Dlaczego maliny pleśnieją tak szybko? 6 powodów, na które warto zwrócić uwagę

Masz dość pleśni w świeżo kupionych malinach? Czy zawsze zadawałeś sobie pytanie, dlaczego maliny tak szybko pleśnieją?

Jeśli tak, najprostszą odpowiedzią jest to, że wszystkie niezbędne elementy do rozwoju pleśni w malinach są prawdopodobnie obecne w Twojej kuchni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego maliny szybko pleśnieją.

Dlaczego maliny pleśnieją tak szybko? 6 powodów

Jak długo trwają maliny przed spleśnieniem?

Maliny zwykle utrzymują się przez 1 dzień w temperaturze pokojowej, zanim pojawią się pleśnie. Przechowywane w lodówce mogą wytrzymać do 3 dni.

Powody, dla których maliny pleśń tak szybko

Pleśnie to grzyby z zarodnikami, które można znaleźć prawie wszędzie w środowisku. Szybko rosną w miękkich owocach, takich jak maliny, dzięki sześciu sprzyjającym warunkom.

Te sześć warunków jest znanych w przemyśle spożywczym z powodu ich mnemonicznego FATTOM — żywność, kwasowość, czas, temperatura, tlen i wilgoć.

1. Jedzenie

Maliny są bogate w składniki odżywcze, które pleśnie mogą wykorzystać jako źródło pożywienia do ich wzrostu. Ze względu na cienką skórkę, maliny łatwo ulegają uszkodzeniu, narażając ich miąższ i soki na zarodniki pleśni w powietrzu.

2. Kwasowość

Pleśnie rozwijają się w szerokim zakresie pH. Nawet przy kwaśnym pH 3,2-3,6, typowym dla malin, pleśń może nadal się rozmnażać.

3. Czas

Kiedy maliny są zbyt długo pozostawiane na blacie kuchennym, istnieje prawdopodobieństwo, że zarodniki pleśni nieodłącznie obecne w owocach w momencie zakupu urosną, tworząc niewyraźny wygląd na powierzchni owoców.

4. Temperatura

Pleśnie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej. Maliny pozostawione w temperaturze pokojowej zaczną pleśnieć szybciej niż maliny przechowywane w chłodziarce lub zamrażarce.

Natychmiast umieść maliny w chłodniejszym środowisku, aby opóźnić psucie się i rozwój pleśni.

5. Tlen

Pleśnie potrzebują tlenu, aby przetrwać. Maliny wystawione na otwarte powietrze mają większe szanse na spleśnienie niż te zapakowane w pojemniku.

6. Wilgoć

Podobnie jak żywność, pleśnie potrzebują wody do wzrostu i przetrwania. Pleśń może przywierać i rosnąć na powierzchni malin, zwłaszcza jeśli jest wilgotna.

Jednocześnie maliny trzymane w wilgotnym środowisku mogą szybko rozwijać pleśń

Czy można jeść maliny z pleśnią?

Nie jest bezpiecznie jeść maliny z pleśnią. Nie powinieneś nawet dotykać spleśniałej maliny gołymi rękami.

Po zjedzeniu pleśnie mogą powodować reakcje alergiczne i choroby układu oddechowego. Ponadto pleśnie wytwarzają mikotoksyny, które są toksycznymi związkami, które mogą powodować choroby.

Natychmiast wrzuć maliny z widocznymi oznakami pleśni.

Jak zapobiec pleśnieniu malin?

Krok 1. Prawidłowo umyj maliny

Po zakupie w sklepie natychmiast umyj maliny czystą bieżącą wodą, aby usunąć brud, który mógł przylgnąć do owoców podczas przenoszenia.

Wyrzuć maliny, które są uszkodzone lub zepsute. Mogą również zepsuć inne elementy.

Ponadto, jeśli maliny są zapakowane w plastikową torbę lub pojemnik z klapką, należy je odpowiednio umyć i wyczyścić. Użyjesz go ponownie, gdy będziesz przechowywać maliny.

Krok 2. Namocz maliny w roztworze octu

W dużej misce przygotuj roztwór octu, łącząc 3 szklanki zimnej wody i 1 szklankę octu. Musisz użyć zimnej wody, aby zachować jędrność i świeżość malin.

Namocz maliny w roztworze octu na minutę. Upewnij się, że wszystkie powierzchnie owoców są pokryte.

Ocet ma właściwości przeciwgrzybicze, które mogą zabijać zarodniki pleśni na powierzchni owoców.

Krok 3. Spuść nadmiar wody

Osuszyć maliny czystym ręcznikiem papierowym. Upewnij się, że nadmiar wilgoci nie osadza się na powierzchni owoców.

Krok 4. Umieść maliny w oryginalnym pojemniku

Włóż maliny do ich oryginalnego pojemnika, który był wcześniej wyczyszczony. Nie zaleca się przechowywania malin w grubych, hermetycznych opakowaniach, ponieważ może to spowodować psucie się owoców i powstawanie nieprzyjemnych posmaków.

Upewnij się, że używasz czystych przyborów kuchennych podczas obsługi malin, aby uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego zarodnikami pleśni.

Oto przydatny artykuł na temat usuwania pleśni z przyborów kuchennych ze stali nierdzewnej.

Krok 5. Przechowywać w lodówce lub zamrażarce

W chłodniejszych warunkach pleśnie rosną wolniej. Maliny wystarczy przechowywać w lodówce o kilka razy dłużej niż w temperaturze pokojowej.

Jeśli chcesz, aby maliny przetrwały miesiące, najlepszą opcją jest ich zamrożenie. Mrożone maliny mogą przetrwać co najmniej sześć miesięcy.

Wniosek

Teraz znasz odpowiedzi, dlaczego maliny tak szybko pleśnieją. Teraz łatwiej jest zachować świeżość i bezpieczeństwo malin.

Sprawdź kolejny interesujący artykuł o tym, dlaczego truskawki pleśń i fajne sposoby ich przechowywania. Ogólnie rzecz biorąc, pleśń rośnie w owocach, takich jak maliny, z powodu czynników takich jak żywność, kwasowość, czas, temperatura, tlen i wilgoć.

Dlatego sposoby takie jak odpowiednie mycie, moczenie w roztworze octu, spuszczanie nadmiaru wody z powierzchni owoców, pakowanie w oryginalne opakowanie i przechowywanie w schłodzonych lub zamrożonych warunkach mogą zapobiec szybkiemu pleśnieniu malin. Te wskazówki mogą pomóc przedłużyć okres przydatności do spożycia malin i ograniczyć marnowanie żywności spowodowane ich psuciem się.