Dlaczego nagrzewnica samochodowa nie działa? 4 proste kroki, aby temu zapobiec!

Zastanawiasz się, dlaczego nagrzewnica samochodowa nie działa? Wynika to z problematycznych obszarów w systemie grzewczym, takich jak niski poziom płynu chłodzącego, wadliwy rdzeń nagrzewnicy, wadliwy wentylator nagrzewnicy, zły termostat, złe okablowanie i pęcherzyki powietrza.

Problem może pochodzić z przełącznika lub zaworu, albo z zatkanego rdzenia grzałki, co samoczynnie kończy się problemem. Więc sprawdź poziom płynu chłodzącego i rób to tylko przy zimnym silniku i dodaj trochę płynu chłodzącego o niskim poziomie płynu chłodzącego, który rozwiąże problem.

Dlaczego nagrzewnica samochodowa nie działa? 4 proste kroki

To tylko kilka przyczyn, które mogą spowodować ten problem; najlepiej skonsultować się z mechanikiem w celu rozwiązania problemu. Jeśli zrobisz to szybciej, tym lepszy będzie wynik, że to tylko przegląd, więc czytaj dalej!

Powody, dla których ogrzewanie samochodu nie działa

Poniżej znajdują się powody, dla których nagrzewnica samochodowa nie działa.

#1. Zły termostat

Termostat zaworu zarządza temperaturą płynu chłodzącego przepływającego przez silnik. Rozgrzanie silnika powoduje otwarcie termostatu, a płyn przepływa z chłodnicy do silnika. Płyn chłodzący nie nagrzewa się, gdy utknie w pozycji otwartej, a system ogrzewania nie wtłacza również ciepłego powietrza do kabiny. Gdy termostat nie jest dostępny, silnik ma problem z przegrzaniem, ale naprawa termostatu jest stosunkowo niedroga i łatwa.

#2. Niski poziom płynu chłodzącego

System zabezpieczony przed wyciekami lub napełniony powoduje niski poziom płynu chłodzącego i niedziałającą nagrzewnicę, ponieważ jest to pierwsza rzecz, którą należy monitorować, jeśli w aucie nie jest wystarczająco ciepło. Sprawdzaj poziom płynu chłodzącego za każdym razem, gdy sprawdzasz olej silnikowy, ponieważ instrukcja poprowadzi Cię w najlepszy sposób, jak to zrobić, jeśli nie masz pewności. Oznaką wycieku jest kałuża płynu chłodzącego w samochodzie, więc sprawdź to natychmiast. Płyn chłodzący może również pozostawać wysoce toksyczny dla ludzi i zwierząt, dlatego należy trzymać Felixa i Fido z dala od płynu.

#3. Wadliwy rdzeń nagrzewnicy

Rdzeń nagrzewnicy to mini chłodnica połączona z silnikiem, podczas gdy zwykły typ pobiera ciepło w maszynie za pomocą rdzenia nagrzewnicy, który gromadzi ciepło, aby wrócić do pojazdu. Następnie miesza się na świeżym powietrzu. Jeśli masz pojazd z dwustrefową klimatyzacją, rdzeń nagrzewnicy będzie dzielony, ponieważ zanieczyszczenia w rdzewiejącej chłodnicy gromadzą się i zatykają element. Zależy to od umiejscowienia i złożoności nadwozia, że ​​wymaga kosztownej naprawy.

#4. Pęcherzyki powietrza

Pęcherzyki powietrza w chłodnicy zatrzymują przepływ płynu chłodzącego i wpływają na silnik oraz układ grzewczy. Sytuacja może wystąpić, gdy ktoś otworzy chłodnicę lub przeciek wpuści powietrze do systemu, który musi odpowietrzyć. Kiepska uszczelka głowicy powoduje, że powietrze przepływa dalej do chłodnicy, a uszczelka głowicy nie powinna powodować powstawania pęcherzyków powietrza.

#5. Złe okablowanie lub przepalony bezpiecznik

Wszystko w obwodach może wpływać na wszystko w systemie ogrzewania samochodu, na przykład sterowanie lub wentylatory, które są zależne od energii elektrycznej. Możesz poradzić sobie z przepalonym bezpiecznikiem, który jest tani i łatwy do wymiany, ponieważ brak przewodu może być jedną z przyczyn problemu. W tym przypadku nie oznacza to, że jest to kiepski element, za który częściowo winę ponosi ścieżka elektryczna.

#6. Wadliwe sterowanie

Pojazd może być wyposażony w rozbudowany ekran dotykowy lub proste pokrętła, które najlepiej zarządzają systemem HVAC pojazdu, więc bez względu na konfigurację, nieodpowiednia kontrola może spowodować brak ciepła w samochodzie. Prosta wymiana lub diagnoza wadliwie działającego ekranu dotykowego jest krytycznym rozwiązaniem tego problemu.

Kroki, aby zapobiec niedziałaniu ogrzewania samochodowego

Oto kilka czynności konserwacyjnych, które należy rozważyć, aby zapobiec niedziałaniu nagrzewnicy samochodowej.

Krok 1. Sprawdź poziom oleju

Wyrób sobie nawyk sprawdzania płynu chłodzącego, jeśli jest kompletny, ponieważ pomaga to systemowi ogrzewania i przedłuża żywotność silnika. Zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu pod kątem niezbędnych kroków, aby monitorować poziom płynu chłodzącego i nie otwierać gorącego układu chłodzenia.

Krok 2. Sprawdź, czy płyn jest czysty

Zanieczyszczenia i brudny płyn chłodzący mogą wpływać na chłodzenie i ogrzewanie. Sprawdź, czy jest czysty i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi konserwacji chłodnicy i wymiany płynu chłodzącego.

Krok 3. Sprawdź termostat

Sprawdź termostat, aby najlepiej zidentyfikować problem z systemem grzewczym. Większość termostatów samochodowych znajduje się w obudowie, gdzie silnik styka się z wężem chłodnicy, więc jeśli jesteś ekspertem, zdejmij termostat pod maską i zanurz go w wodzie o odpowiedniej dla samochodu temperaturze. Poczekaj, aż zobaczysz, że się otworzył, ale poznaj naturalne źródło problemu, jeśli nie, i pamiętaj, aby nie otwierać układu chłodzenia, jeśli jest gorący, aby w razie wątpliwości co zrobić, przeprowadzić rutynową konserwację. Być może zainteresuje Cię również informacja o objawach awarii mojego termostatu samochodowego.

Krok 4. Wykonaj rutynową konserwację

Wykonaj pewne rutynowe czynności konserwacyjne, takie jak sprawdzanie węży i ​​pasków, ponieważ należą one do tych, których potrzebuje układ chłodzenia. Regularna kontrola podzespołów pomaga uniknąć problemu z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją przed jego rozpoczęciem i pozwala uniknąć zadawania sobie pytania, dlaczego nagrzewnica samochodowa nie działa.

To okładka!

Teraz dowiesz się, dlaczego nagrzewnica samochodowa nie działa, więc sprawdź każdą z wymienionych przyczyn, zobacz najlepsze możliwe rozwiązania i wykonaj rutynową konserwację, która obejmuje sprawdzenie termostatu, płynu, jeśli jest czysty i poziomu oleju. Przeczytaj powiązane artykuły; wiem, jak naprawić nagrzewnicę samochodową, a nagrzewnica samochodowa działa tylko podczas jazdy.