Dlaczego suszarka kurczy ubrania? 3 niesamowite wskazówki, jak chronić swoje ubrania!

Zastanawiasz się, dlaczego suszarka obkurcza ubrania? Po pierwsze, włókna lnu, bawełny i określonych polimerów tekstylnych są szarpane, skręcane, rozciągane i ściskane. Po wysuszeniu i wypraniu tych materiałów nitki rozluźniają się i wracają do pierwotnego rozmiaru.

Z drugiej strony, wełniane i większość włókien zwierzęcych to włosy pokryte drobnymi drobinkami i przywierają, gdy są wykonane z tkaniny. Jeśli wysuszysz takie tkaniny nadmiernie agresywnie, łuski skurczą się jeszcze bardziej niewiarygodnie, powodując zmniejszenie rozmiaru odzieży lub nawet wydają się sztywne.

Dlaczego suszarka kurczy ubrania? 3 niesamowite wskazówki

Tak, moi przyjaciele, to wszystko prawda. Ale dla lepszego zrozumienia pisaliśmy o tym więcej. Jeśli więc interesuje Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej, po prostu czytaj dalej dokładnie ten artykuł. Przyjrzyjmy się dokładnie temu, jak suszarka obkurcza Twoje ubrania i sposobom zapobiegania kurczeniu się ubrań.

Dlaczego Twoja suszarka kurczy ubrania?

To okropne doświadczenie, gdy widzisz, że Twoje ubrania zmniejszają się po ich wysuszeniu. Ale nie panikuj! W tym akapicie omówiliśmy, dlaczego suszarka kurczy ubrania. Poniżej wymieniliśmy przyczyny kurczenia się ubrań i omówiliśmy kilka wskazówek, które zapobiegają zmniejszaniu rozmiaru ubrań. Sprawdźmy to!

Ciepło, bawełna, woda

Wszyscy wiemy, że bawełna jest wykonana z tkaniny, która kurczy się po włożeniu jej do suszarki. Podobnie jak tkanina bawełniana, wełniany materiał również znacznie się zmniejszył, ale to nie jest doskonała ilustracja. Bawełna to naturalna substancja składająca się z milionów łańcuchów celulozy.

Zarówno bawełna, jak i celuloza są hydrofilowe (kochają wodę) na poziomie molekularnym. Noszenie bawełny i wychodzenie w deszczowe dni oznacza, że ​​ubrania pochłaniają dużo wody deszczowej, a suszenie bez suszarki zajmuje dużo czasu. Dlatego potrzebujemy suszarki, aby szybko wysuszyć ubrania. Ale z drugiej strony suszarka również obkurcza twoje ubrania. Podczas prania ubrania pochłaniają dużo wody i rozszerzają się. Następnie kurczą się do swoich pierwotnych rozmiarów po wysuszeniu za pomocą ciepła suszarki. Jednakże, gdy wysychają, zwijają się, przez co twoje ubranie jest krótsze niż wtedy, gdy zostało uszyte po raz pierwszy.

Ponadto molekuły wody pełnią funkcję środka poślizgowego między cząsteczkami celulozy, dzięki czemu ubrania bardzo łatwo zbliżają się do siebie. Na przykład len, bawełna i wełna mają największy wpływ, ponieważ pochłaniają dużo wody.

Upadek, a nie tylko upał, jest tym, co robi różnicę. Ponadto bębnienie w suszarce powoduje kurczenie się tych włókien, co powoduje kurczenie się odzieży. Co gorsza, w wyniku tego skraca się żywotność tkaniny. Wreszcie połączenie upadków i upałów jest główną przyczyną, która bardzo je kurczy i rujnuje twoje ulubione koszule.

Wskazówki dotyczące ochrony ubrań przed kurczeniem się

Oto kilka fantastycznych wskazówek, które pomogą Ci chronić ubrania przed kurczeniem się, gdy wyjmiesz je z suszarki.

#1. Przeczytaj etykietę na swoim materiale

Pierwszą rzeczą, która pozwoli uniknąć kurczenia się ubrań, jest zapoznanie się z etykietą z tyłu ubrań przed włożeniem ich do suszarki. Możesz suszyć ubrania w suszarce, jeśli są oznaczone jako wstępnie skurczone. Poliester lub nylon kurczą się niewiele niż len lub sztuczny jedwab. Staraj się suszyć w suszarce tylko te ubrania, które są wymienione powyżej. W przeciwnym razie nagrzewanie się suszarki spowoduje kurczenie się ubrań za każdym razem, gdy je włożysz do suszarki.

#2. Postępuj zgodnie z etykietą dotyczącą pielęgnacji tkanin

Nieprawidłowy cykl prania jest również głównym powodem kurczenia się ubrań. Zawsze, gdy zamierzasz prać swoje ubrania w pralce, warto zapoznać się z metką na ubraniach. Czytając tę ​​etykietę, możesz zrozumieć, jakiego poziomu ciepła, cyklu prania i cyklu suszenia wymagają Twoje ubrania. Ubrania bawełniane można prać w pralce, ale wełnianą i lnianą lepiej jest wyprać ręcznie, a następnie wyprać chemicznie. A co najważniejsze, żelazko może również zmniejszyć rozmiar ubrań, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich prasowania.

#3. Zużyta zimna woda

Jeśli chcesz chronić swoje ubrania przed kurczeniem się, drugim najważniejszym punktem jest nie używanie zimnej wody do prania ubrań lub ustawienie suszarki na niskie lub normalne ustawienie grzania. Jeśli ustawisz suszarkę na bardzo wysokie ustawienie grzania, wtedy nadmiernie kurczy twoje ubrania. Dlatego najlepiej nie używać zimnej wody do prania ubrań i zawsze suszyć je na niskich ustawieniach ciepła. Możesz również przeczytać o tym, jak zapobiegać kurczeniu się ubrań w suszarce.

To okładka!

Cieszyliśmy się, że po przeczytaniu tego artykułu wszyscy wiecie, dlaczego suszarka kurczy ubrania. Mamy nadzieję [e, że przetrawisz ten artykuł za jednym razem, więc gdy pojawi się ten problem, po prostu przeczytaj etykietę na swoich ubraniach, aby uchronić je przed kurczeniem się. Przeczytaj powiązane artykuły; wiedzieć, jak szybko wysuszyć ubrania bez suszarki i jak obkurczać dżinsy bez suszarki.