Dlaczego mój samochód AC pachnie jak pleśń: łatwa naprawa w 7 krokach zrób to sam?

Ostry i niezdrowy zapach, który wąchasz za każdym razem, gdy uruchamiasz silnik samochodu, prawdopodobnie powoduje, że pytasz: „dlaczego klimatyzacja w moim samochodzie pachnie jak pleśń”. Cóż, krótka odpowiedź jest spowodowana gromadzeniem się wilgoci i kurzu wewnątrz otworów wentylacyjnych.

Nie ma nic przyjemniejszego niż uczucie orzeźwiającej jazdy z chłodnym powietrzem z włączonego AC. Co jednak, jeśli wydobywający się z niego zapach nie jest czysty i świeży, ma się wypompowywać?

Dlaczego mój samochód AC pachnie jak pleśń: łatwa naprawa w 7 krokach zrób to sam?

Infekcja pleśnią w układzie klimatyzacji (AC) Twojego samochodu może pachnieć jak brudna skarpetka, zgniłe jedzenie, stęchlizny lub stara brudna torba gimnastyczna. Poza nieprzyjemnym zapachem, wdychanie go może również powodować problemy z oddychaniem lub wysypki skórne, szczególnie u osób z alergią na pleśń.

Załóżmy, że jedziesz z członkami rodziny, którzy mają ukryte problemy z oddychaniem. W takim przypadku musisz jak najszybciej wyeliminować zapach pleśni.

Na szczęście usuwanie zapachu pleśni jest dość wyluzowanym zadaniem.

Ten artykuł pomoże Ci zdiagnozować możliwe przyczyny zapachu pleśni lub innych nieprzyjemnych zapachów wydzielających się z klimatyzacji Twojego samochodu. Podamy również pomocne wskazówki dotyczące usuwania i zapobiegania temu.

Co powoduje zapach pleśni samochodowej AC?

Wilgoć jest nieodłącznym elementem każdego systemu klimatyzacji. Ponieważ klimatyzacja przetwarza powietrze w samochodzie, aby wytworzyć wrażenie chłodzenia, parownik zbiera również cząsteczki kurzu z samochodu, tworząc stabilne źródło pożywienia dla pleśni lub pleśni.

Wilgotna temperatura na zewnątrz może również przyczyniać się do rozwoju pleśni, ponieważ miesza się z kondensacją, którą tworzy działający klimatyzator. Powoduje to namnażanie się pleśni w parowniku AC.

Dym papierosowy, rozlane jedzenie lub napoje, a także pobyt Twojego zwierzaka mogą również zwiększać nieprzyjemny zapach pleśni. Cząsteczki z tych zapachów mogą gromadzić się i ostatecznie zatykać filtr samochodu, gdy klimatyzacja recyrkuluje powietrze.

Woda, która ma wypłynąć przez parownik, może gromadzić się w elemencie, przez co wnętrze klimatyzatora jest cały czas wilgotne, a tym samym wabiąc bakterie powodujące pleśń. Jeśli woda nie kapie z parownika podczas pracy klimatyzacji, prawdopodobnie odpływ klimatyzacji jest zatkany.

Zatkany odpływ prądu przemiennego może również powodować wycieki wody do wnętrza kabiny. Zmoczy dywan samochodowy, co stanowi kolejną doskonałą pożywkę dla pleśni i pleśni.

Jeśli zmagasz się z tym problemem, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, jak uzyskać zapach pleśni z dywanu samochodowego, aby szybko naprawić.

Kroki, aby pozbyć się zapachu pleśni w klimatyzacji samochodowej

Gdy poznasz już przyczyny zapachu pleśni, nadszedł czas, aby je wyeliminować i ponownie wydmuchać z klimatyzacji świeże i chłodne powietrze. Aby naprawić śmierdzący klimatyzator, wykonaj następujące kroki:

Krok 1. Wybierz środek czyszczący

Możesz kupić spraye zwalczające nieprzyjemne zapachy bez recepty lub samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na całkowicie naturalny spray, najlepsza będzie mieszanka białego octu i wody.

Ocet ma właściwości, które zwalczają pleśń. Wystarczy wlać mieszaninę do butelki z rozpylaczem; możesz również dodać sok z pół cytryny, aby dodać orzeźwiającego zapachu do roztworu.

Krok 2. Spłukuj spray do dezynfekcji pleśni

Przed płukaniem nawiewów klimatyzacji upewnij się, że samochód, klimatyzacja i wentylator są całkowicie wyłączone. Pamiętaj, aby zachować drzwi i okna samochodu podczas procesu czyszczenia.

Następnie zacznij przepłukiwać środek dezynfekujący do każdego otworu wentylacyjnego AC, szczególnie w wylotach, które wydmuchują najwięcej powietrza. Nie pozostawiaj żadnych otworów wentylacyjnych wewnątrz samochodu.

Krok 3. Włącz samochód i klimatyzację

Po spryskaniu otworów wentylacyjnych ponownie włącz zasilanie AC i ustaw je na maksymalny poziom. Pozwoli to na krążenie roztworu czyszczącego po całym układzie klimatyzacji.

Krok 4. Naciśnij przycisk recyrkulacji i spryskaj otwór wentylacyjny

Możesz zlokalizować ten przycisk, przeglądając instrukcję obsługi samochodu. Naciśnij go (jeśli jest), zanim obficie wylej roztwór czyszczący do otworu wentylacyjnego.

Krok 5. Włącz klimatyzator samochodowy w tryb wentylatora

Przełącz ustawienia AC w ​​tryb wentylatora; ustaw go na maksymalny poziom. Umożliwi nadmuchiwanie powietrza i odprowadzenie wilgoci wewnątrz samochodu.

Krok 6. Wymień filtry powietrza w kabinie

Aby uzyskać ostrzejszy zapach pleśni, w razie potrzeby wyjmij, wyczyść lub wymień filtry powietrza. Spryskaj wszystkie linie otwierające wewnątrz systemu sprayem czyszczącym.

Krok 7. Wysuszyć klimatyzację samochodu

Uruchom silnik samochodu, gdy klimatyzacja jest wyłączona, ale z wentylatorami ustawionymi na pełny tryb. Zrób to przez pięć minut lub do całkowitego wyschnięcia otworów wentylacyjnych.

Jeśli zapach nie ustępuje po wyeliminowaniu go, być może nadszedł czas, aby zabrać samochód do dealera.

Jak zapobiegać zapachowi pleśni w klimatyzacji samochodowej

Aby powstrzymać pleśń i ostatecznie wytworzyć zapach stęchlizny, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi konserwacji:

 • Przećwicz wyłączanie klimatyzacji 5 minut przed wyłączeniem samochodu.
 • Utrzymuj tryb wentylatora na wysokim poziomie, gdy samochód jest wyłączony.
 • Spryskaj otwory wentylacyjne środkiem do dezynfekcji pleśni co najmniej co 3 miesiące.
 • Zapach pleśni nie zwalnia żadnej części Twojego samochodu. Jednym z podatnych obszarów jest skórzany fotelik samochodowy.

  Niemniej jednak możesz mieć to łatwe dzięki tym krokom, jak usunąć pleśń ze skórzanych foteli samochodowych.

  Wniosek

  Ilekroć pytasz „dlaczego klimatyzacja w moim samochodzie pachnie jak pleśń”, winowajcą zawsze będzie wilgoć zgromadzona w parowniku klimatyzacji. Tak więc najlepszym sposobem na wyeliminowanie zapachu jest pozbawienie pleśni i pleśni pożądanego miejsca rozrodu — utrzymywanie otworów wentylacyjnych w stanie suchym.

  Jeśli jednak inne nieznane zapachy utrzymują się przez dłuższe dni, musisz zawieźć samochód do mechanika.