Co zrobić z popiołem z pieca na drewno? 8 niesamowitych pomysłów do wypróbowania!

Zastanawiasz się, co zrobić z popiołem z pieca na drewno? Po pierwsze, musisz to zauważyć: nie wyrzucaj popiołu drzewnego z kominka, przeczytaj cały post, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić z tymi rzeczami.

Możesz to dobrze wykorzystać w swoim domu i ogrodzie. Kiedy ogrzewaliśmy nasze domy piecami na drewno, usuwanie popiołu z rusztu było codziennym zadaniem.

Co zrobić z popiołem z pieca na drewno? 8 niesamowitych pomysłów do wypróbowania!

Dzisiaj, po rozpaleniu ogniska lub korzystaniu z pieca na drewno, możesz zebrać i wykorzystać popiół drzewny. Ale co zamierzasz z tym zrobić? Nie martwcie się, moi przyjaciele? W tym artykule zestawiliśmy różne sposoby, w jakie ludzie wykorzystują popiół drzewny, zwłaszcza te, które masz z pieca. Przeczytaj więcej, aby się dowiedzieć!

8 różnych pomysłów na popiół z pieca na drewno

Możemy nie zużywać tak dużo drewna opałowego jak wcześniej, ale popiół pozostaje cennym surowcem o wielu zaletach i zastosowaniach w całym kraju. Oto osiem różnych sposobów postępowania z popiołem z pieca na drewno:

#1. Wzmacnianie gleby

Ponieważ popiół drzewny jest rozpuszczalny w wodzie, pH gleby trawiastej może gwałtownie wzrosnąć. Najpierw sprawdź pH gleby w ogrodzie lub na trawniku. Większość gleb trawnikowych i ogrodowych ma optymalny poziom pH między 6,0 a 7,0. Jeśli ma pH powyżej siedmiu, to jest zasadowe. Kwasowość definiuje się jako mniej niż 6 wartości pH.

Nie możesz zmienić pH gleby, jeśli wynosi od 6 do 7. Na przykład rośliny pomidora wymagają dużo wapnia i potasu, a modyfikacja gleby zapewniająca duże dawki tego minerału – coś, co możesz osiągnąć, przestawiając się na drewno popiół, który zawiera te dwa: minerały i rozpuszczalność w wodzie.

Jeśli twoje podwórko ma zbyt dużo kwaśnej gleby, korzenie roślin będą okropne, gdy wapń i potas zostaną pobrane z ziemi (która jest uboga w te minerały). W każdym razie warto przeczytać, jak obniżasz pH w hydroponice.

W popiele drzewnym występują mniejsze ilości innych składników pokarmowych, takich jak glin, magnez, fosfor i sól. W razie potrzeby można go wykorzystać do dostarczenia tych składników odżywczych. Możesz użyć tego do przywrócenia niektórych roślin, takich jak lucerna, siano i kukurydza. Jest pomocny w przypadku zubożonych składników odżywczych w glebie i suplementów lub płodozmianu.

Przed dodaniem popiołu drzewnego do ogrodu, upewnij się, że wiesz, czego wymagają rośliny i gleby. Na przykład rośliny, które nie kwitną, preferują gleby kwaśne, takie jak jagody, azalie i rododendrony. Ponadto nigdy nie jest dobrym pomysłem jednoczesne zwiększanie ilości popiołu drzewnego.

#2. Oprócz stosu kompostu

Zewnętrzna bateria kompostowa lub wewnętrzny pojemnik na kompost mogą być częścią domowych śmieci. Z każdą warstwą kompostu do ostatecznej gleby lub „herbaty kompostowej” dodaje się kilka składników odżywczych. Możesz również przygotować własną herbatę z popiołu drzewnego, mieszając popiół w wodzie przez 4-5 dni, a następnie w razie potrzeby nałóż go na glebę. duży czajniczek jesionowo-drewniany), może być pomocny dla danej rośliny przez cały sezon wegetacyjny.

#3. Użyj jako środka czyszczącego

Nie szukaj dalej, jeśli szukasz darmowego środka do czyszczenia szkła i metalu. Popiół drzewny w połączeniu z wodą może być używany do czyszczenia brudnego szkła, buforowania matowionych metali, a nawet usuwania lepkich pozostałości i klejów. Użyj bawełnianego ręcznika i załóż rękawiczki, aby chronić skórę. Na początek przetestuj wpływ na niewielki obszar.

#4. Robienie mydła

Najwcześniejsze mydła wytwarzano w gospodarstwie domowym, mieszając ług, główny składnik mydła, z wodą i popiołem drzewnym. W tym celu wykorzystuje się popiół z drewna liściastego, ponieważ zawiera wystarczającą ilość ługu potasowego. Zresztą możesz poczytać o prawdzie o ługu i mydle organicznym.

Nawet jeśli nie musisz kupować butelki lub batonika do dodatkowej pracy, właściwa produkcja może wyprodukować domowe mydło. Jeśli wybierzesz własną metodę, pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami z wiarygodnego źródła i nosić sprzęt ochronny, aby zapobiec spaleniu.

#5. Zapobieganie niebezpiecznym szkodnikom

Popiół drzewny pozwala uniknąć szkodników, takich jak ślimaki i ślimaki, a nawet je odstraszyć. Posyp trochę roślin lub otocz je i nałóż ponownie, gdy deszcz zmyje popiół.

#6. Śliska przyczepność ścieżki

W celu zapewnienia przyczepności pod stopami można użyć jesionu drzewnego, podobnie jak żwiru na śliskich drogach. Możesz również przechowywać niektóre w swoim pojeździe lub ciężarówce w zamykanym metalowym pojemniku, jeśli musisz uciec w przypadku niebezpiecznej sytuacji.

#7. Sprzątanie wycieków z podjazdu

Wymiana oleju w samochodzie? Lub cokolwiek, co mogłoby się odbarwić po rozlaniu? Aby wchłonąć wyciek, użyj popiołu drzewnego. Czarny asfalt podjazdu ukrywa kolor popiołu, ale właściwości chłonne popiołu powinny umożliwić później wykrycie jego rozlania.

#8. Gaszenie ognia

Popiół może stworzyć ogromną, hermetyczną barierę przed ogniem. Popiół drzewny może pomóc ugasić pożar, jeśli nie masz dostępu do gaśnicy, brudu lub piasku. Zawsze gasić ogień i upewnić się, że nie pozostały żadne zadziory, ponieważ mogą się ponownie zapalić. Ostateczna kontrola hot spot gwarantuje, że ogień nie pojawi się ponownie. W każdym razie dobrym pomysłem może być wiedza, co to jest koc gaśniczy.

To okładka!

Po wymyśleniu kilku pomysłów, co zrobić z popiołami z pieca na drewno, będziesz mógł je dobrze wykorzystać za każdym razem, gdy wyjmiesz je z kominka.