Czym jest łatwość szycia: zastosowania i jak obliczyć

Odpowiedzią na to, czym jest łatwość szycia, jest to, że jest to przestrzeń między ubraniem a użytkownikiem. Porozmawiamy również o tym, jak to obliczyć i jak uszyć ścieg ułatwiający.

Ponieważ łatwość pomaga zapewnić idealne dopasowanie odzieży, dlaczego nie dowiedzieć się, czym jest również fastryga w szyciu? Ponownie, są to pomocne ściegi tymczasowe, aby zapewnić, że ostatnie będą najlepiej pasować do użytkownika.

Czym jest łatwość szycia: zastosowania i jak obliczyć

Nasz blog o szyciu jest bardzo różnorodny, więc zachęcamy do przeglądania innych terminów szycia, samouczków i wskazówek.

Do czego służy łatwość szycia?

Łatwość odnosi się do przestrzeni między twoim ciałem a ubraniem. Możesz to obliczyć jako różnicę między ubraniem a ciałem.

Jaki jest cel łatwości szycia? Złagodzenie zapewnia, że ​​ubranie będzie miało dobry kształt podczas noszenia, jak wspomniał Oregon State University.

Ale pomimo miejsca, obszar luzu nadal nie powinien się marszczyć. Dlatego łatwość tkania i nierozciągliwej dzianiny może być trudna.

Łatwość noszenia a łatwość projektanta

Istnieją dwa rodzaje pomiarów, jeśli chodzi o łatwość szycia. Po pierwsze, łatwość noszenia lub poruszania się to pomiar, który dodajesz do biustu, talii i bioder, aby użytkownik mógł swobodnie się poruszać podczas noszenia ubrania.

Z drugiej strony, łatwość projektanta lub łatwość stylu, od samej nazwy, jest miarą dodawaną do odzieży w celach modowych. Oznacza to, że wpływa na ogólną sylwetkę ubrania, zwykle spotykaną na ubraniach celowo za dużych.

Jak korzystać z łatwości noszenia

Łatwość noszenia jest często stosowana w odzieży tkanej, aby umożliwić użytkownikowi poruszanie się. Jeśli jednak nie wziąłeś pod uwagę takiej ilości miejsca, ubranie może być niewygodne w noszeniu.

Możesz dodać kilka cali do obwodu ciała lub około 2,5 cala więcej do biustu, cala do talii i trzy cale do obszaru bioder ubrania.

Jak korzystać z łatwości projektowania

Łatwość projektowania będzie zależeć od stylu i tego, jak chcesz udrapować ubranie. Ale znowu będzie się to różnić w zależności od tego, jak chcesz dopasować ubranie.

Zastanów się, czy ubranie powinno być dopasowane, dopasowane, częściowo dopasowane, luźne czy bardzo luźne. Następnie możesz obliczyć łatwość lub pokój, które dodasz do wymiarów ubrania.

Jak obliczyć łatwość?

 • Wykonaj pomiary ciała użytkownika i rozmiar samej odzieży za pomocą pomiarów wzoru
 • Zastanów się, jak chcesz, aby ubranie pasowało do biustu, talii i bioder
 • Dostosuj w razie potrzeby lub rozważ następujące pomiary łatwości
 • Jak ułatwić sobie szycie

  • Dzianiny i bardzo dopasowane ubrania muszą mieć negatywną swobodę lub 0 cm swobody
  • Minimalna swoboda to 4 cm dla dopasowanej, ale wygodnej odzieży
  • Użyj 9-centymetrowej swobody, jeśli chcesz, aby ubrania miały luźny krój dla stylu lub do odzieży, którą ułożysz z innymi ubraniami, takimi jak kurtki
  • Biust może mieć 4 cm swobody, od 1 cm do 2,5 cm w talii i 4 cm w biodrach

  Jak ułatwiasz szycie?

 • Wyrównaj dłuższą krawędź materiału z krótszą krawędzią
 • Zaznacz na końcach obszaru punkt, który ułatwisz
 • Ustaw ścieg maszyny do szycia na długi ścieg i przeszyj linię prostą między punktami zaznaczonymi w poprzednim kroku
 • Chwyć nić dolną, wciąż trzymając materiał
 • Pociągnij nić, aby zebrać materiał i odpowiednio pociągnij, aby był równomiernie zebrany
 • Przypnij materiał i zacznij szyć z odpowiednią długością ściegu
 • Manipuluj materiałem podczas szycia, aby się nie zbijał
 • Otwórz i naciśnij szew
 • Co to jest łatwy ścieg w szyciu?

  Z samej nazwy, ścieg ułatwiający jest rodzajem ściegu, który pomoże ci narysować pełnię lub pomieszczenie tkaniny na określonym obszarze. Jest to szczególnie przydatne, gdy fragmenty wzoru nie pasują idealnie do szwu.

  Dzięki łatwemu ściegu możesz rozłożyć pełnię i wyrównać długość wzorów tkanin. Pamiętaj jednak, aby szyć powoli i cierpliwie, aby zapobiec marszczeniu się materiału podczas wykonywania łatwych ściegów.

  Co to jest łatwość w pełnym szyciu?

  Łatwość to wymiar, który kanał dodaje między ciałem a samą odzieżą. Z drugiej strony pełnia to dodatkowa tkanina, którą projektantka dodaje do wzoru.

  Jak znaleźć kawałek z pełnią? Rozpoznanie, który wzór jest pełny, powinno być łatwe, jeśli wyrównasz dwa fragmenty wzoru, a jeden z nich jest dłuższy od drugiego.

  Możesz wtedy kontrolować wypełnienie w określonej części garderoby za pomocą marszczenia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku marszczenia, mankietów i talii, więc przeczytaj, jak zbierać materiał na maszynie do szycia.

  Wniosek

  Czy ten artykuł był pomocny? Właśnie dowiedzieliśmy się, czym jest łatwość szycia, czyli dodatkowa przestrzeń między ubraniem a ciałem noszącego.

  Istnieją dwa rodzaje, a mianowicie łatwość noszenia i łatwość projektowania. Łatwość noszenia wpływa na komfort garderoby, podczas gdy designerska łatwość dyktuje sylwetkę garderoby.

  Mamy nadzieję, że dużo się nauczyłeś. Zostaw nam pytanie, jeśli nadal je masz.