Dlaczego mój kot liże mój koc? 3 potencjalne powody

Jeśli zawsze zastanawiasz się, dlaczego mój kot liże mój koc, porozmawiamy o potencjalnych przyczynach, dobrych i złych. Nie panikuj, ponieważ nawet potencjalne problemy zdrowotne związane z tym zachowaniem są nadal możliwe do opanowania, szczególnie z pomocą weterynarza. Oprócz firan, nasze koce są również narażone na tak wiele uwagi naszych sympatycznych kotów.

Twój kot może tylko okazywać uczucia lub może wyczuć coś kusząco na kocu. Jednak lizanie koca może również oznaczać, że twój kot wykazuje oznaki pica. W niektórych przypadkach kot może być niespokojny.

Dlaczego mój kot liże mój koc? 3 potencjalne powody

Dlaczego koty liżą koce?

Są różne powody, dla których Twój kot wydaje się stale lizać Twój koc. Jako właściciel powinieneś szybko zauważyć zachowania, które wydają się zbyt dalekie od zwykłych nawyków Twojego kota. Najlepiej poprosić weterynarza o złagodzenie zmartwień, ale oto trzy potencjalne powody, dla których koty angażują się w takie zachowanie.

Nie ma się czym martwić!

Zanim od razu założymy, że Twój kot jest chory, lizanie koca może być tylko jego sposobem na wyrażenie szczęścia. Niektóre rasy kotów, takie jak tonkijskie i syjamskie, są jeszcze bardziej podatne na ssanie i ugniatanie koca. Najczęściej twój futrzany przyjaciel może tylko domagać się koca lub czuje się szczęśliwy i zrelaksowany, zwłaszcza gdy mruczy.

Brudny koc

Omówmy teraz trzy potencjalne powody, dla których twój kot liże koc, jeśli zachowanie wydaje się nieoczekiwane. Najpierw zadaj sobie pytanie, czy koc jest czysty. Mogłeś coś na nią wylać i zmienić jego zapach i smak.

Niektóre pokarmy i napoje wabią koty, ponieważ rozlanie ich na koc może często spowodować, że Twój kot poliza koc. Rozwiązanie jest tak proste, jak czyszczenie koca, aby usunąć zapach, który przyciąga do niego Twojego zwierzaka. Co jednak, jeśli twój koc jest czysty, a kot nadal go liże?

Pica

Zaburzeniem, które występuje również u zwierząt domowych, jest pica. Ten stan przedstawia się jako chęć zjedzenia niejadalnych przedmiotów, w tym koców. Twój zwierzak może żuć ten niejadalny przedmiot z powodu niedoboru w jego diecie, więc upewnij się, że masz go wcześniej zbadany i wyleczony.

Zawsze sprawdzaj swojego kota, czy jego nawyki lizania sprowadzają się do jedzenia samego koca. Pamiętaj, że ten produkt jest niestrawny i może powodować niedrożność jelit. Twój weterynarz powinien pomóc Ci znaleźć rozwiązanie w leczeniu pica.

Niespokojne i kompulsywne nawyki

Trzecim powodem, dla którego kot liże koc, są zachowania lękowe i kompulsywne. Na przykład Twój kot może czuć się zestresowany, przystosowując się do nowego środowiska, lub doświadczył zmiany rutyny. Aby złagodzić dyskomfort, kot może spróbować lizać lub pielęgnować siebie i inne przedmioty, takie jak koce.

Aby Twój kot czuł się bardziej zrelaksowany, upewnij się, że poświęcasz mu uwagę i trzymasz się harmonogramu. Twój weterynarz może również przepisać leki zmniejszające lęk i kompulsywne lizanie. Dodatkowo wypróbuj ćwiczenia redukujące stres, aby pomóc twojemu futrzanemu przyjacielowi dostosować się.

Dlaczego mój kot liże tkaninę?

Lizanie jest zazwyczaj normalnym zachowaniem kotów, ponieważ lubią się pielęgnować. Jednak może to wydawać się dziwne, jeśli zauważysz obsesję swojego kota na punkcie tkaniny. Może to być koc lub ubranie, które ciągle liże.

Smaczny materiał, znudzony lub zestresowany kot, pica

Aby zrozumieć przyczynę tego nawyku, możesz przypomnieć sobie trzy omówione powody. Tkanina może mieć wyjątkowy smak lub zapach, który Twój kot wydaje się kochać, a może tylko jest znudzony lub nawet zestresowany. Chociaż nie jest to tak powszechne, lizanie tkaniny może również oznaczać pica z powodu braku równowagi żywieniowej.

Jak powstrzymać mojego kota przed lizaniem koców?

Oprócz wizyty w klinice, możesz ograniczyć dostęp swojego futrzanego kumpla do wszystkich przedmiotów z tkaniny w gospodarstwie domowym. Możesz również dostarczyć zabawki, które mogą ograniczyć nawyki lizania i nudę kota. Jeśli wszystko inne zawiedzie, istnieją przyjazne dla zwierząt środki odstraszające smak, które zniechęcają do lizania tkaniny.

Trenuj swojego kota z pozytywnym wzmocnieniem

Czy wiesz, że pozytywne wzmocnienie może również pomóc powstrzymać kota przed lizaniem koca? Nie tylko rozwiąże to zachowanie, ale także wytrenuje Twojego kota, aby zachowywał się bardziej w przyjemny sposób. Głównym celem jest nagradzanie kota, gdy robi coś, co chcesz (np. nie liże koca).

Nagradzaj kota smakołykiem lub czułością natychmiast, gdy wykona pożądaną czynność, aby pomóc mu zrozumieć, że to z powodu tego działania. Być może to po tym, jak wskoczył do łóżka i położył się bez lizania koca. Pamiętaj jednak, że nie musisz fizycznie karać ani krzyczeć na swojego kota, ponieważ nie uczy go to niczego poza strachem lub niepewnością.

Wniosek

Podsumowując, nikt nie zna Twojego kota lepiej niż Ty. Odpowiedź na pytanie, dlaczego mój kot liże mój koc, może być czymś powszechnym lub niezwykłym. Być może twój kot jest tylko szczęśliwy lub zrelaksowany, ale lizanie może również oznaczać niepokój, pica, a nawet coś na kocu, co dobrze smakuje i pachnie.

Zawsze regularnie przyprowadzaj kota do weterynarza, aby jak najszybciej złagodzić swoje zmartwienia i rozwiązać potencjalne problemy.