Czy pleśń umiera, gdy wysycha: informacyjny przewodnik po domu?

Jeśli zadajesz pytanie „Czy pleśń umiera, gdy wysycha”, nie jesteś sam. Wszyscy wiemy, że pleśń rozwija się pod wpływem wilgoci, ale co się stanie, jeśli na powierzchni nie będzie kondensacji?

Pleśń może rosnąć wszędzie. Chociaż istnieje określony poziom wilgotności, w którym zwykle zaczyna rozprzestrzeniać zarodniki, może pozostać uśpiony w nieodpowiednich warunkach i ponownie się aktywować później. Pleśń stanowi również kilka zagrożeń dla ludzi, dlatego nie zaleca się pozostawiania ich rosnących na ścianach na innych powierzchniach.

Czy pleśń umiera

Co powoduje wzrost pleśni?

Źródła wody i żywności to dwie główne przyczyny rozwoju pleśni. Uwielbiają wilgotne powierzchnie i substancje organiczne, takie jak drewno, do reprodukcji i budowania kolonii. Mogą również rosnąć na betonie i innych materiałach, które niekoniecznie działają jako źródło pożywienia, jeśli występuje wilgoć.

Pleśń to znany problem w gospodarstwach domowych i innych konstrukcjach, ale nie zawsze są one szkodliwe. Może to jednak stanowić znaczną niedogodność dla osób wrażliwych na pleśń, nawet o tym nie wiedząc. Niektóre odmiany pleśni uwalniają toksyny i trujące substancje, które mogą powodować problemy z oddychaniem.

Co się dzieje, gdy pleśń wysycha?

Wilgoć jest kluczowym czynnikiem rozwoju pleśni, ale brak wody w środowisku nie zabija pleśni. Podobnie jak inne zwierzęta, zapadną w stan hibernacji, gdy powietrze lub powierzchnia, w której się osiedlają, jest suche. Gdy wilgoć będzie ponownie dostępna, zostaną ponownie aktywowane i będą się rozmnażać jak zwykle.

W zależności od rodzaju pleśni mogą nawet pozostawać w stanie uśpienia przez kilka lat, zanim ponownie zaczną być aktywne, gdy spełnią odpowiednie warunki. Niektóre mogą również hibernować lub spać przez sto lat, dopóki nie stanie się dostępne odpowiednie środowisko.

Jeśli pleśń przestanie się rozprzestrzeniać w twoim domu, to nie wystarczy, żeby ci ulżyło. Nadal konieczne jest usunięcie go, ponieważ w końcu wrócą i zastosują więcej.

Zarodniki mogą być również łapane w powietrzu i przemieszczać się w obszarach wilgotnych, tworząc nową kolonię do rozmnażania. Możesz zapoznać się z tym artykułem, jak pozbyć się zarodników pleśni w powietrzu, aby temu zapobiec.

Możesz samodzielnie wyczyścić suchą formę, ponieważ dostępne są produkty i domowe środki, które możesz zrobić, aby wyeliminować problem. Pamiętaj, aby używać sprzętu ochronnego, aby zarodniki nie zanieczyściły ubrania i nie dostały się do oczu. Jeśli jednak sprawa jest poważna, najlepiej skontaktować się z profesjonalistą, aby wykonać zadanie.

Jaki poziom wilgotności umiera pleśń?

Innym sposobem kontrolowania rozwoju pleśni w domu jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Większość domów posiada systemy HVAC, które pomagają zrównoważyć wilgotność i suchość powietrza w pomieszczeniu.

Należy pamiętać, że ciepłe powietrze pochłania więcej wilgoci niż zimne powietrze, więc idealna wilgotność wewnątrz powinna wynosić od 30% do 50%, aby zapobiec gromadzeniu się pleśni. Korzystanie z wentylatorów wyciągowych w wilgotnych miejscach, takich jak łazienki, kuchnie i pralnie, będzie bardzo pomocne. Sprzyjają odpowiedniej wentylacji, dzięki czemu para i para w powietrzu nie pozostają na swoim miejscu.

Inwestowanie w osuszacze pomoże również w utrzymaniu niskiej wilgotności w domu. Możesz również bardziej otworzyć okna, aby zapewnić naturalną wymianę powietrza, ale pamiętaj, aby trzymać je zamknięte podczas deszczu, aby zapobiec wnikaniu wody.

Jednak aktywne pleśnie mogą nadal prosperować pomimo tych warunków, więc pamiętaj o zamknięciu źródła, aby nie odrosły ponownie. Możesz używać produktów odstraszających pleśń, które możesz kupić w sklepach i środkach dezynfekujących, oraz aktywnych środków czyszczących. Możesz również użyć wybielacza, ponieważ jest to sprawdzony, skuteczny produkt do eliminacji wzrostu pleśni i zarodników.

Celowanie w problem od podstaw zakończy to wszystko. Możesz zapewnić, że nie zostaną ponownie aktywowane ani nie skrzywdzą żadnego z członków Twojej rodziny, mimo że są uśpione.

Czy sucha pleśń jest nadal niebezpieczna?

Dopóki nie jesz ani nie dotykasz gołymi rękami, pleśń jest głównie nieszkodliwa, zwłaszcza jeśli śpi. Nie oznacza to jednak, że można je tak po prostu zostawić. Zarodniki pleśni są mikroskopijne, co oznacza, że ​​mogą z łatwością przenikać przez nos i powodować szereg problemów zdrowotnych, jeśli zostaną uwięzione w płucach.

Narażenie na pleśń jest niebezpieczne, a niektóre z jej zagrożeń dla zdrowia są następujące:

  • Reakcje alergiczne
  • Podrażnienie (oczy, nos, skóra)
  • Problemy z oddychaniem (astma, kichanie, świszczący oddech)
  • Zamieszanie psychiczne
  • Bóle głowy
  • Zmęczenie
  • Problemy neurologiczne

Ze względu na swoją lekkość mogą również swobodnie podróżować w powietrzu i docierać do innych osób mieszkających w tym samym obszarze. Mogą też usiąść na meblach i innych przedmiotach i zacząć się tam rozprzestrzeniać. Powinieneś znać najlepsze sposoby na usunięcie pleśni z tkanin meblowych i powstrzymanie zanieczyszczenia.

Wyniki mogą wahać się od łagodnych do ciężkich, w zależności od układu odpornościowego dotkniętej chorobą osoby. Jedna osoba, która może nie być świadoma swojej wrażliwości na pleśń, może być niezbędna i powodować długotrwałe problemy, jeśli nie zostanie natychmiast rozwiązana. Najlepiej udać się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktokolwiek w domu może cierpieć na infekcje i reakcje pleśniowe.

Wniosek

Jest tylko jedna odpowiedź na pytanie „czy pleśń umiera, gdy wysycha”, a jest to „nie”. Najlepszym sposobem na powstrzymanie ich rozprzestrzeniania się jest całkowite usunięcie kolonii za pomocą środków czyszczących, odkażających i domowych środków, takich jak wybielacz i ocet.

Pleśń to grupa upartych mikroorganizmów, które zawsze znajdą sposób na rozmnażanie się. Na szczęście masz rozwiązanie, aby zakończyć ten proces.