Dlaczego ubrania kurczą się w suszarce? 4 najlepsze powody!

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś kurczenia się ubrań w suszarce i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego ubrania kurczą się w suszarce? Bez obaw, przetarte tkaniny, takie jak bawełna, wełna i materiały syntetyczne, tworzą odzież.

Ogrzewanie, woda i turbulencje spowodowane ruchami bębna mogą złagodzić stres. Jeśli więc przegrzejesz sukienkę podczas prania lub suszenia, te wszystkie drobne włókna poluzują się. Odzież w rozmiarze 7 nagle stała się rozmiarem 3, a ty nauczyłeś się kosztownej lekcji.

Dlaczego ubrania kurczą się w suszarce? 4 najlepsze powody!

Nie za każdym razem, gdy suszarka jest przyczyną kurczenia się ubrań, tkaniny i zegara suszenia, gdy czas suszenia nie jest dobrze ustawiony, stanie się to również przyczyną kurczenia się ubrań. Jeśli zauważysz, że do odzieży przyczepiony jest kawałek materiału, który mówi Ci o jakości materiału lub o tym, jak je prać lub czyścić chemicznie, musisz postępować zgodnie z jego instrukcjami. Zbliżmy się do tego!

Powody, dla których ubrania kurczą się w suszarce

Twoje ubrania mogą się skurczyć podczas prania z różnych powodów. Przykładami są rozpuszczalne włókno, wysoka wilgotność, ogrzewanie i turbulencje; częściej prawdziwym powodem skurczów jest jakość odzieży lub tkanina. Omówmy więcej powodów, dla których ubrania kurczą się w suszarce.

#1. Skurcz filcowy w tkaninie

Filcowanie to pierwszy rodzaj kurczenia się ubrań wykonanych z włókien sierści zwierzęcej, takiej jak owce czy wilki. Materiały te zawierają małe łuski na swojej powierzchni, które mogą się ściskać i siać, gdy są moczone w wodzie i ekstremalnym cieple. Problem z kurczeniem się swetra jest spowodowany przez tę kompresję, która może wystąpić szybko, jeśli w rzeczywistości sweter nie zostanie odpowiednio potraktowany. Ponieważ włókno futra zwierzęcego kurczy się nieco za każdym razem, gdy jest prane, ta forma kurczenia jest powszechnie określana jako kurczenie się stopniowe.

#2. Skurcz relaksacyjny w ubraniach

Gdy tkanina pochłaniająca (taka jak wełna, len lub bawełna) lub odzież zmieniona w celu wchłaniania (taka jak sztuczne włókno syntetyczne) jest nasączona cieczą lub wysoką wilgotnością, następuje skurcz relaksacyjny. Gdy takie włókna absorbujące są zanurzone w wodzie, całkowicie go wchłaniają i rozszerzają się, powodując zmniejszenie rzeczywistych wymiarów odzieży. Kurczenie relaksacyjne ma wpływ na mniej niż 1 procent całego wymiaru odzieży i ma niewielki wpływ na dopasowanie odzieży.

#3. Skurcz w wyniku konsolidacji

Innym typowym problemem związanym z kurczeniem się jest skurcz konsolidacyjny, który ma miejsce, gdy łączy się wilgotność, ogrzewanie i aktywność mechaniczna (taka jak mieszanie między cyklami suszenia). Połączenie tych zmiennych prowadzi nici tkaniny do uwalniania wszelkich szarpnięć lub naprężeń zastosowanych podczas produkcji odzieży, umożliwiając włóknom rozluźnienie i przywrócenie ich do domyślnego stanu.

#4. Zawartość błonnika

Bawełna nie była jedyną tkaniną, która skurczyła się w suszarce (wełna również dramatycznie się kurczy), ale jest to doskonała ilustracja. Bawełna składa się z włókien celulozowych i niezbędnej substancji długich łańcuchów składających się z setek, a nawet tysięcy podjednostek. Celuloza jest hydrofilowa (kochająca wodę) na poziomie molekularnym. Czy byłeś kiedyś złapany na deszczu w bawełnę?, wiesz o czym mówię: ubranie nasiąka dużą ilością wody i schnie trwa wieki. Z tego niestety w pierwszej kolejności korzystamy z suszarki.

Gdy odzież jest prana, zatrzymuje dużo wody i rozszerza się. Następnie wysychają i kurczą się do swoich pierwotnych rozmiarów pod wpływem ciepła suszarki. Jednak po wyschnięciu zwijają się, przez co są krótsze niż pierwotnie.

Zapobieganie kurczeniu się ubrań

Oto sposoby zapobiegania kurczeniu się ubrań:

#1. Przeczytaj etykietę instrukcji odzieży

Przed suszeniem odzieży należy zapoznać się z instrukcjami podanymi na etykiecie odzieży. Gdy właściwie dbasz o swoje ubrania, instrukcje dotyczące pielęgnacji powiedzą Ci wszystko, co musisz zrozumieć. Opisują, jak go prać i suszyć, a także co można, a czego nie można z nim zrobić. Jedyną trudnością jest to, że dane te są reprezentowane przez symbole, które nie zawsze są łatwe do rozszyfrowania.

Temperatura, w której możesz suszyć ubranie, jest jednym z najważniejszych wskazówek, jakie znajdziesz na metce. Jeśli martwisz się o konkretne rzeczy, zawsze możesz je wysuszyć w niższej temperaturze, np. 25 °C. Niższe temperatury nie wyeliminują całkowicie kurczenia się, ale znacznie je zminimalizują.

#2. Posortuj pranie

Unikanie kurczenia się wymaga wypracowania praktyki kategoryzowania ubrań według koloru i temperatury prania. Pamiętaj również, że Twoja pralka i suszarka bębnowa mogą mieć specjalne programy dla niektórych tekstyliów, takich jak model dżinsów. Oto siedem błędów podczas prania, które mogą uszkodzić Twoje ubrania.

#3. Ustaw odpowiedni cykl

Współpracuje to z wyborem odpowiedniej temperatury, ponieważ te cykle ustawią dla Ciebie temperaturę suszenia. Na przykład, jeśli czyścisz zimowe ubrania wełniane, upewnij się, że suszysz je w trybie wełnianym. Cykl ten obniża temperaturę suszenia i prędkość obrotową, co skutkuje bardziej miękkim praniem ze zmniejszonym skurczem. Mycie ręczne to kolejna alternatywa, a może nawet zalecenie na metce. Jest to najmniej szkodliwa technika prania odzieży, ale jest też najbardziej czasochłonna. Dowiedz się, jak używać pojemników na pranie w pralce ładowanej od przodu.

To okładka!

Cieszymy się, że wiesz już o problemach kurczenia się i dlaczego ubrania kurczą się w suszarce? Przeczytaj wszystkie te powody i pamiętaj, jak zapobiegać kurczeniu się ubrań. Poznaj odpowiedzi na swoje pytania, jak szybko suszyć ubrania bez suszarki i jak obkurczać dżinsy bez suszarki.