Dlaczego moja łazienka pachnie jak pleśń: najlepszy przewodnik po sprzątaniu

Czy nagle zatrzymałeś się i zadałeś sobie pytanie: „dlaczego moja łazienka pachnie jak pleśń?”

Pleśń i pleśń są odpowiedzialne za stęchły zapach w łazience. Te grzyby w wilgotnych piwnicach powodują podobny zapach stęchlizny.

Dlaczego moja łazienka pachnie jak pleśń: najlepszy przewodnik po sprzątaniu

Rozwijają się w wilgotnych, słabo wentylowanych pomieszczeniach, takich jak toalety, gdzie jest dużo wilgoci. Stęchły zapach w łazience może czasami być wczesnym sygnałem, że coś jest nie tak.

Pleśń i pleśń mają zwykle ciemny kolor i wyrastają z cienkich, pierzastych pasm.

Dlaczego moja łazienka pachnie tak stęchlizną?

Istnieje tendencja do występowania pleśni lub pleśni we wczesnych stadiach w wilgotnych, podatnych na wilgoć regionach. Temperatura wody w łazience może prowadzić do stale wilgotnej atmosfery.

Oczyszczanie powietrza i utrzymywanie rzeczy suchych może być trudne. Jeśli jednak wyczujesz zapach stęchlizny, najprawdopodobniej jest to spowodowane przez grzyby, które wytwarzają pleśń.

Oto poradnik, jak pozbyć się czerwonej pleśni pod prysznicem.

Jaka jest wymagająca część dotycząca pleśni?

Pleśń może być subtelna, więc szukaj jej. Ukryty za ścianami i wewnątrz szafek ten grzyb rozprzestrzenia się.

Może chować się pod ręcznikami, zasłonami ściennymi lub lustrami w załamaniach zasłony prysznicowej.

Wdychanie smrodu może zagrażać bezpieczeństwu Ciebie i Twojej rodziny, ale jest to również niebezpieczne. Objawy narażenia na pleśń obejmują alergie, katar, bolesne zatoki i wyczerpanie.

Również pleśń nie jest jedynym problemem. Zarodniki pleśni mogą unosić się w powietrzu, jeśli zostaną zakłócone.

W rezultacie Twoje problemy zdrowotne związane z pleśnią mogą się pogorszyć i rozprzestrzenić na inne części Twojej nieruchomości.

Co mogę zrobić, jeśli moja łazienka pachnie jak pleśń?

1. Posprzątaj to wszystko

Pierwszym krokiem w walce z zapachem pleśni jest dokładne oczyszczenie wszystkiego. Obejmuje pranie grubych ręczników, które od lat wiszą w łazience, zatęchłych dywanów łazienkowych i zamkniętych zasłon w oknach.

Podczas prania eksperci zalecają dodanie jednej szklanki białego octu do wsadu przed praniem. Ponadto regularnie czyść maty antypoślizgowe.

Wymień winylową zasłonę prysznicową na zmywalną tkaninę, len lub poliestrową zasłonę prysznicową, aby zakończyć przemianę.

2. Zadbaj o wszelkie problemy związane z wodą

Obecność wody może mieć znaczący wpływ na ten nieprzyjemny zapach. Zapach pleśni może się rozwinąć, jeśli pod zlewem lub wokół odpływu występuje stopniowy wyciek odpływowy.

Rozwiązaniem jest jak najszybsze załatanie wycieku i wytarcie obszaru, który nasączyłeś, solidnym środkiem czyszczącym na bazie wybielacza. Wanny mogą również od czasu do czasu wydzielać zapach pleśni, jeśli nie zostaną prawidłowo uszczelnione i jeśli między ścianami a wanną dostanie się niewielka ilość wody.

3. Pozwól łazience odetchnąć

Pomieszczenia, które są ciemne, wilgotne i ciepłe, zapewniają idealne środowisko do rozwoju pleśni. Aby temu przeciwdziałać, popraw jakość powietrza i wpuść świeże powietrze.

W przypadku braku okna w łazience drzwi do łazienki pozostaw otwarte. Dodaj wentylator sufitowy lub spróbuj uruchomić wentylator wyciągowy, aby utrzymać cyrkulację powietrza, jeśli potrzebujesz więcej prywatności i lubisz kąpać się przy zamkniętych drzwiach.

4. Dodaj oczyszczacz powietrza

Pleśń nie tylko nieprzyjemnie pachnie, ale może również powodować problemy z oddychaniem, podrażniając oczy, nos, gardło i płuca.

Wydajny oczyszczacz powietrza w łazience wyeliminuje szkodliwą pleśń i bakterie z powietrza, a także wyeliminuje nieprzyjemny zapach. Dodatkowo wysokoprzepływowy oczyszczacz powietrza poprawi cyrkulację powietrza w łazience, co pomoże w zapobieganiu powstawaniu pleśni.

Dlaczego pleśń rośnie w łazience?

Wilgotny przyciąga mączniaka, ciemne środowiska, które zawierają obfite źródło pożywienia, takie jak woda. Łazienki są doskonałym miejscem do kolonizacji pleśni ze względu na utrzymującą się wilgoć z gorących pryszniców, częste ciemności w łazience i podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu.

Jakie są długoterminowe konsekwencje ekspozycji na pleśń?

Podczas gdy zapach stęchlizny w łazience jest nieprzyjemny, wdychanie drobnych drobnoustrojów w unoszących się w powietrzu zarodnikach pleśni prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. Narażenie na pleśń może powodować bóle głowy, dyskomfort, trudności w oddychaniu i choroby układu oddechowego.

Pleśń może nasilać objawy astmy u osób, które już cierpią na tę chorobę.

Jakie kroki mogę podjąć, aby uniknąć zapachów pleśni?

Możliwość zapewnienia dobrej wentylacji w łazience jest niezwykle korzystna dla utrzymania suchej przestrzeni. Zarodniki pleśni nie będą w stanie przetrwać w środowiskach, które nie mają wystarczającej wilgotności.

Ustawienie wentylatora łazienkowego tak, aby działał w tle podczas brania prysznica, a następnie pozostawienie go włączonego przez 30 minut może pomóc w obniżeniu poziomu wilgotności i zawartości wody w łazience. Alternatywnie możesz otworzyć okno.

Aby uzyskać dodatkową pomoc, oto jak wyczyścić formę zbiornika toalety.

Wniosek

Teraz znasz odpowiedź na swoje pytanie „dlaczego moja łazienka pachnie jak pleśń”. Jako rada, jeśli twoja łazienka ma zapach stęchlizny, powinieneś podjąć wszystkie wymagane kroki, aby zapewnić jej suchość w przyszłości.