Czym jest ślub cygański: wszystko, co trzeba wiedzieć

Jeśli jesteście ciekawi, czym jest cygański ślub, to wyjątkowa ceremonia, która łączy cygańskie zwyczaje i prawosławne rytuały weselne. Poniżej bardziej szczegółowo omówimy, czego można się spodziewać podczas cygańskiej ceremonii ślubnej.

Cyganie mają zresztą ciekawą tradycję ślubną, podobnie jak inne kultury. Ale jeśli interesują Cię również nietradycyjne śluby, które nie należą do określonej religii, rozmawialiśmy również o tym, czym jest duchowa ceremonia ślubna.

Czym jest ślub cygański: wszystko

Co to jest cygańskie wesele: czego się spodziewać

Małżeństwa romskie mają ciekawe ceremonie ślubne, na które nie mają wpływu sowieckie tradycje. Zamiast tego Cyganie łączą swoje zwyczaje z prawosławnymi rytuałami ślubnymi.

Imitacja uprowadzenia

Ślub cygański zaczyna się od ślubu kościelnego i może trwać do trzech dni. Praktyka, która jest nieco wyjątkowa wśród Cyganów, polega na tym, że udaje się uprowadzić lub negocjować cenę panny młodej.

Oznacza to, że rodzina i przyjaciele pana młodego pójdą do domu panny młodej, aby zapewnić egzogamię. Uważa się również, że praktykuje się to, aby uniknąć ceny za pannę młodą, chociaż jest to bardzo kontrowersyjne, ponieważ nawet młode dziewczyny mogą zostać porwane, aby poślubić nastoletnich chłopców.

Cena panny młodej

Inną praktyką poprzedzającą cygański ślub jest jarmark ślubny. W społeczności są dziewczęta, nawet uważane za zbyt młode na małżeństwo, widziane na targach ślubnych, na których chłopcy i mężczyźni pojawiają się, aby znaleźć swoje przyszłe żony.

Ich rodzice pozostają w cieniu, gdy młodzi ludzie sprawdzają się nawzajem. Ale wtedy flirty mogą doprowadzić do ślubu kilka miesięcy później po negocjacjach między mężczyzną a kobietą.

Rodzice omówią cenę panny młodej, stąd termin „cena panny młodej” przed związkiem cygańskim. Koszt panny młodej waha się od 3000 do ponad 6000 dolarów, podczas gdy bardzo piękna panna młoda z wieloma zalotnikami może mieć wyższą cenę.

Rytuały weselne

Panna młoda i pan młody cygański przybędą do kościoła osobno, a potem; pojadą razem do recepcji. Starsi pobłogosławią ich chlebem i solą, gdy będą klęczeć i trzymać ikony.

Prawosławni Cyganie odprawiają ten rytuał i tylko górne warstwy społeczności mogą błogosławić nowożeńców ikoną. Z drugiej strony niższe warstwy mogą błogosławić tylko chlebem, który wypiekają kobiety, które odniosły sukces w życiu rodzinnym.

Istnieje również rytuał, w którym panna młoda niesie laskę, podczas gdy procesja ją otacza. Goście ofiarowują również pieniądze parze jako prezenty, umieszczając rachunki w bochenku chleba.

Czy znasz weselne tradycje innych kultur? Na przykład możesz chcieć wiedzieć, czym jest lasso weselne, które można zobaczyć na większości ślubów kościelnych.

Co to jest tradycyjny ślub cygański?

Swatanie

Swatanie to powszechna tradycja cygańska, która poprzedza ślub i małżeństwo. Jest to dyskutowane między rodzinami, które chcą się zakrwawić.

Krewni pana młodego przyjdą do domu rodziców dziewczynki i przyniosą losówki lub mieszkanie i tort weselny. Gdy te przedmioty zostaną umieszczone na stole, insynuuje się, że rodzice panny młodej zgadzają się, że pan młody poślubi ich córkę.

Okup narzeczonej

Innym cygańskim zwyczajem ślubnym jest to, że pan młody zapłaci okup za pannę młodą. Cena jest równa zasługom przyszłej żony, a jeśli nie może za to zapłacić, to typowe dla pana młodego, że kradnie pannę młodą.

Ale w dzisiejszych czasach kradzież narzeczonych nie jest tak powszechna. A jeśli tak się stanie, wydatki są przenoszone na rodzinę panny młodej.

Błogosławieństwo

Wesela cygańskie mają też błogosławieństwo ikony lub chleba. Niższe warstwy wspólnoty błogosławią nowożeńców chlebem, a górne mogą ich błogosławić ikoną.

Istnieją również tradycje romskie, w których państwo młodzi biorą kawałek chleba i upuszczają na niego swoją krew, zanim zjedzą sobie nawzajem chleb. Inny zwyczaj związany z chlebem polega na tym, że na kolana panny młodej kładzie się trochę soli i chleba, a pan młody zje to tak, jak robi to panna młoda.

Związek nowożeńców

Ślub cygański lub faktyczny związek nowożeńców nazywa się ceremonią informacyjną lub honorową. Dzieje się tak po tym, jak państwo młodzi otrzymują chleb i sól i jedzą.

Następnie udają się do namiotu weselnego na miksowanie, a gościom zostaną wręczone koszule panny młodej i czerwone kwiaty. W innej wersji koszulę zastępuje prześcieradło ze śladami krwi, wskazujące na dziewictwo.

Jedność krwi

Wreszcie w cygańskich ślubach istnieje rytuał przejścia zwany braterstwem. Po wyprodukowaniu Honoru następuje demonstracja jedności krwi.

Mąż i żona będą mieli nacięte ręce, więc kiedy trzymają się za ręce; ich krew się zmiesza. Będą wtedy uważani za krewnych i będą musieli zrobić wszystko na pół.

Czy Cyganie żenią się?

Cyganie pobierają się, zazwyczaj po zaaranżowaniu przez rodziców. Rodzice pana młodego zainicjują swatanie, a Cyganie często zawierają małżeństwa w wieku kilkunastu lat.

Wniosek

I to wszystko! Właśnie dowiedzieliśmy się, czym jest wesele cygańskie, które ma ciekawe i niepowtarzalne zwyczaje z tradycyjnych wesel w innych kulturach.

Niektóre godne uwagi cygańskie tradycje weselne obejmują aranżowane małżeństwa, udawane uprowadzenia, okup za pannę młodą, błogosławieństwo chlebem i jedność krwi. Mamy nadzieję, że dużo się nauczyłeś; zostaw nam pytanie, jeśli je masz.