Co to jest świeca z woskiem sojowym?

Świeca z wosku sojowego to przyjazna dla środowiska świeca na bazie soi, której głównym źródłem energii jest wosk sojowy. W tym artykule dowiemy się więcej o świecach z wosku sojowego.

Co to jest świeca z wosku sojowego?

Przez lata soja była stosowana jako uzupełnienie wosku pszczelego w wielu tak zwanych świecach „wosk pszczeli” dostępnych obecnie na rynku. Wosk pszczeli jest droższym materiałem niż soja, co powoduje, że świece sojowe są powszechnie uważane za opłacalny zamiennik orzeszków ziemnych i innych roślin.

Co to jest świeca z woskiem sojowym?

Czym różni się świeca z wosku sojowego?

Wiele osób uważa, że ​​świece sojowe zapewniają więcej korzyści w porównaniu z tradycyjnymi świecami parafinowymi. Wiele osób przechodzi na soję, ponieważ czują, że jest bezpieczniejsza dla ich rodziny i zwierząt, ale czy jest bezpieczna? Czy świece sojowe są dla Ciebie zdrowsze?

Soja zawiera glikozydy, które mogą powodować stany zapalne wątroby, jeśli są spożywane na surowo.

Świece sojowe są również wolne od toksyn, takich jak ołów, rtęć i zarodniki pleśni. Nie wydzielają toksycznych gazów ani substancji rakotwórczych, jak świece parafinowe na bazie ropy naftowej, gdy są palone.

Wosk sojowy jest wytwarzany z ziaren soi, więc świece na bazie soi ulegają biodegradacji. Czyste świece sojowe podczas palenia nie wydzielają szkodliwych substancji chemicznych do powietrza.

Do czego nadają się świece z wosku sojowego?

Gdy soja jest tłoczona w celu wydobycia oleju, który można wykorzystać do przygotowania sosu sojowego lub tofu, pozostałe kawałki soi stają się ciastem sojowym. To właśnie ten placek sojowy miesza się z niewielką ilością oleju mineralnego, a następnie podgrzewa, aż stanie się płynny.

Wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia niż parafina, która wymaga więcej energii, aby osiągnąć własną temperaturę topnienia. Im wyższa temperatura topnienia, tym więcej energii potrzeba, aby stopić go z powrotem do stanu ciekłego. Oznacza to, że świece sojowe są chłodniejszymi palącymi się świecami sojowymi, co powoduje, że wosk ze świec sojowych emituje mniej dwutlenku węgla.

W jaki sposób świeca z wosku sojowego jest lepsza?

Świece z wosku sojowego są lepsze niż inne rodzaje świec, ponieważ są zdrowszą i naturalną wersją.

Czy świece z wosku sojowego są bezpieczne?

Soja to tylko jeden ze składników, które można wykorzystać do produkcji wosku sojowego, ale nadal jest to temat kontrowersyjny. Glikozydy w soi znalazły drogę do wielu problemów zdrowotnych, w tym choroby Alzheimera i anemii krwinek czerwonych. Chociaż soja jest spożywana w Azji od wieków, ostatnio coraz więcej osób zaczęło zadawać pytania dotyczące bezpieczeństwa jej spożycia po tym, jak liczne badania wykazały niekorzystny wpływ zbyt dużej ilości soi na organizm ludzki.

Jednak palenie świec sojowych w wysokich temperaturach bardzo różni się od jedzenia surowych ziaren soi. Glikozydy spalają się pod wpływem ciepła potrzebnego do przekształcenia ich w paliwo płynne lub gazowe.

Korzyści z palenia świec sojowych

Świece z wosku sojowego oferują mnóstwo korzyści, w tym:

– nie pozostawiają trujących pozostałości podczas palenia, co często ma miejsce w przypadku tradycyjnych świec parafinowych

– po spaleniu nie zawierają substancji rakotwórczych ani toksycznych chemikaliów, a wosk parafinowy może wydzielać szkodliwe toksyny do powietrza przez wiele godzin po spaleniu. Coraz więcej osób przechodzi na soję, ponieważ czują, że jest bezpieczniejsza dla ich rodziny i zwierząt

– zapewniają bardzo przyjemny zapach, którego nie mają inne rodzaje świec

– spalają się w niższej temperaturze, co oznacza, że ​​do osiągnięcia temperatury topnienia potrzeba mniej energii. Dzięki temu świece na bazie soi chłodzą palące się świece sojowe, co powoduje mniejszą emisję dwutlenku węgla.

– świece sojowe są biodegradowalne, co oznacza, że ​​mogą rozkładać się w sposób naturalny bez pozostawiania toksycznych pozostałości. Dzięki temu są wyjątkowo przyjazne dla środowiska i lepsze dla Ciebie i środowiska.

Te świece były używane przez wiele osób na całym świecie, bez zgłoszonych przypadków, gdy są one szkodliwe dla ludzi. Jednak soja jest rodzajem rośliny, która może być niebezpieczna, gdy jest spożywana na surowo lub niedogotowana, dlatego ważne jest, aby świeca z wosku sojowego paliła się do końca, aż na dnie szklanego słoika pozostanie tylko roztopiony wosk sojowy. Spalanie świec sojowych na zimno nie zapobiegnie występowaniu tych potencjalnych zagrożeń.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa świec sojowych

Osoby uczulone na produkty mleczne powinny skonsultować się z lekarzem przed zakupem świec na bazie soi. Białka w nabiału i soi mogą być bardzo podobne i prowadzić do potencjalnie niebezpiecznej reakcji.

Jeśli zauważysz, że twoja świeca nie pali się dobrze, dziwnie pachnie lub przestaje wydzielać zapach po zapaleniu, to znaczy, że wosk sojowy mógł się zepsuć. Jeśli tak się stanie, na zewnętrznej stronie słoika mogą pojawić się mokre plamy, więc ich nie spalaj! Wyrzuć je ze śmieciami, zamiast marnować dobry wosk sojowy, rozpalając go! Aby upewnić się, że świece są bezpieczne w użyciu za każdym razem, gdy są palone, pozwól im całkowicie wyschnąć między użyciami.

Zachowaj ostrożność podczas topienia wszelkiego rodzaju wosku do świec, ponieważ pozostawiony bez nadzoru może się zapalić. Dlatego zawsze umieszczaj świece w bezpiecznym miejscu podczas topienia i nigdy nie zostawiaj płonącej świecy bez nadzoru! I ostatnie, ale nie mniej ważne – zawsze skonsultuj się z lekarzem przed użyciem świec sojowych, jeśli masz schorzenie.

Wskazówki dotyczące robienia świec sojowych

– Najlepszym woskiem sojowym do produkcji świec jest czysty 100% organiczny wosk sojowy. Zwykle można go znaleźć w Internecie lub w sklepach ze zdrową żywnością

– Wykonaj te same kroki, co przy tradycyjnym wytwarzaniu świec

– Nie używaj syntetycznych zapachów, ponieważ nie trzymają się one dobrze po spaleniu i mogą powodować powstawanie nieprzyjemnych zapachów

– Dodaj trochę wosku pszczelego do swojego przepisu na wosk sojowy – spowoduje to, że świece będą świecić wolniej niż zwykłe świece sojowe

– Używaj szklanych pojemników zamiast plastikowych

Wniosek

Więc jeśli szukasz przyjaznej dla środowiska alternatywy, nie szukaj dalej. Świece z wosku sojowego są zdrowsze dla Twojego domu i lepsze dla naszej planety! Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się więcej o świecach z wosku sojowego.