Czym jest linia ziarna w szyciu: rodzaje i znaczenie

Odpowiedzią na pytanie, czym jest ziarnistość w szyciu, jest to, że jest to po prostu linia podążająca za ziarnistością splotu. Omówimy to bardziej szczegółowo poniżej, w tym znaczenie wiedzy, jak go znaleźć. Czy wiesz, że istnieją również różne rodzaje ziarnistości?

Zalecamy również przejrzenie naszych artykułów do szycia, aby zapoznać się z różnymi terminologiami szycia. Na przykład rozmawialiśmy o tym, czym jest lamówka w szyciu, czym jest fastryga w szyciu i wiele więcej.

Czym jest linia ziarna w szyciu: rodzaje i znaczenie

Co oznacza szycie z ziarnistości?

Linia ziarna w szyciu odnosi się do wzoru tkaniny, który podąża za prostym słojem lub nitkami splotu. Co więcej, możesz rozróżnić ziarnistość na trzy typy na podstawie ich kierunków:

Prosta ziarnistość

Prosta linia słojów jest równoległa do krajki od góry do dołu. To sprawia, że ​​prosta linia słojów jest ważna do zrozumienia, ponieważ informuje o długości tkaniny, na której należy wyrównać kawałki wzoru szycia.

Poprzeczna linia słojów

Poprzeczna linia słojów to wzór tkaniny prostopadły do ​​krajki. Biegnie z boku na bok wzdłuż wątku, dlatego poprzeczna linia słojów jest czasami nazywana wątkiem wątku. Ten rodzaj słojów jest lekko rozciągliwy i nie układa się płasko po złożeniu jak prosta nitka.

Odchylenie ziarnistości

Ukośna linia słojów to wzór tkaniny biegnący ukośnie. To sprawia, że ​​jest to typ najbardziej rozciągliwy, dlatego jeśli zależy Ci na elastyczności, musisz ciąć materiał w tym kierunku. Kanały mogą również ciąć materiał w kierunku częściowego lub rzeczywistego odchylenia.

Dlaczego ważne jest, aby podczas cięcia podążać za linią ziarnistą tkaniny?

Podczas krojenia ważne jest, aby podążać za linią materiału, ponieważ daje ona wskazówki. Wzór podpowiada, jak prawidłowo dociąć materiał, zgodnie z projektem projektu. Ponieważ istnieją różne kierunki ziarnistości, są też inne ich zastosowania.

Na przykład będziesz ciąć wzdłuż lub podążać za prostym słojem, jeśli chcesz mocnego materiału bez rozciągania i drapowania. Z drugiej strony musisz ciąć poprzecznie lub podążać za słojami poprzecznymi, jeśli chcesz trochę rozciągnięcia i trochę rozmycia. I na koniec, jeśli wzór nakazuje skroić materiał z skośnym słojem, musisz podążać za nim, jeśli chcesz mieć elastyczność, która jest idealna dla odzieży, która musi dopasowywać się do kształtu ciała.

W jakim kierunku jest ziarno lub linia zboża?

Możesz znaleźć ziarnistość tkaniny, sprawdzając tkane nici i ich kierunki. Będą biegać wzdłuż, w poprzek, a nawet ukośnie. Warto również zauważyć, że przędze podłużne nazywane są osnową, natomiast przędze poprzeczne prostopadłe do krajki nazywane są wątkiem. Proszę zwrócić uwagę na terminologię dotyczącą usłojenia materiału, ponieważ tak należy ciąć materiał podczas szycia.

Jak znaleźć linię ziarna na tkaninie?

Prosta ziarnistość

 • Przy zakupie nowej tkaniny należy ciąć prosto w poprzek
 • Sprawdź rogi, czy tworzą kąt prosty
 • Sprawdź kąty wzdłużnej i poprzecznej nici od siebie i nie przecinają się w kierunku zakrzywionym lub ukośnym
 • Przeciągnij poziomą nić w poprzek tkaniny, aż uzyskasz przerwę i przetnij
 • Złóż materiał przy środkowych listwach; jeśli nie układają się idealnie, tkanina jest nieziarnista
 • Poprzeczna linia słojów

 • Pociągnij poprzeczną nić i przetnij tkaninę tą nitką
 • Złóż tkaninę przez środek i dopasuj krawędź w poprzek i wzdłuż
 • W pobliżu środkowej zakładki nie powinno być żadnych zmarszczek, co wskazuje na to, że materiał nie jest ziarnisty
 • Dodatkowe wskazówki dotyczące znajdowania linii ziarnistości

  • Jeśli nie ma krajki, przędza wzdłużna jest mocniejsza, podczas gdy poprzeczna łatwo się zatrzaskuje
  • Rozdzieranie materiału na długość jest łatwiejsze niż rozdzieranie go na szerokość
  • Przędza poprzeczna rozciąga się bardziej niż przędza wzdłużna

  Czy ziarnistość jest taka sama jak rozciągliwość?

  Grainline to nie to samo co rozciągliwość, ale wpływa na rozciągliwość lub ogólne dopasowanie ubrania. Podczas szycia ważne jest, aby podążać za linią ziarnistości, aby uzyskać idealne dopasowanie do ciała. Należy jednak pamiętać, że istnieje poprzeczna linia słojów, a cięcie wzdłuż niej będzie miało największą rozciągliwość, nazywaną również wątkiem.

  Czy Selvage to linia zbożowa?

  Krajka nie jest linią ziarnistą, ponieważ krajka odnosi się do każdej krawędzi szerokości tkaniny. Możesz również użyć krajki, aby znaleźć kierunek ziarnistości, niezależnie od tego, czy biegnie wzdłuż, czy w poprzek.

  Czy tniesz tkaninę z włóknem?

  Bardzo ważne jest cięcie materiału ze ziarnem, aby uzyskać prawidłowe wykończenie projektu szycia. Połóż kawałki wzoru na materiale, aby poznać prawidłowy kierunek cięcia tkaniny. Przydaje się również, jeśli wiesz, jak znaleźć ziarnistość tkaniny dla każdego rodzaju projektu krawieckiego.

  Wniosek

  Czy ten artykuł był pomocny? Odpowiedzią na pytanie, czym jest ziarnistość w szyciu, jest kierunek podążania za nitkami splotu. Musisz więc wiedzieć, jak go znaleźć w różnych kierunkach, aby przyciąć materiał do każdego projektu krawieckiego.

  A jeśli chcesz również dowiedzieć się, co w szyciu polega na szyciu lub co jest łącznikiem w szyciu, zapoznaj się z naszymi artykułami, abyś był gotowy na kolejne czynności z maszyną do szycia.