Dlaczego lodówka nie chłodzi? Poznaj wszystkie czynniki, które zdecydowanie powodują problemy!

Lodówki to sprzęt AGD i niejednokrotnie możemy spotkać się z pytaniem: dlaczego lodówka nie chłodzi? Cóż, wynika to z wadliwego działania niesprawdzonych części gadżetu. Jego artykuł da ci wyobrażenie o możliwych przyczynach i kilka wskazówek, jak je naprawić.

Lodówki istnieją wyłącznie w celu przechowywania przedmiotów, zwłaszcza łatwo psującej się żywności, w chłodzie, aby przedłużyć ich żywotność. Ponadto niska temperatura zamraża lub spowalnia składniki, które psują żywność. Tak więc, gdy jest wystawiona na określone warunki przez długi czas, żywność może zachować dłuższą niż zwykle żywotność.

Dlaczego Twoja lodówka nie chłodzi?

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których lodówka nie chłodzi. Może to być przyczyną drobnego problemu, na przykład niesprawdzenia niektórych funkcji. W najgorszym przypadku może to być spowodowane problemami z wewnętrznym sprzętem. Twoja lodówka nie chłodzi może być bezpośrednim sygnałem do jej wymiany. Nie bój się! Wkrótce się dowiesz z pomocą tego artykułu.

#1. Odłączony

Ilekroć w Twoim gadżecie jest coś niezwykłego, Twoim pierwszym odruchem jest sprawdzenie, czy jest podłączony. Podłączenie urządzenia elektrycznego jest jego głównym źródłem zasilania. Jeden błąd w połączeniu może uniemożliwić wydajną pracę lodówki.

Jeśli jest odłączony, podłącz przewód do gniazdka. Nie zapomnij również włączyć lodówki, jeśli Twoja wersja wymaga ręcznego dostępu.

#2. Problemy z termostatem

Jeśli nie wiesz, termostat kontroluje temperaturę twojej lodówki. Zwykle jest to małe, obracane pokrętło, które wyświetla różne liczby poziomów temperatury. Możesz zmienić warunki swojego gadżetu, przekręcając pokrętło na wybrany przez siebie poziom. W bardziej zaawansowanych modelach jest wyświetlany cyfrowo na nowoczesnym ekranie, na którym można kliknąć.

Oprócz wtyczki, termostat jest jednym z pierwszych miejsc, w których można sprawdzić problemy z temperaturą. Istnieje możliwość, że zapomnisz ustawić temperaturę lub ustawienie jest zbyt niskie, aby było to zauważalne. Jeśli tak, umieść go w wybranym przez siebie miejscu i voila! Problem rozwiązany.

Nie możemy również wykluczyć możliwości nieprawidłowego działania wtyczki sterującej. Mogą występować problemy z pokrętłami lub monitorami. Jeśli tak, wymień je na zgodny model. Możesz go przymocować samodzielnie lub zlecić to lokalnemu technikowi.

#3. Zatkane otwory wentylacyjne

Otwory wentylacyjne służą do wymiany ciepła między lodówką a otoczeniem. Ciepło wytwarzane przez ref podczas użytkowania jest wydalane, aby umożliwić ciągły przepływ chłodnego powietrza. Jeśli nie zostanie to zrobione prawidłowo, gorące powietrze będzie gromadzić się w środku, a nie ma miejsca na wytwarzanie niskich temperatur.

Dlatego nagłą awarię produkcji zimna można przypisać brakowi uwolnienia ciepła. Wentylacja mogła zgromadzić dużą ilość kurzu, który ją zablokował. Istnieje również możliwość przypadkowego zablokowania go przez inne obiekty. W każdym razie otwory wentylacyjne powinny pozostać otwarte. Wszystko, co mogło go zakryć, należy natychmiast usunąć.

Szybkie przypomnienie! To rozwiązanie może nie zadziałać natychmiast, ponieważ nagromadzone powietrze nadal wymaga całkowitego wypuszczenia. Jednakże, gdy blokujący obiekt zostanie usunięty, daj mu kilka minut i powinno być znowu dobrze.

#4. Zablokowane cewki

Inną cechą odprowadzającą ciepło z wnętrza lodówki jest wężownica. Cewki odpowiedzialne są za uwalnianie wysokich temperatur i znajdują się za lodówką lub na dnie. Części te są odsłonięte, co czyni je bardziej podatnymi na gromadzenie się kurzu. Regularna konserwacja jest koniecznością, ponieważ zatykanie może wpłynąć na jego skuteczność w odprowadzaniu ciepła. Dowiedz się, jak uniknąć naprawy lodówki.

Nieważne, odkurz cewki, najlepiej za pomocą odkurzacza w celu dokładnego oczyszczenia.

#5. Problemy z wentylatorem skraplacza

Wentylator skraplacza pomaga w regulacji temperatury wewnątrz urządzenia. Chroni wewnętrzny sprzęt, taki jak sprężarka, przed przegrzaniem i ewentualnym uszkodzeniem. Nie wspominając już o tym, że nadmiar wody wytwarzany przez gadżet jest suszony przez wentylator, zapobiegając dalszemu gromadzeniu się.

Jeśli coś utknęło wewnątrz wentylatora lub między jego klapkami, delikatnie je wyjmij i ręcznie powoli obróć wentylator, aby pomóc mu odzyskać prędkość. Jeśli przyczyną problemu jest brud, wyczyść go ręcznie szmatką. Przeczytaj, jak czyścić wężownice klimatyzatorów przenośnych!

Jeżeli te procedury zostały wykonane, a komponent nadal nie działa normalnie, spróbuj zlecić sprawdzenie przez profesjonalistę.

#6. Wentylator parownika jest uszkodzony

Awarie w wentylatorze parownika mogą być wykryte przez w pełni działającą sprężarkę, która w jakiś sposób nie wytwarza chłodnego powietrza. Ci fani wydają również dziwne dźwięki, które mogą ostrzegać o problemach. Wentylator parownika odpowiada za ciągły dopływ powietrza wewnątrz gadżetu. Podczas gdy skraplacz oddaje ciepło, wytwarza zimno. Dowiedz się, jak rozwiązać problemy z lodówką

W przypadku zepsutych parowników jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest ich wymiana. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, poproś o pomoc profesjonalistę. Jeśli jesteś w stanie, bądź ekspertem od majsterkowania! To może być pouczające doświadczenie. Jednak nadal wskazane jest posiadanie profesjonalisty, aby uniknąć pogorszenia warunków.

Wniosek

Jedzenie jest życiem! Ale wiedza o tym, jak je przechowywać, zmieni twoje życie. Lodówki dają nam dużo czasu na cieszenie się jedzeniem i muszą pozostać skuteczne. Jeśli nie wiesz, dlaczego lodówka nie chłodzi, to z powodu problemów z zewnętrznymi i wewnętrznymi komponentami, które mogły mieć uszkodzone części lub pewne rzeczy utrudniające jej działanie. Dowiedz się więcej o swojej lodówce, czytając, ile watów należy uruchomić w lodówce.