Dlaczego mój piec na drewno dymi w domu? 4 najlepsze powody!

Możesz się zastanawiać i pytać: dlaczego mój piec na drewno dymi w domu? Może to wynikać z tego, że ogień był od początku słabo rozpalony lub z innych powodów.

Rzecz w tym, że przy rozpalaniu ogniska kluczowy jest start. Po zapaleniu płomień musi trwać nieprzerwanie. Jeśli jednak po zapaleniu pojawiły się problemy, wytworzy się zbyt dużo dymu. W przeciwnym razie ogień przechwyci paliwo i szybko przepali drewno. Poza słabym początkiem mogą istnieć inne powody, które mogą prowadzić do problemu z dymem.

Dlaczego mój piec na drewno dymi w domu? 4 najlepsze powody!

Co więcej, Twój piec na drewno może dymić, gdy jest nadmierna wilgoć, gdy drewno lub piec jest zimny lub gdy brak jest przepływu powietrza. Więc bez zbędnych ceregieli, czytajmy dalej!

Powody, dla których piec na drewno dymi w domu

W tej części zbadamy problemy prowadzące do nadmiernego dymu w domu podczas korzystania z pieca na drewno. Oczywiście mogą istnieć inne przyczyny tego problemu, ale omówimy cztery najczęstsze przyczyny. Dlaczego więc mój piec na drewno dymi w domu? Oto następujące:

#1. Nadmierna wilgoć

W lesie jest za dużo wody. Wilgoć spalanego drewna jest główną przyczyną dymu z pieca opalanego drewnem. Dlatego przed rozpaleniem ognia upewnij się, że drewno jest całkowicie suche. Używanie świeżo ściętego drewna do ognia może stwarzać problemy ze względu na wysoki poziom wilgoci. Drewno musi być suszone przez pewien czas (proces zwany sezonowaniem) przed wyeliminowaniem tego problemu.

Używanie pieca do spalania wilgotnego drewna ma tę wadę, że wytwarza więcej dymu. Po pierwsze, musisz spalić wilgoć w drewnie, aby ogień mógł skutecznie generować ciepło i spalać drewno. Po drugie, zwiększenie wilgotności drewna utrudnia rozpalanie ognia.

Więcej dymu powstaje, gdy drewno jest spalane nieefektywnie, na przykład, gdy jest zbyt wilgotne. Jednak piece opalane drewnem wytwarzają niewielką ilość dymu, gdy są używane zgodnie z przeznaczeniem.

Podczas spalania drewna, które zostało „dobrze wysezonowane” lub „suszone w piecu”, konieczne jest szukanie dużej ilości dymu. Terminy te zazwyczaj odnoszą się do drewna, które było suszone wystarczająco długo, aby można je było wykorzystać w ogniu. Jeśli chcesz wiedzieć, ile wilgoci jest w twoim drewnie, pomocne mogą być mierniki wilgotności. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, utrzymuj wilgotność poniżej 20%. Drewno o mniejszej wilgotności spala się szybciej i wytwarza mniej dymu.

#2. Zimne drewno

Tlenie się może być spowodowane nieogrzewanym piecem lub zbyt zimnym drewnem. Jeśli drewno jest zimne, rozgrzanie do wybuchowej temperatury zajmie więcej czasu. Ponieważ drewno nie pali się efektywnie, ogień będzie dymił. Kiedy przychodzi czas na uruchomienie pieców, drewno z magazynu na zewnątrz sprowadzamy o dzień lub dwa wcześniej.

Trzymamy nasze drewno w skrzynce w pobliżu pieca i przynosząc je z zimna pozwala na ogrzanie się do temperatury pokojowej. Spala się wydajniej i wytwarza mniej dymu, gdy drewno jest wprowadzane do pieca, gdy ma temperaturę zbliżoną do pokojowej.

Możesz chcieć wiedzieć, gdzie kupić pelety do pieca na drewno i gdzie kupić drewno do pieca opalanego drewnem.

#3. Piec na zimne drewno

Piec na zimne drewno może wytwarzać dym z ognia. Każdy dym, który wydostaje się z tlącego się ognia, jest wciągany do pomieszczenia przez zimne powietrze zatrzymywane w piecu. Mniej świeżego powietrza dotrze do ognia, jeśli układ wydechowy Twojego pieca nie działa prawidłowo.

Bez tlenu ogień tli się i nie spala drewna, co skutecznie powoduje dym. W rezultacie zwykle zostawiamy otwarte drzwi na chwilę przed rozpaleniem ognia w naszym piecu na drewno. Zamknięcie drzwiczek kuchenki sprawia, że ​​jest chłodniej, ponieważ jest oddzielona od reszty domu.

Możesz zminimalizować zadymienie pieca, pozwalając piecowi rozgrzać się do temperatury pokojowej przed użyciem. Jednak nie jest łatwo nadążyć za projektem. Ponadto korzystanie z kuchenki o słabym ciągu nie spowoduje usunięcia gazów odlotowych i zadymienia komina z domu.

Kiedy ciepło płomieni jest dostarczane, ciepłe powietrze unosi się i pomaga usunąć zimne powietrze nagromadzone w kominie. Uruchom piec, gdy tylko zobaczysz, że przewód kominowy wypełnia się dymem z palących się gazet. Oto najlepszy sposób na rozpalenie ognia w piecu na drewno.

#4. Brak przepływu powietrza

Niewystarczająca ilość tlenu może spowodować wygaszenie ognia przed całkowitym spaleniem drewna w piecu. Jeśli otwory wentylacyjne pieca są zamknięte lub niewystarczająco otwarte, może brakować tlenu. Otwórz wszystkie otwory wentylacyjne w swoim piecu na drewno przed rozpaleniem ognia. Nie zamykaj drzwi i okien, dopóki ogień nie pochłonie całego drewna.

Dodawaj coraz większe polana do ognia, ponieważ zużywa on najmniejsze kawałki drewna, aby zwiększyć moc cieplną. Zamknij otwory wentylacyjne, aż ogień całkowicie przepali drewno, nie tląc się ani nie wytwarzając dymu, aby jak najlepiej wykorzystać ogień. Możesz przeczytać, jak zmniejszyć zapach drewna w piecu na drewno.

Wniosek

Masz to! To są standardowe odpowiedzi na pytanie: dlaczego mój piec na drewno dymi w domu. Ponieważ jesteś już świadomy problemu, możesz zrobić rzeczy, aby na pewno ich uniknąć. Przeczytaj powiązane artykuły; wiedzieć, jak palić węgiel w piecu opalanym drewnem.