Co to jest szycie w szyciu: wszystko, co należy wiedzieć

Odpowiedzią na to, czym jest obżarstwo w szyciu, jest to, że jest to technika wykańczania brzegów projektu. Można to nawet uznać za szew. Porozmawiamy o jego zastosowaniach poniżej, a nawet odróżnimy obszywanie od szycia.

Mówiąc o obrzucaniu, czy wiesz, co to jest maszyna do szycia serger? Możesz myśleć o tym jako o specyficznym typie maszyny do tej metody szycia. Daj to również szybko przeczytać, jeśli nie chcesz serge ręcznie.

Co to jest szycie w szyciu: wszystko

Co oznacza obcinanie w szyciu?

Obszywanie to proces zszywania brzegów materiału podczas szycia. Jest to również sposób, w jaki zazwyczaj wykańczasz szwy w większości projektów szycia, aby zapobiec rozplątywaniu się krawędzi materiału. Proszę nie mylić tego z inną techniką overlockingu, ponieważ te dwa terminy są wymienne.

Warto wiedzieć, jak obszyć lub owerlokować swoje projekty, nie tylko dlatego, że pomaga to zachować trwałość krawędzi tkaniny. Gotowy projekt będzie wyglądał bardziej profesjonalnie, jeśli je również obsłużysz. Dobrą wiadomością przy tej technice jest to, że można to zrobić ręcznie, ściegiem zygzakowym na maszynie do szycia lub overlockerem, czyli specjalną maszyną, która zszyje, przycina i wykańcza materiał za Ciebie.

Jaki jest cel serwowania?

Aby wykończyć szwy i krawędzie

Najczęstszym celem obszywania jest wykończenie szwów i krawędzi projektów krawieckich. W ten sposób materiał się nie rozplącze, a Ty nie będziesz musiał się martwić o zabezpieczenie tkanin, zwłaszcza tych, które się rozciągają. Możesz również użyć ściegu obrzucającego znajdującego się w niektórych sergerach, aby wykończyć krawędź pojedynczej warstwy tkaniny, aby uzyskać bardziej trwały projekt.

Do zdobienia szwów i perfekcyjnych obszyć

Obszywanie szwów i krawędzi materiałów jest nie tylko pomocne w utrzymaniu ich trwałości i profesjonalnego wyglądu. Możesz również użyć szwów jako sposobu na tworzenie ozdobnych szwów lub płaskich szwów. Co więcej, łatwo jest zrobić jednolite podwinięte brzegi, idealne do projektów takich jak serwetki i szaliki, jeśli wiesz, jak się obszyć.

Do zbierania materiałów

Obszywanie może pomóc ściekom zebrać tkaniny i sprawić, że proces będzie wygodniejszy. W niektórych sergerach jest nawet funkcja przeznaczona do zbierania materiału. Niemniej jednak umiejętność serge może również zwiększyć wydajność szycia, ponieważ możesz jej użyć do tymczasowego zbierania materiałów.

Jaka jest różnica między szyciem a szyciem?

Zarówno szycie, jak i obrzucanie to sposoby na wykonanie ściegów. Obszywanie jest również techniką szycia, ale jej głównym celem jest wykończenie brzegów tkaniny, aby zapobiec ich rozplątywaniu się i uzyskać bardziej profesjonalny wygląd. Ponadto istnieją różne techniki szycia, podczas gdy obrzucanie jest zasadniczo ściegiem owerlokowym.

Maszyna do szycia kontra serger

Serger można uznać za szczególny rodzaj maszyny do szycia, która wykorzystuje ścieg owerlokowy. Warto zaopatrzyć się w tę oddzielną jednostkę, jeśli pracujesz nad wieloma projektami, które wymagają szybkiego wykonania. Z drugiej strony można nie dostać takiego i użyć maszyny do szycia, aby zamiast tego wykańczać szwy stebnówką lub ściegiem łańcuszkowym.

Niektóre godne uwagi różnice, które ułatwią identyfikację sergera od zwykłej maszyny do szycia, obejmują:

  • Sergery są w stanie wykonać tylko ścieg owerlokowy w porównaniu z maszyną do szycia, która oferuje wiele rodzajów ściegów
  • Sergery mogą używać do trzech wątków, a także mogą ciąć materiał
  • Maszyny do szycia działają wolniej niż sergery
  • Sergery mogą szyć tylko po lewej stronie igieł

A jeśli ciekawi Cię podobieństwa między maszyną do szycia a sergerem:

  • Oboje mogą zrobić zwinięty rąbek
  • Oboje mogą wykonywać orurowanie
  • Oboje mogą zbierać tkaniny

Możesz również skorzystać z wiedzy, jak działają maszyny do szycia, aby lepiej zrozumieć różnice między tymi dwoma urządzeniami.

Jakiego ściegu mogę użyć zamiast obrzucania?

Nie martw się, jeśli nie wiesz, jak obszyć ściegiem owerlokowym lub masz serger. Nadal możesz zakończyć szew swoich projektów, używając innych ściegów, takich jak ściegi zygzakowe lub proste.

Ścieg zygzak

Możesz użyć ściegu zygzakowatego, aby zakończyć szew swojego projektu zamiast obrzucania. Ten rodzaj ściegu sprawdzi się również, jeśli używasz średnich i ciężkich materiałów. W porównaniu do innych wykończeń szwów, ścieg zygzakowy to szybki sposób na wykonanie trwałych krawędzi, więc jest idealny dla osób wykonujących wiele projektów przez określony czas.

Ścieg prosty

Innym sposobem wykończenia brzegów materiału bez obszywania są ściegi proste. Ta metoda jest idealna dla osób z podstawowymi maszynami do szycia, które umożliwiają jedynie szycie proste. Aby zakończyć szew, obróć surowe krawędzie pod o 1/4 cala i ściegiem prostym.

Wniosek

I to wszystko! Podsumowując to, co jest w szyciu, jest to w zasadzie ścieg owerlokowy do wykańczania szwów i zapobiegania rozplątywaniu się krawędzi materiału. Istnieje nawet specjalna maszyna zwana sergerem do tej techniki szycia.

Możesz jednak użyć swojej maszyny do szycia również do wykończenia krawędzi projektu. Mamy nadzieję, że była to pomocna lektura; zostaw nam pytanie, jeśli je masz.