Co to jest zielona pleśń? (I 4 sposoby kontrolowania lub usuwania)

Wyobraź sobie, że wszedłeś do kuchni swojego domu i zauważyłeś przerażający widok spleśniałego chleba. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest zielona pleśń, jej zastosowania i wpływ na nasze życie? Przestań szukać dalej, ponieważ ten artykuł pomoże ci odpowiedzieć na twoje pytania.

Zielona pleśń to termin odnoszący się do różnego rodzaju grzybów, które rosną w odcieniach zieleni. Niektóre popularne rodzaje pleśni, które mogą wydawać się zielone, to Cladosporium, Aspergillus i Penicillium.

Co to jest zielona pleśń? (I 4 sposoby kontrolowania lub usuwania)

Wydaje się być delikatny i puszysty lub wyrafinowany i może mieć różne odcienie koloru zielonego. Być może widziałeś zielone pleśnie na produktach ekologicznych, chlebie i wielu różnych źródłach żywności.

Jakie są zalety zielonych pleśni?

Jeśli będziesz uważnie obserwować, zdasz sobie sprawę, że pleśń jest wszędzie! Widzimy to w antybiotykach i innych lekach. Penicylina i inne niezbędne antybiotyki zostały opracowane z pleśni, podobnie jak niektóre inne leki.

Możesz również zobaczyć formy w przemyśle wytwórczym. Formy są wykorzystywane mechanicznie do tworzenia enzymów, które są wykorzystywane w produkcji różnych produktów. Na przykład pleśń może być wykorzystana do wytworzenia podpuszczki enzymatycznej, która krzepnie mleko do produkcji sera.

Ponadto jednym z najciekawszych faktów naukowych dotyczących pleśni jest to, że zwykle znajduje się ona na zbutwiałych materiałach. Pleśnie odgrywają znaczącą rolę w rozkładaniu materiałów organicznych i przetwarzają składniki odżywcze z powrotem w naszym ekosystemie.

Według badań genetycznych na Politechnice Wiedeńskiej grzyby można stosować jako przyjazną dla środowiska alternatywę dla konwencjonalnych nawozów. Mogą również chronić rośliny przed chorobami, a jednocześnie przyspieszać ich wzrost.

Szkodliwe skutki pleśni

Pomimo korzyści, jakie dają nam pleśnie, przeważają one również nad negatywnym wpływem na ludzi. Oto kilka szkodliwych skutków zielonych pleśni:

 • Problemy zdrowotne – Zielone pleśnie mogą powodować problemy zdrowotne, szczególnie u osób podatnych.
 • Problemy z oddychaniem – Ciągła ekspozycja na pleśń może wpływać na układ oddechowy i wywoływać ataki astmy i alergeny.
 • Możliwe źródło raka – Uważa się, że niektóre pleśnie rosnące na żywności powodują raka, zwłaszcza wątroby.
 • Uszkodzenia – Ten rodzaj grzyba może rosnąć w dowolnym miejscu w domu, gdzie wystąpił problem z wodą. Oto przydatny artykuł na temat wymiany uszkodzonych przez wodę języczków podłogowych w domu.
 • Do tej pory zebrałeś korzyści i szkodliwe skutki zielonych pleśni w naszym życiu. Jeśli zauważysz w domu zieloną pleśń, prawdopodobnie natychmiast ją usuniesz.

  Pamiętaj, że nie da się wyeliminować ryzyka rozwoju pleśni w Twoim domu. Są jednak sposoby na kontrolowanie tego.

  Sposoby kontrolowania lub usuwania pleśni

  Idealnym sposobem na powstrzymanie rozwoju pleśni jest:

  • Dbaj o dobrą wentylację toalet, spiżarni i kuchni
  • Konserwuj rury wodne, aby zapobiec możliwym wyciekom
  • Monitoruj strych i piwnicę pod kątem zalania
  • Zjedz jedzenie, zanim się zepsuje

  Jeśli pleśń nadal się pojawia, najlepiej jest zająć się nią natychmiast. Aby Ci w tym pomóc, oto pomocny przewodnik, jak pozbyć się zarodników pleśni w powietrzu. Jeśli na jedzeniu rozwinie się pleśń, usuń ją jak najszybciej i oczyść miejsce, w którym znajdowała się żywność, roztworem wybielacza.

  Następnie możesz również zminimalizować rozwój pleśni, przykrywając żywność, aby zarodniki pleśni nie przytrzymywały i przechowywać łatwo psujące się produkty w lodówce (nie zostawiaj łatwo psujących się produktów poza lodówką dłużej niż 2 godziny). Niezbędne jest również używanie czystego pojemnika do przechowywania podczas odkładania resztek i jak najszybsze przechowywanie ich w lodówce. Trzeba też zużyć resztki w ciągu 3 do 4 dni.

  Bezwzględną koniecznością jest również czyszczenie wnętrza lodówki co kilka miesięcy, aby ograniczyć ryzyko rozwoju pleśni i krzyżowego zanieczyszczenia żywności. Używaj czystych ścierek lub gąbek — jeśli pachną stęchlizną, rośnie na nich nowa pleśń.

  Natychmiast po każdym użyciu umyć ściereczkę gorącą wodą z detergentem i pozostawić do wyschnięcia na powietrzu przed ponownym użyciem. Na koniec ostrożnie obchodź się z spleśniałymi pokarmami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni. Sprawdź inne otaczające je produkty, aby upewnić się, że pleśń się nie rozprzestrzeniła.

  Wniosek

  W normalnych warunkach ludzie spędzają prawie 90% swojego życia w pomieszczeniach. Każdego dnia mają kontakt z pleśniami.

  Istnieje wiele rzeczy nieznanych na temat pleśni, ale naukowcy są zdeterminowani, aby zdobyć biegłość w każdym jej aspekcie. Niezbędne jest edukowanie ludzkości „co to jest zielona pleśń”, ponieważ niektórzy mogą ratować życie, podczas gdy inni mogą je w mgnieniu oka zabrać.

  Nie ma aktualnych przepisów dotyczących postępowania z pleśnią, ale niektóre firmy ubezpieczeniowe zapewniają ochronę przed pleśnią. Ogólnie rzecz biorąc, właściwa higiena, pielęgnacja i wystarczająca wiedza są niezbędne, aby trzymać się z dala od szkodliwych skutków zielonych pleśni. Nie tylko zabierze Cię w miejsca, ale także uratuje Ci życie.