względną w domu – upewnij się, że utrzymujesz wilgotność względną w pomieszczeniu na poziomie około 30 do 50 procent – ​​może to pomóc w zapobieganiu kondensacji wewnątrz komina . Osuszacze służą do utrzymywania wilgotności względnej w pomieszczeniu na określonym poziomie.

Wniosek

Teraz już znasz odpowiedź na pytanie „dlaczego w kominie jest pleśń”, uniknięcie rozwoju tego grzyba na Twoim kominku nie powinno już być dużym problemem.

Pamiętaj, pleśń rozwija się w środowisku o dużej wilgotności. Dlatego właściwa wentylacja i pozbycie się źródeł wilgoci takich jak pęknięcia, przecieki i niewłaściwa hydroizolacja w kominie powinny zapobiec jego wzrostowi.

Pamiętaj, aby skontaktować się z profesjonalnym kominiarzem, aby zaplanować przegląd i czyszczenie przynajmniej raz w roku.

Czy masz również problemy z pleśnią w innych częściach domu? Oto przydatny przewodnik, jak myć dom pod ciśnieniem pleśnią.