Dlaczego moja suszarka pachnie? 5 zaskakujących powodów!

Najczęstsze pytanie wśród użytkowników suszarki brzmi: dlaczego moja suszarka pachnie? Czy po otwarciu suszarki uderzył Cię nieprzyjemny zapach? Niestety nie jesteś sam w tym problemie. Ten nieprzyjemny zapach z suszarki może łatwo przenieść się na świeżo upraną bieliznę. Często obwinia się pralkę o nieprzyjemnym zapachu, ale winowajcą może być Twoja suszarka.

Posiadanie suszarki pozwala zaoszczędzić czas i miejsce. Jest to bardzo korzystne dla osób mieszkających w małych mieszkaniach i ma niewiele miejsca do osuszania powietrza.

Dlaczego moja suszarka pachnie? 5 zaskakujących powodów!

Dodatkowo suszenie na powietrzu jest opcją, ale zajmuje dużo więcej czasu i jest dość kłopotliwe. Ponadto możesz bez wysiłku suszyć duże, nieporęczne przedmioty, takie jak wygoda i koce. Zapach suszarki może się różnić i wskazywać na różne problemy. Cóż, nie musisz się martwić. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego suszarka pachnie, oraz wyjaśnimy triki i wskazówki, jak zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi.

Dlaczego Twoja suszarka pachnie?

Każdy nieprzyjemny zapach wydobywający się z suszarki jest nieprzyjemny i irytujący. Konieczne jest zrozumienie przyczyny zapachu z suszarki. Zapach może przedostać się z suszarki do Twojej pralni.

Przyczyna nr 1. Gromadzenie się kłaczków

Jest to najczęstszy rodzaj zapachu występujący w suszarce. Ten zapach pleśni wskazuje na rozwój grzyba lub pleśni w suszarce. Ten rozwój mikroorganizmów, takich jak grzyby, następuje z powodu braku wentylacji i niewłaściwego czyszczenia. Zapach pleśni wskazuje na problem z otworami wentylacyjnymi w Twojej suszarce. Odpowietrznik jest zablokowany lub zacięty. Zadaniem nawiewu suszarki jest odprowadzenie wilgoci lub wilgoci wraz z ciepłym powietrzem z suszarki.

Zakładając, że otwór wentylacyjny nie spełni swojej funkcji, wilgoć będzie uwięziona w suszarce, powodując powstawanie grzybów lub pleśni. Aby pozbyć się tego zapachu, będziesz musiał sprawdzić podłączenie odpowietrznika i jego stan. Jeśli odpowietrznik suszarki nie jest czyszczony przez długi czas, wyjmij go z suszarki i poszukaj przeszkód. Odpowietrznik suszarki zwykle gromadzi kłaczki, zapewniając produkcję form. Możesz również przeczytać o tym, jak sprawdzić, czy otwór wentylacyjny suszarki jest zatkany.

Przyczyna nr 2. Płonące kłaczki, uszkodzony termostat i silnik

Zapach spalenizny z suszarki jest bardzo niebezpieczny. Jeśli poczujesz zapach palenia z suszarki, będziesz musiał to natychmiast naprawić. Zwykle zapach spalenizny wskazuje na wadliwy termostat i silnik. Aby najpierw zapobiec pożarowi, musisz wyłączyć suszarkę i opróżnić bęben. Następnie wyłącz urządzenie i odkręć górny i przedni panel suszarki. Gdy wnętrze suszarki zostanie odsłonięte, możesz poszukać przyczyny. Mogą gromadzić się kłaczki; będziesz musiał wyczyścić kłaczki z bębna suszarki, odpowietrznika i silnika.

Możesz użyć odkurzacza do usunięcia kłaczków z urządzenia. Należy jednak zachować ostrożność podczas używania go na termostacie lub silniku. Jeśli brakuje ci odkurzacza, wyczyść go twardą szczotką lub suchym ręcznikiem. Jeśli z suszarki nadal wydobywa się zapach spalenizny, sprawdź termostat. Wadliwy termostat nie może kontrolować temperatury suszarki. Dlatego suszarka osiąga bardzo wysoką temperaturę i nagrzewa się.

Do sprawdzenia termostatu suszarki potrzebny będzie omomierz. Termostat jest dostępny w każdym sklepie ze sprzętem. Podłączyć omomierz do termostatu suszarki, aby sprawdzić, czy działa lub jest uszkodzony. Jeśli omomierz pokazuje rezystancję wyższą lub niższą niż jeden, będziesz musiał go wymienić. Prawidłowe działanie termostatu wyklucza awarię silnika suszarki. W tym celu będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy. Zadzwoń do centrum serwisowego lub lokalnego hydraulika, aby pomóc w naprawie lub wymianie silnika. Inną oznaką uszkodzenia silnika jest wysoki hałas suszarki podczas pracy. Pomocne może być zapoznanie się z powodami, dla których Twoja suszarka wydaje dźwięki podczas przewracania się.

Przyczyna nr 3. Wilgotne ubrania

Wilgotne ubrania pozostawione przez dłuższy czas w suszarce zaczynają pachnieć. Zwłaszcza w lecie z wysokimi temperaturami nie można pozostawić ubrań w suszarce nawet na kilka godzin. Te wilgotne ubrania mogą sprawić, że Twoja suszarka będzie pachnieć jak pot. Wilgoć w ubraniach może wytwarzać bakterie, które powodują ich nieprzyjemny zapach. Aby zawsze temu zapobiec, upewnij się, że świeżo wyprane ubrania wysuszysz jak najszybciej i natychmiast wyjmij je z suszarki.

Przyczyna nr 4. Wyciek gazu

Jeśli Twoja suszarka i pralnia pachnie gazem, może to być spowodowane wyciekiem gazu, awarią wentylacji lub uszkodzonym i brudnym filtrem. Jeśli poczujesz zapach gazu w suszarce, wyłącz urządzenie i natychmiast wyłącz dopływ gazu do domu. Następnie sprawdź filtr i odpowietrznik suszarki. W razie potrzeby zasięgnij profesjonalnej pomocy. Najlepiej też wiedzieć, dlaczego moja suszarka pachnie gazem.

Przyczyna nr 5. Martwe zwierzę

Czasami szkodniki przedostają się do suszarki przez otwór wentylacyjny. Niestety, zwierzęta te często giną w panelu suszarki lub w otworze wentylacyjnym i sprawiają, że Twoja suszarka śmierdzi. Aby pozbyć się tego zapachu, będziesz musiał wyjąć martwe zwierzę z suszarki i wyczyścić.

To okładka!

W tym momencie musisz mieć odpowiedź na pytanie, dlaczego moja suszarka pachnie. Po usunięciu przyczyny zapachu należy wyczyścić suszarkę. Do czyszczenia suszarki użyj białego octu. Ocet wyczyści suszarkę i pozbędzie się jej zapachu. Konieczna jest jednak odpowiednia konserwacja suszarki. Suszarkę należy dokładnie wyczyścić raz na kilka miesięcy. Być może zainteresuje Cię również najlepsza kompaktowa pralka i suszarka.