Dlaczego mój koc szydełkowy nie jest prosty?

Jeśli często zastanawiasz się, dlaczego mój szydełkowy koc nie jest prosty, możesz przeoczyć swoje szwy. Może to oznaczać nieprawidłową liczbę ściegów w rzędzie lub pomyłkę w ułożeniu pierwszego ściegu. Wszystkie pytania i frustracje, takie jak dlaczego mój koc szydełkowy zakrzywia się lub dlaczego mój falisty koc szydełkowy nadal są powszechnymi problemami, nie bij się.

Poniżej wyjaśnimy, jak pozornie proste błędy mogą wpłynąć na wykończenie Twojego koca. Po tym artykule możesz również przeczytać nasz przewodnik dotyczący naprawiania nierównych koców szydełkowych.

Dlaczego mój koc szydełkowy nie jest prosty?

Dlaczego mój szydełkowy koc nie jest prosty: to błąd, którego należy unikać

Nierówny, falisty lub zakrzywiony koc szydełkowy zazwyczaj jest wynikiem błędów w ściegach. W szczególności możesz nie liczyć ściegów, które przerabiasz w jednym rzędzie. Więc najlepszym sposobem na rozwiązanie szydełkowego koca, który nie chce się wyprostować, jest po prostu policzenie ściegów, aby sprawdzić, czy masz prawidłową liczbę dla każdego rzędu.

Innym błędem dotyczącym oczek jest sytuacja, gdy umieszczasz pierwszy ścieg w niewłaściwym miejscu. Zawsze sprawdzaj położenie, ponieważ nawet umieszczenie go u podstawy łańcucha obracającego spowoduje nierówny koc. Niektórzy ludzie mają również tendencję do przypadkowego pominięcia ostatniego ściegu, więc użyj znacznika ściegu, aby zachować prosty koc.

Dlaczego mój szydełkowy koc jest krzywy?

Niewłaściwe rozmieszczenie ściegów

Jeśli policzysz oczka i użyjesz markera, powinieneś łatwo uniknąć nierównego lub pofalowanego koca. Jeśli jednak zauważysz, że koc szydełkowy jest dość krzywy, możesz mieć dwa oczka w tym samym miejscu. Jeśli nie, prawdopodobnie umieściłeś ścieg w przestrzeni między ściegiem a innym z rzędu poniżej.

Szczeliny na ściegach brzegowych

Nie wszystkie krzywe koce szydełkowe są od razu widoczne, ale zauważysz przerwę z boku między każdym ściegiem brzegowym. Wynika to z braku pierwszego oczka w rzędzie, ponieważ jego miejsce zajmuje łańcuszek obrotowy. Możesz zrobić wydłużony łańcuch, który zlikwiduje przerwę, ponieważ będzie grubszy i wyższy.

Niespójne napięcie

Nierówne napięcie tworzy nierówne koce. Powinieneś zachować takie samo napięcie w całym kocu szydełkowym, ponieważ odchylenie doprowadzi do postrzępionych krawędzi nawet w jednym rzędzie. Niektóre ściegi będą wyglądać na zbyt luźne lub zbyt ciasne, więc odpowiednio je dostosuj.

Dlaczego mój szydełkowy koc jest mniejszy?

Niewłaściwa liczba ściegów

Sprawdzanie ściegów podczas pracy na kocu szydełkowym nie tylko gwarantuje, że kończy się prostymi krawędziami. Otrzymasz również odpowiedni rozmiar, jakiego oczekujesz na koc. Jeśli się nad tym zastanowić, pominięcie choćby jednego oczka z rzędu spowoduje, że szydełko będzie mniejsze.

Nieregularne ściegi i napięcie

Ćwicz sprawdzanie i liczenie ściegów dla każdego rzędu, abyś nie musiał cofać swojej pracy, gdy jest mała lub nierówna. Dodatkowo należy zachować spójność w rozmiarach i naprężeniu ściegów, aby uniknąć zmian w rozmiarze końcowym. I na koniec pamiętaj, że pomijanie pierwszego oczka, ponieważ jego miejsce zajmuje łańcuszek, nie dotyczy pojedynczego szydełka.

Jak szydełkować gładkie krawędzie

Pamiętając o błędach szydełkowania i o tym, jak ich uniknąć, należy zadbać o to, aby krawędź koca była gładka i prosta. Możesz jednak również szydełkować prostą krawędź używając ściegu początkowego bez łańcuszka, aby zastąpić łańcuszek do obracania. Ta prosta technika ma zastosowanie, jeśli wzór koca nie wymaga liczenia łańcuszka jako oczka lub przerobiłeś pierwsze oczko rzędu w to samo oczko, z którego pochodzi łańcuszek.

Jak wykończyć brzeg szydełkowego koca?

Istnieje wiele opcji ściegu szydełkowego do wykańczania i wykańczania koca szydełkowego. Jeśli dopiero uczysz się wykańczać brzegi koca szydełkowego lub zakładać obramowanie koca szydełkowego, zalecamy stosowanie pojedynczych ściegów szydełkowych. Możesz również wykonać prostą prostą ramkę, używając ściegów łańcuszkowych lub ściegów poślizgowych, w zależności od pożądanego wyglądu i funkcjonalności krawędzi.

Jak utrzymać prosty łańcuszek na szydełku?

Czy kiedykolwiek denerwujesz się szydełkowaniem i zastanawiasz się, jak powstrzymać skręcanie łańcuszka szydełkowego? Niektóre wzory wymagają bardzo długiego łańcuszka, ale musisz go powtórzyć, jeśli łańcuszek się skręci. Dobrą wiadomością jest to, że możesz natychmiast zatrzymać skręcanie, zabezpieczając pierwszy łańcuch.

Zrób co najmniej dziesięć łańcuchów i zdejmij pętlę roboczą z haczyka. Włóż haczyk w pierwszy łańcuszek przed ponownym włożeniem go w pętlę roboczą. Szydełkuj jak zwykle i nie musisz się martwić o skręcenie łańcuszka, ponieważ pierwszy łańcuszek jest przymocowany do haczyka.

Wniosek

Istnieje wiele sposobów na naprawienie nierównego koca szydełkowego. Ale najpierw musisz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mój szydełkowy kocyk nie jest prosty. Krótkim podsumowaniem tego przewodnika jest liczba i rozmieszczenie szwów, które są przyczyną falistych i nierównych koców szydełkowych.

Jaki jest główny wynos? Sprawdzenie szwów oszczędzi Ci kłopotów z przerabianiem koca. Jeśli unikniesz problemów ze ściegami, możesz upewnić się, że koc będzie równy i wykończony w oczekiwanym rozmiarze.