Dlaczego mój pokój pachnie jak pleśń? Przewodnik usuwania w 7 krokach

Jeśli kiedykolwiek zapytałeś „dlaczego mój pokój pachnie pleśnią”, to może nadszedł czas na inspekcję. Czasami pleśń rośnie niepostrzeżenie i staje się problemem.

Co to za nieprzyjemny zapach?

Czy czujesz zapach wilgotnych skarpet w swoim pokoju bez obecności mokrych skarpet? A może czujesz ziemisty i stęchły zapach bez roślin w swoim pokoju?

Dlaczego mój pokój pachnie jak pleśń? Przewodnik usuwania w 7 krokach

Możesz się zastanawiać nad przyczyną tych nieprzyjemnych zapachów i słusznie, ponieważ powodują je grzyby. Dla Twojej informacji, oto artykuł o tym, jak pachnie pleśń domowa, aby zapoznać Cię z różnymi zapachami grzybów.

Jednak często ludzie po prostu odrzucają te zapachy jako spowodowane brakiem wentylacji w ich pokoju. Brak wentylacji w pomieszczeniu przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, ponieważ zatrzymuje wilgoć, która z kolei sprzyja rozwojowi pleśni.

Zazwyczaj pleśń zajmuje maksymalnie 48 godzin, zanim się uformuje. W tym czasie zapach nie jest tak oczywisty i można go tylko poczuć.

Jednak w miarę rozwoju i rozprzestrzeniania się pleśni zapach staje się bardziej wyraźny i intensywny.

Co powoduje zapach pleśni?

Istnieje kilka przyczyn zapachu pleśni, z których główną jest wilgoć lub uszkodzenie przez wodę. Istnieje wiele form uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Przyczyną może być gromadzenie wilgoci przez ściany, a także przecieki w pomieszczeniach przez sufity. Uszkodzenia od wody mogą również przybierać postać wycieków z parapetów lub pękniętych uszczelnień.

W przypadku pomieszczeń z przylegającymi łazienkami przyczyna zawilgocenia jest bardziej widoczna. Twoja łazienka jest jednym z najbardziej wilgotnych pomieszczeń w twoim gospodarstwie domowym; po drugie jest kuchnia.

Tak czy inaczej, nie możesz usunąć zapachu pleśni z pokoju, chyba że znajdziesz przyczynę zalania i odpowiednio ją naprawisz. Oto artykuł o tym, jak naprawić zniszczony przez wodę granit w domu, który może ci pomóc lub przynajmniej poinformować, w jaki sposób następują naprawy zalania.

Innym powodem zapachu pleśni jest obfite źródło pożywienia w twoim pokoju lub resztki organiczne. Może to być spowodowane przedostawaniem się soków drzewnych na okna i wilgoci w pęknięciach, co może prowadzić do rozwoju pleśni.

Jak usunąć zapach pleśni?

Istnieje kilka sposobów na usunięcie zapachu pleśni w Twoim domu. Podzielimy się krokami, aby usunąć zapach pleśni.

Wcześniej jednak zachęcamy, aby najpierw dowiedzieć się, skąd pochodzi zapach pleśni. W przeciwnym razie metody usuwania mogą nie działać lub mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Ponadto zalecamy sprawdzenie pokoju pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez wodę, ponieważ może to pozostać niewykryte i prowadzić do przyszłego rozwoju grzybów, nawet po usunięciu pleśni.

Na koniec załóż odzież ochronną podczas pracy nad procesem usuwania pleśni, ponieważ narażenie na nią może wywołać alergie skórne lub problemy z oddychaniem.

Krok 1. Umyj obiekt

Jeśli znalazłeś przyczynę problemu z pleśnią, umyj go. Jeśli źródłem zapachu pleśni są ubrania, uruchom je w pralce.

Sprawdź swoje rzeczy pod kątem oznak wzrostu pleśni, a następnie odpowiednio je umyj. Jeśli nie są kruche, dodaj do prania wybielacz.

Jeśli tak, użyj sody oczyszczonej. Umyj go trzy razy, po pierwsze, aby go wyczyścić, po drugie, aby usunąć zapach pleśni, a po trzecie, aby dokładnie usunąć nieprzyjemny zapach.

Krok 2. Wysuszyć

Po umyciu zabrudzonych rzeczy wysusz je w naturalny sposób. Zawieś rzeczy na sznurku, aby je wywietrzyć.

Ten krok jest również pomocny w zabijaniu pozostałych zarodników pleśni na przedmiocie.

Krok 3. Zajmij się większymi przedmiotami

Ponieważ pleśń szybko się rozprzestrzenia, istnieje prawdopodobieństwo, że dostała się na większe przedmioty, których nie można prać w pralce. W tej sytuacji wszystko wyczyść.

Użyj wody z wybielaczem, a następnie wytrzyj wszystko. Jest to szczególnie polecane do pomieszczeń z przylegającymi łazienkami.

Pierz zasłony, dywaniki, wszystko co zostało zagrzybione.

Krok 4. Napraw szkody spowodowane przez wodę

Jak wspomniano powyżej, uszkodzenia wodne są główną przyczyną rozwoju pleśni. Dlatego sprawdź, czy nie ma uszkodzeń spowodowanych przez wodę lub pozostaw to ekspertowi; to zależy od Ciebie.

Jeśli możesz poświęcić trochę na formalną inspekcję szkód spowodowanych przez wodę, zdecydowanie to zalecamy, aby nie przegapić żadnych problemów związanych z uszkodzeniem przez wodę.

Krok 5. Użyj osuszacza

Osuszacze zapobiegają rozwojowi pleśni w przyszłości, utrzymując poziom wilgoci na rozsądnym poziomie. Uważaj jednak na wilgoć, którą zbiera i od czasu do czasu opróżniaj ją.

Krok 6. Wymień nieprzyjemny zapach

Po pozbyciu się problemu pleśni i towarzyszącego mu zapachu, spróbuj użyć pożeraczy zapachów. Możesz użyć Febreze lub Downy Unstoppables, aby usunąć zapach pleśni i zastąpić go świeższym.

Krok 7. Wymień uszkodzone elementy

Ponieważ nie wszystkie przedmioty będą możliwe do odzyskania po problemie z grzybami, przygotuj się na ich wymianę. Jednym z przykładów może być zastąpienie zgniłych szafek lub ręczników, które zostały całkowicie zakażone pleśnią.

Wniosek

Odpowiedź na pytanie związane z grzybami „dlaczego mój pokój pachnie pleśnią” jest taka, że ​​może w nim panować pleśń. Mam nadzieję, że wziąłeś zapach wilgotnych skarpet jako ostrzeżenie i zająłeś się nim.