Co to jest taśma do szycia: zastosowania i jak szyć

Odpowiedzią na to, czym jest taśma do szycia, jest pasek tkaniny lub taśma wykonana z różnych materiałów. Jak przeczytasz dalej poniżej, ta taśma jest bardzo wytrzymała i ma wiele zastosowań.

Porozmawiamy również o tym, czy możesz uszyć taśmę na maszynie do szycia i samodzielnie zrobić taśmę. Ale skoro już o tym mowa, znasz już szycie na maszynie?

Co to jest taśma do szycia: zastosowania i jak szyć

Przeczytaj, jak zszyć dwa kawałki materiału razem z maszyną do szycia, ponieważ możesz zastosować jej procedury do szycia taśm na tkaninach.

Do czego służy taśma do szycia

Taśma lub taśma to po prostu kawałek paska tkaniny. Nie pomyl go z taśmą skośną używaną na krawędziach tkaniny. Zamiast tego taśma działa jako samodzielny pasek materiału, który jest wystarczająco trwały do ​​różnych zastosowań.

Najpopularniejszym sposobem używania taśm jest dodawanie pasków do różnych projektów, takich jak torby i artykuły sportowe. Jednak ponieważ jest wykonany z mocnego materiału, może wytrzymać również zużycie takich przedmiotów, jak smycze, obroże dla psów i pasy bezpieczeństwa.

Może być stosowany do celów bezpieczeństwa lub przedmiotów, które utrzymają ładunek. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje taśm, co oznacza, że ​​istnieją również różne siły zerwania.

Rodzaje taśm

Możesz rozróżnić taśmy na podstawie ich materiału, szerokości i grubości. Ponadto istnieje szeroki wybór kolorów i nadruków, ponieważ taśmy można wykorzystać również do celów dekoracyjnych.

Niemniej jednak rozważ następujące typy taśm i sposoby ich używania:

 • Taśma bawełniana musi być wykończona ściegiem zygzakowatym, aby zwiększyć trwałość; zwykle używane jako paski do toreb
 • Nylon, poliester i inne taśmy wykonane z włókien syntetycznych są cięte gorącym nożem, aby stopić końce w celu zwiększenia wytrzymałości; zwykle używany do sprzętu outdoorowego i artykułów sportowych

Taśmy płaskie a rurowe

Płaskie taśmy są najczęstszym typem, który można zobaczyć na paskach torby i pasach bezpieczeństwa. Nie rozdziera się łatwo, ale jest zbyt sztywna, by można ją było zawiązać.

Bardziej wytrzymała taśma to grubsza taśma rurkowa, którą można zawiązać. Jest często używany do przedmiotów, które będą odczuwać napięcie, takich jak sprzęt do wspinaczki.

Ile taśmy potrzebuję?

Ilość taśmy, której będziesz potrzebować, będzie oczywiście zależeć od projektu, który wykonujesz. Jednak korzystniej będzie kupić taśmę na podwórku lub zaokrąglić w górę do najbliższego podwórka, aby mieć wystarczająco dużo.

Jak szyć taśmę na tkaninie?

 • Użyj rodzaju i rozmiaru igły, które wytrzymają ciężar tkaniny i grubość taśmy
 • Nawlecz igłę wysokiej jakości i mocną nitką, taką jak nić tapicerska
 • Aby taśma się nie rozplątała, przed cięciem owiń taśmą obszar, w którym przetniesz taśmę
 • Przetnij krótkie krawędzie taśmy, aby dostosować jej długość, nigdy długie krawędzie, ponieważ może się strzępić
 • W przypadku taśmy syntetycznej stopić końce po przycięciu, aby zwiększyć trwałość
 • Rozpocznij szycie taśmy na tkaninie tak, aby zszywać krawędzie tkaniny jak najbliżej krawędzi taśmy
 • Uważaj, aby nie przeszyć stopionych końców taśmy, ponieważ mogą one złamać igłę
 • Jakiego wątku powinienem używać do tworzenia sieci?

  Nić, której użyjesz do szycia taśmy powinna być wystarczająco mocna dla materiałów i wytrzymać użycie konkretnego projektu (np. pasy bezpieczeństwa vs paski torby). Dlatego w zależności od projektu, taśmy i tkaniny możesz użyć każdy wysokiej jakości nici uniwersalne, a nawet wytrzymałe nici tapicerskie.

  Przeczytaj, jaka jest najmocniejsza nić do szycia, aby dowiedzieć się, jakie rodzaje możesz uzyskać, jeśli szyjesz taśmę dla bezpieczeństwa lub ciężkich zastosowań.

  Czy możesz szyć taśmę na maszynie do szycia?

  Możesz szyć taśmę na maszynie do szycia, o ile jest kompatybilna z materiałami. Ponadto należy prawidłowo ustawić maszynę do szycia z odpowiednią igłą i nitką, aby nie pękała ani nie wykonywała ściegów o niskiej jakości.

  Jakiego ściegu użyć podczas szycia taśmy? Ustaw maszynę do szycia na ścieg zygzakowaty, ponieważ może on skutecznie przymocować tkaninę do taśmy.

  Jak uszyć taśmę na maszynie do szycia

 • Przypnij końce taśmy do obszaru tkaniny, gdzie jest to potrzebne
 • Jeśli końce taśmy powinny być ze sobą zszyte, również je przypnij
 • Pamiętaj, aby usunąć szpilki podczas szycia, aby igła ich nie uderzyła
 • Ułóż taśmę i materiał bezpiecznie pod stopką dociskową
 • Rozpocznij szycie powoli, ponieważ taśma i materiał są grube
 • Naciśnij pedał i odpowiednio poruszaj kołem zamachowym
 • Po przyszyciu taśmy do materiału, przeszyj ją w poprzek, aby zwiększyć trwałość
 • Jak zrobić własną taśmę?

  Wykonanie własnej taśmy oznacza odpowiednie jej przycięcie, aby krawędzie się nie strzępiły. Na przykład te wykonane z włókien syntetycznych można przypalać, aby stopić ich końce po przecięciu lub zszyciu końcówek, aby zapobiec strzępieniu się niektórych rodzajów taśm.

  Chcesz również sprawdzić, jakich materiałów nie należy moczyć lub często prać podczas robienia taśmy. Niektóre z nich mogą wchłaniać wodę i ostatecznie rozwijać pleśń.

  Wniosek

  Czy ten artykuł był pomocny? Właśnie dowiedzieliśmy się, czym są taśmy do szycia, czyli mocne paski tkaniny do różnych zastosowań.

  Taśmy są często używane jako paski do toreb, nawet do uprzęży i ​​pasów bezpieczeństwa. Występują z włókien syntetycznych i naturalnych, a także różnią się kolorem, grubością i szerokością.

  Wreszcie, podczas szycia taśmy używaj wytrzymałych igieł i nici, ponieważ materiały mogą uszkodzić zwykłe narzędzia do szycia.