Dlaczego płomień na mojej kuchence gazowej jest pomarańczowy? Najlepszy przewodnik!

Płomienie emitowane przez Twoją kuchenkę mogą określić, czy istnieje potencjalne zagrożenie, więc możesz chcieć wiedzieć, dlaczego płomień na mojej kuchence gazowej jest pomarańczowy. Jeśli widzisz pomarańczowe płomienie, a nie niebieskie, może to oznaczać, że palniki wymagają regulacji lub czyszczenia.

Ponadto pomarańczowy płomień może również sygnalizować nieprawidłowe spalanie w kuchence gazowej. W takim przypadku IT może emitować niebezpieczne poziomy tlenku węgla. Po prostu czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten konkretny temat. Podamy również najczęstsze przyczyny, które spowodowały zmianę koloru płomienia z Twojego palnika.

Dlaczego płomień na mojej kuchence gazowej jest pomarańczowy? Najlepszy przewodnik!

Co powoduje, że płomienie zmieniają kolory?

Dlaczego płomień na mojej kuchence gazowej jest pomarańczowy? Zwykle ma pomarańczowy odcień, gdy patrzysz na ogień na drewno. To samo nie może dotyczyć sterowanej kuchenki gazowej. To powinno być niebieskie. Zwykle ogień ma kolor pomarańczowy z powodu zawartości sodu w drewnie. Sód emituje jasnopomarańczowy kolor po rozpaleniu ognia.

Niebieskie drewno jest w niewielkiej proporcji ze względu na węgiel i wodór, które po spaleniu wytwarzają fioletowe i niebieskie barwy. Najprawdopodobniej zobaczysz pomarańczowe światło na kuchence gazowej.

Jednym z wyjaśnień może być to, że palnik emituje niebezpieczne poziomy tlenku węgla i musi zostać naprawiony. Jednak lepsze zrozumienie zasad spalania, które są główną przyczyną pożaru, jest konieczne, aby w pełni zrozumieć tę kwestię.

Pomarańczowe nie są problemem. Jeśli mieszanka jest niezrównoważona, dostępne są zimniejsze kieszenie. Dzieje się tak dlatego, że paliwo nie jest zużywane efektywnie, a Ty pozostajesz w kuchence gazowej z pomarańczowymi płomieniami. Jak widzieliśmy, brak równowagi jest przyczyną pomarańczowego płomienia. Należy jednak mieć świadomość, że może być kilka przyczyn, które do tego doprowadziły.

Na przykład możesz nie wyczyścić prawidłowo otworu palnika gazowego. Ze względu na znaczne nagromadzenie sadzy z czasem mogą się zatykać. W konsekwencji dopływ gazu do palnika jest nierównomierny. Odcień, który widzisz, gdy ogień tworzy sadzę, jest pomarańczowy, często znany jako żarówka.

Inną kwestią jest to, że niepoprawne otwarcie. Wykonywane są różnie w zależności od rodzaju używanego gazu. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na paliwo powietrzno-powietrzne płynny propan i gaz ziemny (metan) jest bardzo różne. Przegroda powietrzna może być również nieefektywna, a nawet niebezpieczna. W konsekwencji mieszanka tlenu i paliwa byłaby niewłaściwa.

Dlaczego płomień na mojej kuchence gazowej jest pomarańczowy? Zasady spalania

Kuchenka gazowa musi zapewnić niezbędne paliwo i prawidłowy bilans tlenowy, prowadzący do całkowitego spalania dwutlenku węgla lub CO2. Jednak gdy spalanie tlenu w paliwie jest nierównomierne, będzie niepełne, a jako produkt uboczny (CO) powstaje tlenek węgla.

Kolor płomienia związany jest z intensywnością wytwarzanego ciepła; cieplejsze płomienie wynikające z prawidłowego stosunku tlenu do paliwa są niebieskie. I odwrotnie, worki chłodzące powstają w ogniu, gdy tlen w paliwie jest niezrównoważony, ponieważ paliwo nie jest prawidłowo spalone. Rezultatem są pomarańczowe płomienie.

Pomarańczowe płomienie

Z jakiegoś powodu może dojść do nierównowagi mieszanki paliwowo-tlenowej. Na przykład osad sadzy może zatkać otwory w palniku gazowym, prowadząc do niestałego przepływu paliwa do palnika. Powstałe żarzenie jest pomarańczowe, gdy płomień spala pył. Co więcej, mogłeś umieścić nieprawidłowy otwór dla rodzaju używanego gazu; płynny propan i gaz ziemny podlegają różnym zapotrzebowaniu na powietrze do paliwa.

Przesłona powietrzna może być zbyt mała lub uszkodzona, dlatego niezbędny tlen może zostać zmieszany z paliwem. Przy niewystarczającym dopływie tlenu tylko jedna część gazu może zapalić się jaśniejszym niebieskim światłem, a reszta chłodniejszym pomarańczowym płomieniem.

Czerwone flagi

Spalanie generuje produkt uboczny w postaci gazowego tlenku węgla. Niebieskie płomienie gazowe zwykle wytwarzają poziomy CO, które są dopuszczalne do codziennego gotowania. Z drugiej strony pomarańczowe płomienie ostrzegają o wysokim poziomie CO. Współzatrucie jest źródłem objawów grypopodobnych, takich jak ból głowy, zawroty głowy i nudności.

W ciężkich przypadkach CO jest cichym mordercą, ponieważ jego bezbarwna i bezwonna obecność może dać niczego niepodejrzewającym ofiarom śmiertelną dawkę. Nigdy nie należy używać palnika gazowego do ogrzewania domu, jeśli nie jest on rozładowany. Nawet niebieski ogień może wytwarzać CO, który może zwiększać niebezpieczne ilości, jeśli wentylacja jest niewystarczająca.

Co z tym zrobić?

Odpowiedź na to pytanie zaczyna się od identyfikacji czerwono-pomarańczowego wskaźnika palnika gazowego. Następnie może być potrzebny technik do wyczyszczenia palnika gazowego, regulacji przesłony powietrza lub nieprawidłowej wymiany palnika. Naprawienie kombinacji niezrównoważonego paliwa i tlenu nie jest łatwe. Monitory są niezbędnym elementem bezpieczeństwa w domu, ponieważ ostrzegają o niebezpiecznie wysokim poziomie CO.

To okładka!

Podsumowując odpowiedzi, dlaczego płomień na mojej kuchence gazowej jest pomarańczowy, no cóż, jeśli dopływ tlenu jest niewystarczający, niektóre części palnika gazowego dają mocniejsze niebieskie światło, a inne nie, co skutkowało pomarańczowymi płomieniami . Aby uzyskać więcej artykułów informacyjnych, możesz chcieć dowiedzieć się, jak wybrać lodówkę na wino.