Co to jest zbiornik wyrównawczy do podgrzewacza wody? 3 najlepsze wskazówki, jak go utrzymać!

Co to jest zbiornik wyrównawczy do podgrzewacza wody? Zbiornik wyrównawczy to dodatkowy zbiornik podłączony do źródła wody do podgrzewacza wody. Te zbiorniki wyrównawcze zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać nadmiernemu ciśnieniu w wodzie, gdy występuje rozszerzalność cieplna, gdy woda jest podgrzewana w podgrzewaczu wody.

Możesz się zastanawiać, czym powinien być ten mały zbiornik podłączony do podgrzewacza wody? Być może masz już pomysł, że jest to zbiornik wyrównawczy i możesz pomyśleć, że to tylko przedłużenie podgrzewacza wody, ale w rzeczywistości robi więcej.

Co to jest zbiornik wyrównawczy do podgrzewacza wody? 3 najlepsze wskazówki

Więc jeśli masz coś takiego razem z podgrzewaczem wody, lepiej jeśli wiesz, jak się go używa, lub do czego służy? Jak go utrzymać i cokolwiek w nim wartościowego. Na szczęście w tym artykule znajdziesz to, czego szukasz. Omówimy wszystko na temat zbiorników wyrównawczych, od tego, co to jest, ich przeznaczenia i konserwacji. Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i czytaj do końca!

Czym jest zbiornik wyrównawczy do podgrzewacza wody?

Czym jest zbiornik wyrównawczy do podgrzewacza wody? Te zbiorniki wyrównawcze są wymagane, jeśli masz system kotłów grzewczych w obiegu zamkniętym. Jak więc działają te zbiorniki wyrównawcze?

Istnieją dwa rodzaje zbiorników wyrównawczych — kompresyjny i typu pęcherzowego. Typ sprężania to zwykły zbiornik stalowy, który zwykle montuje się poziomo nad kotłem. Jednocześnie na dnie lub na podłodze należy umieścić naczynie wzbiorcze typu pęcherzowego lub przeponę. Jej objętość zwiększa się, gdy woda jest podgrzewana, ale nie można jej skompresować. Jednak zamiast tego powietrze może być sprężone. Zbiornik wyrównawczy wykorzystuje gaz obojętny, podobnie jak azot, do działania jako poduszka lub sprężyna przeciw ciśnieniu, umożliwiając utrzymanie podgrzewacza wody w dobrej pracy pomimo ciśnienia.

Cel zbiornika wyrównawczego do podgrzewacza wody

Jednym z głównych celów zbiorników wyrównawczych jest to, o czym już wspomniałem powyżej: wspomaganie podgrzewacza wody, gdy ciśnienie wody jest wytwarzane z podgrzanej wody. Zbyt wysokie ciśnienie wody może uszkodzić zawory w armaturze, złącza w rurach, a także sam podgrzewacz wody.

Rozszerzalność cieplna występuje zawsze w prawie wszystkich substancjach, zwłaszcza po podgrzaniu. To samo dzieje się, gdy woda w domu jest kilkakrotnie podgrzewana. Ponieważ woda jest nieściśliwa, ciśnienie powietrza jest sprężane do zbiornika wyrównawczego, dzięki czemu woda zostanie wypchnięta z domu. Chociaż mechanizm wypychający w celu zmniejszenia ciśnienia nie działa już z powodu zaworów zwrotnych. Zawór zwrotny to zawór jednokierunkowy podłączony do źródła wody, aby zapobiec przepływowi wody w niewłaściwym kierunku. Zadaniem zaworu jest utrzymanie przepływu wody do domu przez rury.

Ale ponieważ ciśnienie wzrasta, gdy woda jest podgrzewana od czasu do czasu, rozprężona woda trafi do zbiornika wyrównawczego i zostanie uwolniona tylko wtedy, gdy ciśnienie ustabilizuje się. Jeśli jednak zauważysz, że podkładki w rurach wodociągowych szybko się zużywają lub z zaworu nadmiarowego na podgrzewaczu wody stale kapie, musisz podjąć działanie.

Konserwacja zbiornika wyrównawczego do podgrzewacza wody

Oczywiście każda jednostka musi być konserwowana, aby mogła być używana przez długi czas. Ta sama zasada dotyczy twoich zbiorników wyrównawczych. Prawdopodobnie kupiłeś zbiorniki wyrównawcze wraz z podgrzewaczami wody. Jednostki te zwykle mają gwarancję dla profesjonalistów, którzy zajmą się konserwacją, jeśli coś pójdzie nie tak z zespołem. A jeśli ta gwarancja wygaśnie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać zdatność do użytku zbiorników wyrównawczych i podgrzewaczy wody.

Wskazówka nr 1. Sprawdź wstępne ładowanie

Twój system wodno-kanalizacyjny musi być dokładnie sprawdzany przez profesjonalistę co najmniej raz w roku. Ma to na celu sprawdzenie wstępnego naładowania systemu, gdy zbiornik jest pusty. Utrzymanie odpowiedniego wstępnego naładowania pomoże w inspekcji i pozwoli na ucieczkę powietrza, ułatwiając wykrywanie uszkodzeń.

Wskazówka nr 2. Wybierz odpowiedni rozmiar

Jeśli planujesz zakup zbiornika wyrównawczego do systemu, upewnij się, że wybierasz odpowiedni rozmiar zbiornika. Niewymiarowy lub zbyt duży zbiornik wyrównawczy z czasem znacząco wpłynie na wydajność podgrzewacza wody. Dotyczy to zwłaszcza zbiorników wyrównawczych typu pęcherzowego. Wysokie magazynowanie wody może powodować, że zbiornik pęcherza ociera się o zbiornik przy każdym użyciu, co powoduje jego szybkie zużycie. Musisz więc upewnić się, że masz odpowiedni rozmiar.

Wskazówka nr 3. Chwilowe otwarcie zaworu systemowego

Zbiorniki wyrównawcze są wyposażone w ekran zapobiegający wyciskaniu, który powstrzymuje zbiornik pęcherza przed wypychaniem powietrza ze zbiornika. Podwyższony ładunek powietrza może doprowadzić do nieudanego rozruchu czołgu. Aby rozwiązać ten problem, możesz na chwilę otworzyć zawór systemu, aby uwolnić część tego ciśnienia i zatrzymać wytłaczanie zbiornika. Możesz również sprawdzić, jak przedłużyć żywotność zbiornika wyrównawczego pęcherza, aby dowiedzieć się więcej o problemach ze zbiornikiem pęcherza.

To okładka!

Znajomość zbiornika wyrównawczego do podgrzewacza wody pomoże Tobie i Twojemu podgrzewaczowi wody na wiele sposobów. Po pierwsze, pomoże ci to czuć się komfortowo i pozostawić spokój ducha, aby wiedzieć, co może powodować problemy zarówno z podgrzewaczami wody, jak i zbiornikiem wyrównawczym.

Myślę, że warto przeczytać o tym, kiedy wymienić podgrzewacz wody i jak się go pozbyć.