Co to jest zwalczanie szkodników? Przewodnik dla początkujących po 5 najlepszych typach

Kiedy zobaczysz widoczne oznaki szkodników w swoim domu, najlepiej poprosić o fachową usługę zwalczania szkodników. Czym jednak jest przede wszystkim zwalczanie szkodników?

Z definicji szkodniki to wszelkie niszczące owady lub zwierzęta, które powodują problemy dla ludzi, zwykle uszkadzając uprawy, zwierzęta gospodarskie, żywność i tak dalej. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możesz je kontrolować.

Co to jest zwalczanie szkodników? Przewodnik dla początkujących po 5 najlepszych typach

Definicja zwalczania szkodników

Zwalczanie szkodników, zwane również zwalczaniem szkodników, to proces, który ma na celu wyeliminowanie lub zarządzanie szkodnikami w domu, na farmie lub w przedsiębiorstwie. Metody stosowane w eliminowaniu szkodników zależą od rodzaju stworzenia, z którym masz do czynienia.

Ważne jest, aby regulować szkodniki, ponieważ mogą być szkodliwe dla zdrowia. Mogą powodować uszkodzenia od łagodnych do poważnych, w zależności od rodzaju szkodnika i czasu potrzebnego na podjęcie działań w celu ich zwalczania.

Powszechne szkodniki występujące w domu

Mrówki, karaluchy i myszy to prawdopodobnie pierwsze rzeczy, które przychodzą nam na myśl, gdy mówimy o szkodnikach, ponieważ są to najbardziej popularne gatunki. Istnieje jednak długa lista szkodników i przygotowaliśmy krótką listę, która pomoże Ci je zidentyfikować.

1. Owady

Owady występują w różnych kolorach i rozmiarach, zanieczyszczają żywność, wpływają na zdrowie, a nawet uszkadzają meble. Jednym z przykładów są komary, które mogą wywołać poważną chorobę zwaną denga.

Innym przykładem są pluskwy, które najczęściej znajdują się w twoich sofach i łóżkach, które gryzą ludzi. Chociaż owady nie są szkodliwe dla ludzi, mogą powodować podrażnienia i ślady na skórze, a także bezsenne noce i niepokój.

Jeśli twoje łóżko jest poważnie uszkodzone, zapoznaj się z tym artykułem, jak sprawdzić, czy materac ma pluskwy.

Z drugiej strony karaluchy zwykle atakują miejsca przechowywania żywności, takie jak kuchnia i spiżarnia. Szybko tworzą swoje kolonie, szybko rozprzestrzeniając się po całym domu.

Termity i mrówki można znaleźć w przestrzeniach pełzających, takich jak piwnice. Termity żywią się drewnem, co powoduje uszkodzenia mebli i konstrukcji domu.

2. Gryzonie

Jerry z Tom & Kreskówka Jerry’ego jest urocza i przyjemna do oglądania. Jednak „Jerry” w naszych domach nie jest do końca uroczy.

Gryzonie na dowolnym terenie, jeśli nie są kontrolowane, mogą być źródłem chorób i skażenia. Niezależnie od tego, czy są małe, czy duże, mogą powodować poważne szkody w dostawach żywności i ogromny wpływ na twoją własność.

3. Dzikie zwierzęta

Nie wszystkie dzikie zwierzęta są niebezpieczne. Przykładem jest wiewiórka, która wspina się na strych twojego domu w poszukiwaniu pożywienia i schronienia.

Z drugiej strony, kojoty, nietoperze, oposy, skunksy itp. mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą przychodzić do Twojego domu w poszukiwaniu schronienia, przynosząc różne choroby.

W przypadku tego typu szkodników najlepiej wezwać fachową pomoc.

5 rodzajów zwalczania szkodników

Możesz stosować różne rodzaje zwalczania szkodników w zależności od rodzaju szkodnika i rodzaju dotkniętego terenu.

1. Biologiczne

Biologiczne zwalczanie szkodników eliminuje szkodniki (drapieżniki) poprzez wprowadzanie zwierząt, które pierwotnie nie były członkami środowiska (drapieżnik). Jego skuteczność jest udowodniona i jest również jedną z opcji bez chemii, które możesz wypróbować.

Korzystając z tej metody, musisz być bardzo ostrożny, ponieważ istnieje możliwość, że zwierzęta, które wprowadziłeś, są nadmiernie zaludnione.

2. Naturalne

Ponieważ ludzie preferują metody zwalczania szkodników, które nie wymagają użycia środków chemicznych, naturalna kontrola szkodników zyskuje na popularności. Olejki eteryczne są bardzo skuteczne i są najczęściej używane do zwalczania szkodników tą metodą.

Stosowane olejki eteryczne obejmują cytronellę, miętę pieprzową i trawę cytrynową. Olejki te są bardzo popularne, jeśli chodzi o zwalczanie szkodników.

Turicyd to bakteria używana do zwalczania szkodników. Aby uzyskać więcej opcji, zapoznaj się z tym artykułem na temat „jakich chemikaliów używają tępiciele do pluskiew”.

3. Chemiczny

Eliminacja chemiczna jest jedną z najbardziej preferowanych metod zwalczania szkodników. Jednak zastosowanie tej metody będzie oznaczać narażenie na chemikalia i ryzyko szkód.

Zdecydowanie zalecamy korzystanie z tej metody tylko w ciężkich przypadkach dla własnego bezpieczeństwa. Najlepiej też wezwać profesjonalną pomoc, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

4. Pułapki

Używanie pułapek to tradycyjny sposób zwalczania szkodników. Zwykle działa na gryzonie, ale może również działać na owady i robaki. Oto niektóre rodzaje i przykłady pułapek na szkodniki.

  • Pułapka na trucizny – Odbywa się to poprzez umieszczanie okruchów jedzenia z żywności w kuchni lub w miejscach z dużą ilością mrówek. Pułapka sprawi, że mrówki wypiją truciznę i przyniosą ją do swojego gniazda, zabijając mrówki w kolonii.
  • Typ zatrzaskowy – jest powszechnie używany w przypadku szczurów lub myszy. Możesz także użyć jedzenia w pułapce, aby przyciągnąć cele.
  • Żywa pułapka – jest to bardziej humanitarna opcja, ponieważ polega tylko na zanęcaniu okruchów jedzenia wewnątrz klatki i zamykaniu jej, gdy wejdzie szkodnik.

5. Elektroniczna

Wykorzystuje technologię do zwalczania szkodników. Elektroniczne zwalczanie szkodników odbywa się za pomocą elektronicznych urządzeń odstraszających.

Wniosek

Teraz, gdy nauczyłeś się, czym jest kontrola szkodników, możesz skutecznie kontrolować szkodniki w swoim domu. Możesz upewnić się, że Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni przed niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi przynoszonymi przez niechciane stworzenia.