Czyszczenie DIY: 6 typowych miejsc do sprawdzania pleśni w domu

Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze miejsca, w których można sprawdzić, czy w domu nie ma pleśni? Mamy te 6 miejsc, które prawdopodobnie powinieneś sprawdzić pod kątem oznak pleśni i pleśni.

Jeśli cierpisz na alergie lub przewlekłą chorobę płuc, taką jak astma, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie pleśń stwarza dla Twojego zdrowia. Pleśń może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym świszczący oddech, kaszel oraz podrażnienie skóry, gardła i oczu, nawet jeśli masz zdrowy układ odpornościowy i nie masz alergii.

Czyszczenie DIY: 6 typowych miejsc do sprawdzania pleśni w domu

Pleśń jest wszechobecna i chociaż nie możesz jej całkowicie uniknąć na zewnątrz lub w miejscach publicznych, możesz sprawdzić jej obecność we wspólnych obszarach wokół domu i podjąć kroki, aby jej zapobiec i wyeliminować.

Co to jest pleśń i jak dostaje się do twojego domu?

Pleśń to grzyb, który wyrasta z maleńkich zarodników wiszących w powietrzu, zgodnie z szeroką definicją. Klastry zarodników pleśni zaczynają się replikować i stają się widoczne gołym okiem, gdy rosną na powierzchniach.

Nawet oddychanie przez maleńkie pory może spowodować atak, jeśli masz alergię na pleśń, astmę lub inną dolegliwość płuc. Jeśli tego nie zrobisz, możesz nawet nie zauważyć, że masz pleśń, dopóki sam go nie zobaczysz lub nie poczujesz.

Rozwój pleśni wymaga istnienia zarodników pleśni, powierzchni do wzrostu, tlenu, wilgoci i ciemności, które są obecne w każdym domu. Problemy z pleśnią pojawiają się, gdy do mieszanki zostanie wprowadzona wilgoć, czy to z wycieku, stojącej wody, czy wysokiego poziomu wilgotności.

Sprawdź ten artykuł o tym, jak usunąć pleśń z otworów wentylacyjnych, z pewnością pomoże ci w drodze.

Typowe miejsca pleśni, które musisz sprawdzić

Łazienka

Chociaż możesz lubić długi, parny prysznic, pleśń niestety nie. Ciepłe, wilgotne środowisko w łazience wręcz błaga o rozwój pleśni.

Łazienki z niewystarczającą wentylacją (przez wentylator, okno lub obie) są szczególnie podatne na zarodniki pleśni. Chociaż łatwo jest szukać pleśni na podłogach prysznicowych, w łazience jest również wiele miejsc, w których pleśń może się rozwijać.

Punkt nr 1. W wannie i pod prysznicem

Pleśń można znaleźć w różnych miejscach, w tym w prysznicach i wannach. Miejsca te są zwykle wilgotne po wielokrotnym użyciu.

Zarodniki pleśni będą się dobrze rozwijać, jeśli nie będziesz odpowiednio wietrzyć podczas i po kąpieli lub prysznicu. Pleśń nie zawsze jest widoczna, więc sprawdź swoje myjki i luffy, butelki szamponu, zasłonę prysznicową, wokół kranu i z tyłu głowicy prysznicowej oraz w zaprawie do płytek pod kątem jej oznak.

Punkt nr 2. Toaleta i umywalka

Umywalki i toalety są podatne na pleśń i pleśń, co jest spowodowane występowaniem wody i wilgotnym środowiskiem łazienek. Zlewozmywak, podobnie jak blaty, to najbardziej widoczne miejsca, które należy sprawdzić, jeśli nie zostały wyczyszczone i wysuszone.

Sprawdź pojemniki na pastę do zębów i szczoteczki do zębów, zbiornik toalety, pod toaletą, tuż pod zlewem, gdzie znajdują się środki czyszczące (wszelki nadmiar wilgoci pozostały po użyciu produktów może rozwinąć się w pleśń) oraz rury do zlewu i toalety.

Punkt nr 3. Ściany i podłogi w łazience

Rozwój pleśni jest prawdopodobny w łazience od góry do dołu. Oprócz miejsc wymienionych powyżej, zwracaj uwagę na wszelkie wycieki wody spływające ze ścian lub podłóg, ponieważ te wycieki mogą szybko doprowadzić do rozwoju pleśni.

Dywany łazienkowe są znane z występowania pleśni i rzadko są prane tak często, jak powinny.

Kuchnia

W kuchni jest wiele miejsc, w których pleśń może zamieszkać, od dawno zapomnianych resztek z tyłu lodówki po niezbyt łatwe do zapomnienia naczynia piętrzące się w zlewie. Pleśń kuchenna może szybko się rozrosnąć z powodu zwiększonej wilgotności wynikającej z używania palnika i spływania gorącej wody ze zlewu.

Oto niektóre z najpopularniejszych miejsc, w których można szukać pleśni w kuchni:

Punkt nr 1. Wewnątrz, na górze i pod zlewem kuchennym

W twoim zlewie kuchennym wiele się dzieje. Naczynia gromadzą się (a to się zdarza), żywność spływa do śmieci, wilgotne gąbki gromadzą bakterie w zlewie lub miskach, a krany odpływają.

Wszystkie te czynniki zwiększają możliwość powstawania pleśni, więc regularnie miej oko na te miejsca, jeśli naprawdę chcesz uniknąć pleśni. Aha, i nie zapomnij zajrzeć pod zlew w poszukiwaniu nieszczelnych rur, które są głównym źródłem pleśni.

Punkt nr 2. Spiżarnia i lodówka

Pleśń może być spowodowana przez żywność, zwłaszcza jeśli jest przeterminowana. Starą żywność należy wyjąć z lodówki i spiżarni, a półki należy regularnie myć.

Tacki ociekowe w lodówce i dystrybutory wody, oprócz tych oczywistych miejsc, gromadzą wodę, dzięki czemu są doskonałym miejscem do rozwoju pleśni. Sugerujemy również przeczytanie tego artykułu na temat usuwania pleśni z uszczelki lodówki, aby pomóc w wyeliminowaniu pleśni.

Punkt nr 3. Kuchenka i mikrofalówka

Rozlane jedzenie i rozpryski tłuszczu są powszechne w tych obszarach kuchni, w których pleśń uwielbia nazywać dom. Jest to nie tylko kluczowe dla utrzymania tych przedmiotów w czystości i suchości w czystym domu, ale jest to również prosty sposób na uniknięcie pleśni.

Wniosek

Pleśń i pleśń to coś, czego nikt nie chce rozwijać w swoim domu. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z różnych miejsc w swoich domach, w których można znaleźć pleśń.

Sprawdzanie obecności pleśni i podejmowanie działań, aby temu zapobiec, na początku może wydawać się niewygodne, ale na dłuższą metę zaoszczędzisz czas i pieniądze, zapobiegając zachorowaniu i uszkodzeniu mienia. Upewnij się, że często odwiedzasz te typowe miejsca, aby sprawdzić, czy w domu nie ma pleśni.