Dlaczego mój dom pachnie jak pleśń (plus łatwe wskazówki dotyczące usuwania)

Najbardziej praktyczną odpowiedzią na pytanie „dlaczego mój dom pachnie pleśnią” jest oczywiście obecność pleśni. Wszędzie tam, gdzie występuje pleśń, obecne są również lotne związki organiczne drobnoustrojów.

Zagłębimy się w to, czym jest pleśń i jej związek z drobnoustrojowymi lotnymi związkami organicznymi. Co więcej, powinieneś również dowiedzieć się, jak rozpoznać zapach pleśni i co się stanie, jeśli przypadkowo go wdychasz.

Dlaczego mój dom pachnie jak pleśń (plus łatwe wskazówki dotyczące usuwania)

Na koniec otrzymasz pomocny przewodnik, jak usunąć obrzydliwy zapach stęchlizny z domu, a także potrzebne materiały. Teraz przygotuj się!

Wszystko o pleśni

Jedną z głównych przyczyn stęchłego zapachu w domu jest obecność pleśni. Niemniej jednak nie ogranicza się do tego; może to być również spowodowane słabą wentylacją, rozlanymi napojami lub dymem papierosowym.

Skupimy się na głównym — obecności pleśni w tym poście. Warto o tym mówić, ponieważ wielu właścicieli domów ma tendencję do zapominania, a niektórzy po prostu o tym nie wiedzą.

Więc wiesz, pleśń różni się od pleśni, ale oba potrzebują wilgoci i wilgoci do wzrostu. Jeśli Twój dom jest zawsze wilgotny i ma wysoki poziom wilgoci, jest podatny na pleśń i pleśń.

Pleśń może zaatakować każdy obszar domu, nawet w łazienkach. Dlatego niektórzy właściciele domów często pytają: „dlaczego moja łazienka pachnie jak pleśń?”

Nawet w piwnicach może rosnąć pleśń. Sprawdź ten artykuł, jeśli zmagasz się z tym, jak pozbyć się zapachu pleśni z piwnicy.

Aby zakończyć wszystko na raz, powiemy Ci, dlaczego pleśń powoduje tak stęchły zapach.

Mikrobiologiczne lotne związki organiczne

MLZO lub drobnoustrojowe lotne związki organiczne powstają w wyniku metabolizmu niektórych organizmów, takich jak pleśń i pleśń. Składa się z ponad 200 związków.

MLZO to związki, które powodują wyraźny zapach pleśni. Gdy pleśń stale się rozrasta, trwa również produkcja zapachu.

Jak odróżnić zapach pleśni?

W przeciwieństwie do typowych zapachów domowych, domy zarośnięte pleśnią nie są przyjemne. Pleśń powoduje silny zapach, który często przypomina zapach gnijącego drewna lub mokrych skarpet.

Zapach pleśni wyróżnia się wilgocią, stęchlizną i ostrym zapachem. Zwróć uwagę na te opisy, aby określić, czy Twój dom ma problemy z pleśnią.

Jeśli niestety poczujesz zapach stęchlizny w swoim domu, natychmiast sprawdź, czy nie ma widocznych przecieków. Należy również sprawdzić, czy nie ma przebarwień wody.

Co się stanie, jeśli poczuję pleśni?

Mikrobiologiczne lotne związki organiczne powodują, że pleśń staje się niebezpieczna dla zdrowia podczas wdychania. Niektóre krótkoterminowe wskaźniki, że byłeś narażony na pleśń, są następujące:

 • Zawroty głowy
 • Podrażnienie nosa
 • Zmęczenie
 • Ból głowy
 • Mdłości
 • Podrażnienie skóry

Jeśli masz jakiekolwiek choroby układu oddechowego lub masz alergie, powinieneś uważać i być bardziej świadomym pleśni!

Materiały potrzebne do usunięcia stęchłego zapachu

 • Roztwór czyszczący
 • Maska na twarz i rękawiczki
 • Szczotka lub stara szczoteczka do zębów
 • Szmaty
 • Ciepła woda
 • Środek odkażający
 • Jak usunąć stęchły zapach?

  Oto cztery proste kroki w usuwaniu zapachu pleśni. Zwróć uwagę, że wszystkie kroki mają zastosowanie, jeśli pleśń jest widoczna.

  Krok 1. Znajdź źródło

  Pleśń potrzebuje wilgoci do wzrostu; dlatego sprawdź obszary w domu, które są zawsze mokre. Wskazane jest oględziny całego miejsca, aby nie pozostawić śladów pleśni.

  Krok 2. Przygotowanie

  Ten krok jest podzielony na dwie kategorie. Pierwsza to przygotowanie się, druga to przygotowanie potrzebnych materiałów.

  Przygotowanie się oznacza noszenie sprzętu ochronnego, takiego jak rękawiczki i maska ​​na twarz. Pamiętaj, nie zbliżaj się do pleśni.

  W przypadku materiałów przygotuj roztwór czyszczący i pędzel; wystarczy nawet stara szczoteczka do zębów. Roztwór czyszczący to mieszanina ciepłej wody i wybielacza.

  Krok 3. Nakładanie i szorowanie

  Za pomocą pędzla nałóż mieszankę na zainfekowany obszar pleśnią. Następnie energicznie wyszoruj, aby upewnić się, że cały pleśń zostanie usunięty.

  Krok 4. Odkaż i wysusz

  Po usunięciu pleśni należy zmyć obszar wodą. Zastosuj również środki dezynfekujące, aby uniknąć dalszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli masz dziecko w domu.

  Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że osuszysz obszar za pomocą szmat. Utrzymuj każdy obszar w suchym miejscu tak bardzo, jak to możliwe, aby zapobiec kolejnemu wzrostowi pleśni.

  Wniosek

  Dowiedziałeś się o lotnych związkach organicznych drobnoustrojów i o ich połączeniu z pleśnią. Dowiedziałeś się również, jak pleśni pachnie w domu i jak wpłynie na twoje zdrowie, jeśli go wdychasz.

  Nie masz już czasu na zastanawianie się nad pytaniem „dlaczego mój dom pachnie jak pleśń”. Zamiast tego zacznij działać i jak najszybciej usuń zapach pleśni.

  Tyle czasu spędziliśmy w naszym domu; dla niektórych jest to ich przystań. Nie pozwól, aby został zaatakowany przez pleśń i cierpiał z powodu tego nieprzyjemnego zapachu.

  Postaw na zdrowie swojej i swojej rodziny!