Czy ruch powietrza może pomóc w zapobieganiu pleśni? Pomocny przewodnik

Czy ruch powietrza może pomóc w zapobieganiu pleśni? Wszyscy ciągle o tym mówią, więc przeczytaj i zobacz, o co tyle zamieszania.

Pleśń lubi rosnąć w wilgotnych, ciemnych i wilgotnych miejscach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Chociaż trudno jest pozbyć się każdego zarodnika w momencie, gdy zaczyna rosnąć pleśń, istnieją różne sposoby na zapobieganie temu grzybowi.

Czy ruch powietrza może pomóc w zapobieganiu pleśni? Pomocny przewodnik

Jak ruch powietrza pomaga w zapobieganiu pleśni

Wilgoć jest najważniejszym czynnikiem wzrostu pleśni, a ruch powietrza jest skutecznym sposobem na jej pozbycie się. Gdy wpuścisz do domu suche powietrze, będzie ono pochłaniało nadmiar wilgoci do środka i odprowadzało je na zewnątrz.

Jednak naturalna bryza może nie zawsze wystarczyć, więc możesz spróbować zastosować wentylatory elektryczne i otwory wentylacyjne. Obszary o słabej wentylacji są bardziej podatne na pleśń, takie jak szafy, które można rozwiązać, otwierając drzwi szafy, używając otwartych koszy do przechowywania, a nawet instalując wentylator.

Dodatkowo luźno zawieszone ubrania pozwolą również na lepszą cyrkulację powietrza. Ważne jest również, aby całkowicie wysuszyć ubrania, pościel i zasłony przed ich schowaniem.

Gotowanie może również zwiększać ilość wilgoci w domu, więc najlepiej jest zainstalować wentylator wyciągowy lub pozostawić otwarte okna i drzwi.

Inne sposoby zapobiegania rozwojowi pleśni

Oprócz umożliwienia ruchu powietrza istnieją inne skuteczne sposoby na uniknięcie rozwoju pleśni.

1. Napraw wycieki, gdy tylko je zobaczysz

Nieszczelne rury i prysznice mogą być problematyczne. Przyzwyczajaj się do regularnego sprawdzania tych obszarów pod kątem wszelkich urządzeń wodnych i basenów wodnych.

W zależności od stopnia uszkodzenia, możesz sam załatać przecieki lub zatrudnić profesjonalistów, aby zrobili to za Ciebie.

2. Pozwól na właściwe oświetlenie

Piwnice, szafy i inne zamknięte i ciemne obszary są podatne na pleśń, ponieważ mają niewiele światła lub nie mają go wcale. Staraj się codziennie otwierać drzwi szafy na kilka godzin, aby wpuścić światło i powietrze.

Jeśli nie możesz zostawić otwartych drzwi, możesz zainstalować w pomieszczeniu małą lampkę na baterie i włączać ją przez co najmniej 20 minut do pół godziny dziennie. Lepiej jest również pozostawić rolety i zasłony otwarte przez cały dzień, aby umożliwić bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

3. Używaj osuszaczy w obszarach domu o wysokim poziomie wilgotności

Osuszacze skutecznie usuwają wilgoć z powietrza i sprawiają, że pomieszczenie jest mniej wilgotne. Uruchom osuszacz na kilka godzin, aby powstrzymać rozwój pleśni.

Twój dom powinien mieć od 30 do 60% wilgotności, aby był wygodny i bezpieczny przed pleśnią. Gdy pogoda nie jest wilgotna, wyłącz nawilżacz, aby nie wysuszać domu.

4. Regularnie czyść obszary o wysokiej wilgotności

Podczas sprzątania zwracaj szczególną uwagę na obszary w domu o dużej wilgotności, takie jak łazienka, kuchnia, piwnica i pralnia, ponieważ są one najbardziej podatne na rozwój pleśni. Aby zapobiec rozwojowi pleśni, możesz użyć suchej szmatki do przetarcia ich lub nasączyć je uniwersalnym środkiem czyszczącym o właściwościach przeciwgrzybiczych.

5. Natychmiast usuń wycieki

Jeśli zdarzy ci się rozlać wodę lub kawę, którą pijesz, na dywan lub jakikolwiek mebel, natychmiast wyczyść go za pomocą ręczników papierowych lub szmat do wchłonięcia wilgoci. Zastosuj odpowiednią ilość wilgoci podczas czyszczenia, aby wchłonąć jak najwięcej wilgoci.

Moczyć aż do całkowitego wyschnięcia i zastosować antybakteryjny środek czyszczący, aby zapobiec tworzeniu się zarodników pleśni. Wycieki, które nie są leczone, są obszarem podatnym na mączniaka.

6. Natychmiast wysusz wilgotną odzież i pościel

Nigdy nie pozostawiaj mokrej odzieży lub tkaniny przez długi czas, ponieważ szybko rozwija się pleśń. Zamiast tego włóż je do suszarki lub powieś na zewnątrz, aby wyschło słońce i powietrze.

Upewnij się, że umieściłeś je w miejscach o bezpośrednim nasłonecznieniu i ruchu powietrza, w przeciwnym razie nadal będą wilgotne. Jeśli nie zapobiegniesz tworzeniu się pleśni, oto artykuł na temat usuwania pleśni z tkaniny, który możesz sprawdzić.

7. Zastosuj mildewcide na zewnątrz domu, aby je chronić

Mildewcide to roztwór chemiczny opracowany w celu powstrzymania rozwoju pleśni na powierzchniach zewnętrznych, takich jak ściany i dachy. Możesz również zastosować go w swoim domu, ale postępuj zgodnie z podanymi wskazówkami.

Używając go, upewnij się, że równomiernie pokryłeś całość ścian, aby uniknąć szczelin, w których może rozwijać się pleśń. Mildewcide może chronić powierzchnie przez rok, zanim trzeba będzie je ponownie nałożyć.

Istnieją farby z wcześniej wymieszanymi z nimi chemikaliami. Jeśli nie, możesz sam wymieszać środek przeciw pleśni przed nałożeniem go na powierzchnie.

Aby określić, czy twoje środki zapobiegawcze zawiodły, przeczytaj ten przewodnik o tym, jak pachnie pleśni.

Wniosek

Teraz, gdy odpowiedziano na pytanie „czy ruch powietrza może pomóc w zapobieganiu pleśni”, wiesz, jak skutecznie uniknąć uporczywego radzenia sobie z tym uporczywym grzybem. To nie tylko utrzyma twój dom w czystości, ale także uchroni cię od chorób, które może przynieść.