Co zabija pleśń i pleśń na dywanie: 3 najlepsze produkty do użycia

To, co zabija pleśń i pleśń w dywanie, może przybierać różne formy. Jeśli potrzebujesz dostępnych rozwiązań dla domu, omówimy je poniżej.

Jeśli chodzi o komercyjne, jest taki, który może zapobiegać rozwojowi pleśni i pleśni. Oprócz produktów mamy również kroki i wskazówki dotyczące usuwania i zapobiegania rozwojowi pleśni.

Co zabija pleśń i pleśń na dywanie: 3 najlepsze produkty do użycia

Pleśnia i pleśń na dywanach

Pleśń i pleśń rosną w wilgotnym i ciemnym otoczeniu. Zaczynają jako zarodniki pleśni i zamieniają się w pleśń, gdy znajdą wilgoć, na której mogą się żywić. Zajrzyj do naszego artykułu o zwalczaniu zarodników pleśni, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Wygląd jest tym, co odróżnia pleśń od pleśni. Pleśń jest generalnie spłaszczona i pudrowata. Z drugiej strony pleśń jest bardziej rozmyta i śliska.

Również pleśń jest tym, co ludzie często odnoszą się do wzrostu pleśni. Jednak w rzeczywistości jest to tylko specyficzny rodzaj pleśni.

Pomijając różnicę między pleśnią a pleśnią, w jaki sposób pleśń i pleśń tworzą się w dywanach? Dowiedz się o tym poniżej.

Jak powstaje pleśń i pleśń na dywanach?

Dywany pleśnieją z różnych powodów. Jednym z powodów może być brud zawierający zarodniki pleśni i wilgoć.

Innym powodem mogą być przecieki, w których dywan staje się mokry. A może Twój dywan po prostu nie został odpowiednio wysuszony.

Wszystkie powyższe powody są wiarygodne. Jednak głównym powodem, dla którego dywany pokrywają się pleśnią, jest ich zdolność do wchłaniania wilgoci. To jednak nie ich wina; to tylko ich charakterystyka.

Czy wpływają one na ludzi i zwierzęta?

Tak, pleśń dotyka ludzi i zwierzęta. U ludzi objawy mogą objawiać się alergiami skórnymi i problemami z oddychaniem.

Dywany to także wewnętrzne place zabaw dla dzieci. Dlatego też, jeśli dywan jest zanieczyszczony pleśnią, może być narażony na działanie pleśni. Zajrzyj do naszego artykułu na temat usuwania plam pleśniowych z wózka dziecięcego, aby chronić dziecko przed narażeniem na pleśń.

Narażenie na pleśń prowadziłoby do zwiększonych szans na zachorowanie na astmę. Może również prowadzić do pewnych problemów neurologicznych.

Wpływ pleśni na zwierzęta może wahać się od problemów z oddychaniem po utratę apetytu. Kiedy spożywają pleśń, mogą odczuwać drżenie ciała. Uważaj więc na jedzenie, które podajesz swoim zwierzętom.

Kroki usuwania pleśni i pleśni

Krok 1. Przewietrz i izoluj

Może to zabrzmieć sprzecznie, ale zostań z nami. Odizoluj obszar zanieczyszczony pleśnią od innych części domu.

Użyj plastiku, aby zablokować drzwi prowadzące do innych obszarów w domu. Następnie przewietrz pomieszczenie otwierając okna lub drzwi prowadzące na zewnątrz.

Krok 2. Wyszczotkuj lub odkurz

Załóż odzież ochronną. Następnie wyszczotkuj widoczną pleśń za pomocą sztywnej szczotki lub użyj odkurzacza. Jeśli zdecydujesz się na użycie odkurzacza, użyj go z filtrem HEPA.

Krok 3. Oczyść i zdezynfekuj

Użyj środka czyszczącego, który skutecznie zabija pleśń i jej zarodniki.

Krok 4. Suszenie i odkurzanie

Po wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu dywanu pozostaw go do wyschnięcia. Następnie, po odpowiednim wyschnięciu, ponownie odkurz, aby usunąć pozostałe zarodniki.

Krok 5. Płaszcz

Aby uzyskać dodatkową ochronę, nałóż powłokę przeciwgrzybiczą. Powłoka przeciwgrzybicza pomaga w zapobieganiu rozwojowi pleśni i pleśni w przyszłości.

Które produkty działają najlepiej?

Istnieje kilka dostępnych produktów w domu, których można użyć do zwalczania pleśni i pleśni. Tutaj są niektóre z nich:

1. Detergent

Wymieszaj ćwierć szklanki półprzezroczystego detergentu w płynie z filiżanką ciepłej wody. Następnie zanurz sztywną szczotkę w mieszance i wyszoruj dywan. Może to działać zarówno w przypadku dywanów z włókien syntetycznych, jak i naturalnych.

2. Ocet

Przygotuj mieszankę octu i wody, mieszając szklankę octu i dwie szklanki wody na dywany syntetyczne. W przypadku dywanów z włókien naturalnych używaj tylko jednej czwartej szklanki octu i takiej samej ilości wody. Wyszoruj dywan za pomocą sztywnej szczotki z mieszanką.

3. Amoniak

Amoniak można stosować tylko do dywanów z włókien naturalnych — wymieszaj pół szklanki letniej wody i łyżkę domowego amoniaku. Następnie zetrzyj pleśń za pomocą sztywnej szczotki i zdezynfekuj dywan.

Wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni i pleśni na dywanie

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności to najlepszy sposób na zapobieganie rozwojowi pleśni i pleśni. Zainwestuj w osuszacze, aby utrzymać wilgoć w powietrzu. Inne wskazówki są następujące:

Zainstaluj poprawnie

Prawidłowo zainstaluj swoje dywany. Umieść je również w miejscach, które nie są podatne na wysoką wilgotność, takich jak Twoja kuchnia.

Mądrze wybieraj dywany

Zastanów się również nad rodzajem kupowanego dywanu, zwłaszcza z wyściółką dywanu. Polecamy wykładziny dywanowe o właściwościach antybakteryjnych, które są solidne i wykonane z gumy. Jest droższy niż dywany z innymi podkładami, ale skutecznie zapobiegają rozwojowi pleśni.

Wyczyść

Zawsze, gdy zdarzy się rozlanie, przetrzyj je szmatką do wyschnięcia. Dobrze je również wysusz, upewniając się, że górna i dolna powierzchnia dywanu są suche. Zdejmij też buty przed wejściem na dywan, aby zapobiec przywieraniu do nich brudu.

Wniosek

Pleśń i pleśń można zabić za pomocą dostępnych produktów w domu. Mamy nadzieję, że ten artykuł o tym, co zabija pleśń i pleśń w dywanie, pomoże Ci rozwiązać Twój problem.