DIY 101: Jak usunąć pleśń z ubrań za pomocą sody oczyszczonej?

Wiedza o tym, jak usunąć pleśń z ubrań za pomocą sody oczyszczonej, pozwala uratować ukochane koszule i sukienki bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z wodą, aby uzyskać pastę do szorowania lub dodać ją do cyklu prania.

Nauczenie się tego pozwala szybko usunąć obrzydliwe plamy pleśni z ubrań przy użyciu materiałów, które już masz w domu. Kontynuuj czytanie, aby poznać właściwe kroki i wszystko inne, co należy wiedzieć o używaniu sody oczyszczonej do usuwania pleśni.

DIY 101: Jak usunąć pleśń z ubrań za pomocą sody oczyszczonej?

Ważne rzeczy do zrobienia, gdy twoja odzież ma pleśń

Kiedy widzisz, że twoje ubrania mają pleśń, musisz działać szybko. Najpierw weź wszystkie ubrania z pleśnią i umieść je na słońcu, aby usunąć wilgoć i zabić grzyby.

Gdy ubrania wyschną, możesz użyć sody oczyszczonej, aby zabić pozostałą pleśń i usunąć plamy. Możesz również użyć octu i wybielacza. Jednak najlepiej byłoby nie mieszać tych dwóch, ponieważ mogą tworzyć toksyczne opary.

Po potraktowaniu plastrów pleśni sodą oczyszczoną, należy dwukrotnie wyprać i wysuszyć ubrania. Pierz ubrania gorącą wodą lub użyj ustawienia dezynfekcji w pralce. Gorąca woda pomoże usunąć wszystkie pozostałe zarodniki.

Jednak, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni, będziesz musiał posprzątać swoją szafę. Należy jak najszybciej znaleźć źródło wilgoci i naprawić.

Jeśli nie ma wycieków, ale powietrze jest wilgotne, przydadzą się osuszacze. Po naprawieniu przecieków i źródeł wilgoci można wyczyścić i zdezynfekować obszar za pomocą pasty wykonanej z sody oczyszczonej i wody lub octu w sprayu.

Usuwanie plam z pleśni z ubrań za pomocą sody oczyszczonej

Najlepiej nosić sprzęt ochronny, taki jak okulary, rękawiczki i maski na twarz podczas czyszczenia pleśni i pleśni z ubrań. Czyniąc to, uchronisz się przed szkodliwymi skutkami, jakie mogą wywołać zarodniki.

Gdy będziesz gotowy, możesz użyć sody oczyszczonej na dwa różne sposoby.

Metoda nr 1. Tworzenie pasty

Do metody pasty będziesz potrzebować starej szczoteczki do zębów, gorącej wody i ćwierć szklanki sody oczyszczonej. Wymieszaj ćwierć szklanki wody z sodą oczyszczoną, aby uzyskać gęstą pastę i nałóż ją bezpośrednio na plastry formy.

Używając starej szczoteczki do zębów, delikatnie wyszoruj obszar, aż pleśń zniknie. Opłucz obszar gorącą wodą i powtórz proces w razie potrzeby.

Metoda nr 2. Dodawanie sody oczyszczonej do cyklu prania

Soda oczyszczona nadaje się do ogólnego czyszczenia i usuwania nieprzyjemnych zapachów. W związku z tym samo dodanie go do cyklu prania może pomóc usunąć plamy z pleśni.

Podczas pierwszego cyklu prania dodaj filiżankę białego octu do pralki bez użycia detergentu. W drugim cyklu prania dodaj pół szklanki sody oczyszczonej.

Wykonanie tego procesu naraża pleśń na dwa silne poziomy pH. Po pierwsze, ocet ma właściwości przeciwgrzybicze i ma wysoką kwasowość, która hamuje rozwój pleśni i innych organizmów.

Używanie sody oczyszczonej następnie zabija pleśń, umieszczając ją w wysoce zasadowym środowisku, w którym nie ma możliwości przetrwania. Soda oczyszczona może również pozbyć się ostrego zapachu octu z ubrań i innych materiałów.

Możesz również użyć produktów domowych do czyszczenia pleśni z mebli i innych rodzajów tkanin. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, oto pomocny artykuł o trzech najlepszych sposobach usuwania pleśni z tkaniny meblowej.

Dlaczego ważne jest usuwanie pleśni z odzieży?

Pleśń może przyklejać się do dowolnej powierzchni, o ile jest w niej materiał organiczny bogaty w wodę i włókna. W związku z tym można je znaleźć na ziemi, drewnianych ramach, ścianach, drzwiach, a nawet jedzeniu.

W odpowiednich warunkach mogą przenosić się na ubrania, a nawet buty. Pleśń powoli zżera tkaninę, do której są przymocowane, co pozostawia je poplamione, pełne dziur i ogólnie bezużyteczne.

Jednak uszkodzenie odzieży nie jest najgorszą częścią. Pleśń rosnąca w ubraniach może powodować poważne problemy zdrowotne u Ciebie i Twojej rodziny.

Centrum Kontroli Chorób twierdzi, że ludzie narażeni na pleśń i jej zarodniki mogą odczuwać objawy, takie jak zatkany nos i świszczący oddech. Kiedy pleśń wchodzi w kontakt ze skórą, może powodować swędzenie i zaczerwienienie.

Jednak osoby z osłabionym układem odpornościowym i dolegliwościami układu oddechowego mogą doświadczać poważniejszych objawów, takich jak infekcje. Ze względu na szkodliwy wpływ pleśni na zdrowie najlepiej byłoby szybko zidentyfikować i pozbyć się pleśni i pleśni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szybkiej identyfikacji pleśni, oto pomocny i szczegółowy przewodnik dotyczący identyfikacji czarnej pleśni.

Wniosek

Wiedza o tym, jak usunąć pleśń z ubrań za pomocą sody oczyszczonej, pomaga pozbyć się irytującej i twardej pleśni i pleśni bez konieczności używania ostrych środków chemicznych, takich jak wybielacz. Mieszając go w pastę lub dodając do cyklu prania, możesz pozbyć się plam pleśni z każdego rodzaju odzieży, a nawet z innych części domu.